Güzellik ve bakımın olmazsa olmazlarından birisi de saçlardır. Özellikle kadınlar için oldukça önemli olan saç bakımı kimyasal yollarla yapılabildiği gibi bitkisel yollarla da yapılabilmektedir. Kimyasal yollar saç yapısına zarar verdiği için çok fazla tercih edilmemektedir. Ayrıca maddi yönden de oldukça pahalıya mal olmaktadır. Kimyasal saç bakım kürleri, saç bakım maskeleri vb. gibi ürünler saça ve saç derisine zarar vermektedir. Günümüzde bitkilerden güzellik yönünde yararlanma işi bir sektör haline dahi gelmiş bulunmaktadır. Bu nedenle bitkisel ürünler ve bitkiler kimyasal bakım ürünlerinin önüne geçmiş haldedir.

Evde masrafsız bir şekilde uygulanabiliyor olması bitkisel bakımın tercih edilmesinin en önemli sebeplerinden birisidir. Bir diğer sebebi ise oldukça ucuz olmasıdır. Herhangi bir bakım merkezine milyarlarca para vermek yerine basit bir şekilde uygulanabilen bitkileri kullanmak elbette ki daha mantıklıdır. Bu yüzden gerek cilt gerekse saç bakımı için tercih edilmekte olan bitkisel ürünler ve bitkiler günümüzde altın çağlarını yaşamaktadır. Bu ürünlerden birisi de bademdir. Badem cilt bakımında kullanıldığı gibi saç bakımında da kullanılmaktadır.

Besin değeri oldukça yüksek olan badem, saç bakımında kullanılmaktadır
Sadece maske ya da kür olarak kullanım gerektirmemesi de bademin avantajlarındandır. Birçok ürün sadece maske yapıldığında ya da saç ile sentez edildiğinde işlevini gösterirken, bademi gıda olarak tüketmek bile saç için fayda sağlamaktadır. Gün içerisinde tüketilen bir avuç badem saça oldukça faydalı olan E vitamini ihtiyacını karşılamaktadır. Ayrıca yine saç için gerekli olan manganez ihtiyacının yaklaşık olarak yarısını gidermektedir. Saçın kırılmadan, dökülmeden sağlıklı bir şekilde uzayabilmesi için gereken bir mineral olan magnezyumun da %25’lik bir kısmı bir avuç badem ile karşılanmaktadır. Magnezyum bu noktada oldukça önemlidir. Çünkü saç dökülmeleri ve saç diplerinin güçsüz olmasının sebebi vücuttaki magnezyum eksikliğidir. Bunun yanında yüksek oranda şeker ve yüksek oranda yağ içeren besinlerden de uzak durulmalıdır. Yani kızartma ve tatlılar çok sık şekilde tüketilmemelidir.

Badem Yağı Saçı Nemlendirme de ve Saç Dokusunu İyileştirme de Çok Etkili
Bademi gıda olarak tüketmenin faydaları bu şekilde anlatıldıktan sonra saçla sentez edilme şekillerinden bahsedebiliriz. Badem yağı, saç bakımında oldukça fazla kullanılmaktadır. Saçı nemlendirmede ve saç dokusunu iyileştirmede çok etkilidir. Özellikle kuru olan saçları nemlendirmek çok önemlidir ve badem yağı bu işlevi fazlasıyla yerine getirmektedir. Bakımın sık sık olmaması da kolay bir yöntem olmasını sağlamaktadır. Haftada sadece bir gün ayırarak bu bakım yapılabilmektedir. Badem yağı saçlara sürülerek iyice yedirilmeli ve yarım saat kadar bekletilmelidir. Daha sonra yağın fazla olduğu anlaşılırsa saç kremi ya da bol su ile durulama işlemi uygulanarak yağın fazlası alınabilir. Eğer sizin de saçlarınız kuruysa ve nemlendirmeye ihtiyaç duyuyorsanız ya da saç uçlarınız güçsüzse, dökülme ve yıpranma fazla oluyorsa badem yağı kullanarak saç bakımınızı yapabilirsiniz.

Kimler Neler Demiş?

avatar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Bildir