Vitaminler vücudumuz için gerekli olan besinlerdir. Her vitaminin çeşitli faydaları bulunmaktadır. B6 vitamininin faydalarından, vücut için gerekliliğinden bahsedeceğimiz bu yazıda B6 vitamini hakkında merak ettiğiniz birçok konuda bilgi sahibi olmanız mümkündür. B6 vitamininin diğer ismi Pyridoxine’dir ve sağlık açısından en önemli vitaminler arasında bulunmaktadır. Bu vitaminin vücut için en yararlı işlevi ise bağışıklık sistemini güçlendirerek vücudun hastalıklara karşı olan korunmasını artırmaktır. Bağışıklık sistemi güçlü olan bir bireyin hastalıklara kapılma riski de oldukça az olur. B6 vitamini bağışıklık sistemini güçlendirmesi dışında vücutta hormon düzenlemesi de yapmaktadır. Vücuttaki hormonların yeteri kadar üretilmemesi ya da gerektiği miktardan daha fazla üretilmesi çeşitli sağlık problemlerine yol açmaktadır. B6 vitamini hormon düzenlemesi yaparak bu sağlık sorunlarını önlemektedir.

Cilt Kanserini Engelleyin; B6 vitamininin faydaları bu kadarla sınırlı değildir. Vücut içerisindeki faydalarının yanında vücut dışındaki faydaları da bulunmaktadır. Örneğin cilt bakım merkezlerinde ve klasik cilt bakım rutinlerinde B6 vitaminden yararlanılmaktadır. Bunun nedeni B6 vitamininin ciltteki hücreleri yenileyerek ölü derileri vücuttan uzaklaştırmasıdır. Cilt kanseri gibi korkunç bir hastalıktan korunmanın yolu da B6 vitaminini fazlaca tüketmekten geçmektedir. Ayrıca B6 vitamini kalbe de oldukça faydalıdır. Vücudumuzdaki hayatsal faaliyetlerin sürekliliğini sağlayan bir sistem olan kalp damar sisteminin sağlığı açısından B6 vitamini tüketilmelidir. Bu sayede kalp krizi riski, kalp kapakçıklarında oluşabilecek hastalık riskleri ve damar tıkanıklığı riski azalmaktadır.

B6 Vitamin Eksikliğinden Kaynaklanan Hastalıklar
B6 vitamini eksikliğinden kaynaklanan hastalıklar da bulunmaktadır. Bu hastalıklardan en bilineni Karpal Tünel Sendromu’dur. Karpal Sendromu el parmaklarında ağrı, sızı ve uyuşukluk belirtileri ile kendisini göstermeye başlayan bir el-bilek rahatsızlığıdır. Karpal Tünel Sendromu haricinde anemi, grip, multipl skeroz gibi hastalıklar da B6 vitamini eksikliğinden kaynaklanmaktadır. B6 vitamini yeterli derecede tüketilmediği taktirde bu rahatsızlıklarla karşılaşılması kaçınılmazdır. İçerisinde fazla oranda B6 vitamini bulunduran besinler Tuna balığı, fıstık, ayçekirdeği,  çeşitli kuru meyveler (özellikle kuru erik),  tavuk eti ya da hindi eti, muz, pişmiş ıspanak ve biftektir. Vücudun sağlıklı kalabilmesi ve bahsedilen hastalıklarla savaşabilmesi için bu besinleri bol bol tüketmek oldukça önemlidir. Diyet listelerinde dahi bu besinlerden en az birisi yer almalı ve vücudun günlük B6 vitamini ihtiyacı karşılanmalıdır. Unutulmamalıdır ki vitaminler, vücudumuzun bağışıklık sistemine en fazla destek olan besinler arasında yer almaktadır. Vitaminleri sadece düzenleyici olarak kullanmak hastalıklara davetiye çıkarmaktır. Ayrıca B6 vitamini alınırken oranına da oldukça dikkat etmek gerekir. Aksi takdirde zehirlenmelere yol açılabilmektedir. Çünkü her besinin yeteri kadar alınması yararlı, gereğinden fazla alınması ise zararlıdır. Çocuklar için günlük 600 ile 1 mikrogram arası B6 vitamini yeterli ilen, yetişkinler için günlük 1 miligram B6 vitamini yeterli olmaktadır. Doğal yollardan B6 vitamini alarak sağlığın korunması ve vitaminin faydalarını görmek mümkündür.

Kimler Neler Demiş?

avatar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Bildir