Saç köklerinin oluşumu anne karnında başlar. Kimi bebekler saçlı doğarken kimileriyse çok az saçla veya tamamen saçsız olarak doğar. Saçlı doğan bebeklerin saçları ilk dört ay içerisinde dökülür. Dökülen saçların yerine bebeğin asıl saçı çıkar. Bu çıkan yeni saç, ilk dökülenden renk ve şekil olarak farklı olabilir.

Bebeklerin saçları ve kafa derileri çok hassastır. Bu yüzden bebeklere saç bakımı yapılırken nazik hareket edilmelidir. Bebeklere saç bakımı yaparken gerek yıkama esnasında gerekse tarama esnasında oldukça dikkat edilmelidir. Yetişkinlerden farklı saç bakım yöntemleri kullanılmalıdır. Bebeklerde saç bakımının en önemli noktası kullanılan şampuanın alkolsüz olması ve koruyucu madde içermemesidir.

Bebeklerde Saç Bakımı Nasıl Yapılır

Bebeklerin saçları her gün yıkanmaya gereksinim duymaz. Saçın yıkanmadığı günlerde, nemli bir bezle silerek saç bakımını yapabilirsiniz.  Bebeğin saçının ince telli olması olağan bir durumdur. Fakat çok fazla cansız saçlara sahip olması, bebeğin beslenme alışkanlıklarında bir problem olduğunun göstergesidir. Bebeklerin saç bakımı yapılırken huzursuzluk göstermesi normaldir, fakat her defasında huysuzlanıyorsa kullandığınız şampuan gözlerini sızlatıyor olabilir. Bunun için saç kalkanı kullanabilirsiniz. Bebeklerin saç bakım yöntemleri arasında kesinlikle saç kurutma makinası yoktur.

Bebeğinizin saçını yıkadıktan sonra yumuşak bir havluyla nemini almanız yeterli olacaktır.
Bebeklerde saç bakımının önemli noktalarından bir diğeri ise saçı yıkadıktan sonra fırçalamaktır. Bebeğinizin canını yakmamak için geniş uçlu bir tarak kullanmalısınız.
Bebeklerin sağlıklı saçlara sahip olması için, saç bakımının iyi yapılması gerektiği asla unutulmamalıdır.

Kimler Neler Demiş?

avatar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Bildir