Doğada bulunan fakat çok fazla bilinmeyen argan adı verilen meyvenin çekirdeği ezildiğinde, argan yağı elde edilmektedir. Bu yağın kullanım alanı oldukça geniştir, fakat saça olan etkilerinin çok daha fazla olduğu bilinmektedir. İçerisinde omega 9, esansiyel yağ asitleri, E, C ve A vitamini bulunan argan yağının saça faydaları, yazımız içerisinde detaylı olarak incelenmiştir.

Argan Yağının Saça Faydaları

Bu ürün tamamen doğaldır ve içerisinde farklı bir katkı maddesi bulunmaz. Bundan dolayı saçlara zarar verilmesi söz konusu değildir. Fakat insanların saç yapısının farklı olmasından dolayı, görülen etkilerin birebir aynı olduğunun söylenmesi söz konusu değildir. Uygulanma şekli, kullanılan yağın kalitesi ve benzer unsurlar, argan yağının saça faydaları üzerinde bazı farklılıklara neden olmaktadır. Fakat genel olarak söz konusu faydalar şu şekilde sıralanabilir:

  • Saçın ihtiyacı olan vitaminleri ve mineralleri doğal yoldan karşılar.
  • Saçlarına sürekli boya uygulayan kişilerde, boyanın etkisini uzatır.
  • İçerisinde yer alan omega 3, omega 9 ve E vitamini gibi maddeler sayesinde saçları köklerinden en ucuna kadar besler ve daha sağlıklı olmalarını sağlar.
  • Yıpranan saçların onarılmasında etkilidir.
  • Saçların dökülmesini, saçlara esneklik sağlayarak engeller.
  • Uzun saça sahip olanların tarama ya da fön çekme sırasındaki kırıklarını azaltır.
  • Saç derisini besler ve buranın daha nemli olmasını sağlar. Bu ise hem saç köklerini kuvvetlendirir, hem de kepek oluşumunun önüne geçer.
  • Saçların parlak ve bakımlı bir yapıya bürünmesinde etkilidir.
  • Düzleştirme sırasında uygulanan ısıya karşı saçların dayanıklılığını arttırır.

Yukarıdaki maddeler dikkate alındığında argan yağının saça faydaları çok daha net bir şekilde anlaşılacaktır. Ayrıca söz konusu ürünün saçlar için ne kadar önemli olduğu da böylece görülmüş olur.

Argan Yağı Saçlara Nasıl Uygulanır?

Bu yağın uygulanacağı farklı maskeler ve yöntemler vardır. Bunların etkileri benzer olmasına rağmen kişilere göre değişmektedir. Bundan dolayı aşağıda bahsedilen yöntemlerden hangisi size kolay geliyorsa, onu deneyebilirsiniz.

Kuru Saçlara Uygulanması

Argan yağı, kuru olan saçlara direkt olarak uygulanabilir. Fakat bunun için saçların önceden temizlenmiş olmasının önemi büyüktür. Eğer saçlarınızın temiz olmadığını düşünüyorsanız, bir gün önceden yıkayabilirsiniz. Böylece argan yağının saça faydaları çok daha belirgin bir şekilde görülecektir.

Temiz ve kuru olan saçlara, az bir miktarda yağ uygulanmalıdır. Uygulama, saçların köklerinden başlamalı ve deriye bir süre masaj yapılmalıdır. Böylece saç derisindeki kan dolaşımında belirgin bir artış olacaktır. Bu işlem ile saçların tamamı yağlanmalıdır. Daha sonra ise saç havlu ya da benzer bir malzeme ile tamamen kapatılıp 25-30 dakika beklenir. Son olarak ise bir defa saç şampuanlanır ve böylece temizlenmiş olur.

Islak Saçlara Uygulanması

Duştan çıktıktan sonra da argan yağı saça uygulanabilir. Burada yine az bir miktar yağ kullanmaya özen gösterilmelidir. Uygulama sonrasında saç kurumaya bırakılır ve yıkanmaz.

Kimler Neler Demiş?

avatar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Bildir