Bebeklerde Saç Bakımı Nasıl Yapılır? | 2021

Bebeklerde Saç Bakımı Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Saç köklerinin oluşumu anne karnında başlar. Kimi bebekler saçlı doğarken kimileriyse çok az saçla veya tamamen saçsız olarak doğar. Saçlı doğan bebeklerin saçları ilk dört ay içerisinde dökülür. Dökülen saçların yerine bebeğin asıl saçı çıkar. Bu çıkan yeni saç, ilk dökülenden renk ve şekil olarak farklı olabilir.

Bebeklerin saçları ve kafa derileri çok hassastır. Bu yüzden bebeklere saç bakımı yapılırken nazik hareket edilmelidir. Bebeklerde saç bakımı yaparken gerek yıkama esnasında gerekse tarama esnasında oldukça dikkat edilmelidir. Yetişkinlerden farklı saç bakım yöntemleri kullanılmalıdır. Bebeklerde saç bakımının en önemli noktası kullanılan şampuanın alkolsüz olması ve koruyucu madde içermemesidir.

Belirli bir Kronik hastalığınız varsa ya da Kronik Hastalığı olan biri ile aynı evde yaşıyorsanız aşağıdaki linkte yer alan ankete katılarak Akademik bir çalışmaya katkıda bulunabilir;gelecektekronik hastalığı olan kişiler ve ailelerinin sorunlarının daha iyi anlaşılmasını sağlayabilirsiniz. Aşağıdaki link sizi kısa bir zamanınızı alacak Google Anket formuna yönlendirecektir.
Teşekkür ederiz.
indir 4
Bebeklerin Saç Bakımı

Yeni Doğan Bebeklerde Saç Olur Mu?

Yeni doğan bebeğin saçları olabilir ancak bu saçlar bugün var, yarın yoktur. Yeni doğmuş bebeğinizin saçı hakkında bilmeniz gerekenler:


Yeni doğan bebekler saçlarını kaybedebilirler. Bebeğinizin devasa saçları sizi şaşırttıysa, bekleyin: Tüm bu saçlar kaybolabilir. Yeni doğanlar ilk altı ayda bir tüy dökerler; bazıları bebekler bereketli bir şekilde biçimlendirilmiş saç durumundan kelliğe geçebilir.

Bu, doğuma verilen normal, fizyolojik bir tepkidir. Bazı uzmanlar bunu, size harika saçlar vermiş olabilecek gebelik hormonları ile ilişkilendiriyor. Yeni doğanların saçları yeniden uzar.  Ancak büyüyen bebek saçı, bebeğinizin yeni doğan buklelerine hiç benzemeyebilir.

Bebeklerin saçlarının renk ve doku sıklıkla değişir. Kızılken sarışına yol açabilir. Kıvırcık doğup düz biçime dönebilir. Ama sonunda bebeğinizin saçları uzar ve daha çok bir punk rock’çı gibi görünecek ve daha çok hayallerinizin saç modeli bebeği gibi görünecektir. Bunun tam olarak ne zaman olduğu herkesin tahmin edebileceği gibi, her çocuk için farklıdır. Bazıları 6 aya kadar yeni ve harika bir saça sahip olurken, bazıları iki ya da üç yıldan sonra bu saçlara sahip olacaktır.

Bu makaleye de mutlaka göz atmalısınız ;)  Saç Maskeleri

images 9

Bebeklerde Saç Bakımı Nasıl Yapılır?

Bebeklerin saçları her gün yıkanmaya gereksinim duymaz. Saçın yıkanmadığı günlerde, nemli bir bezle silerek saç bakımını yapabilirsiniz.  Bebeğin saçının ince telli olması olağan bir durumdur. Fakat çok fazla cansız saçlara sahip olması, bebeğin beslenme alışkanlıklarında bir problem olduğunun göstergesidir.

Bebeklerde saç bakımı yapılırken huzursuzluk göstermesi normaldir, fakat her defasında huysuzlanıyorsa kullandığınız şampuan gözlerini sızlatıyor olabilir. Bunun için saç kalkanı kullanabilirsiniz. Bebeklerin saç bakım yöntemleri arasında kesinlikle saç kurutma makinesi yoktur.

Bebeğinizin saçını yıkadıktan sonra yumuşak bir havluyla nemini almanız yeterli olacaktır.
Bebeklerde saç bakımının önemli noktalarından bir diğeri ise saçı yıkadıktan sonra fırçalamaktır. Bebeğinizin canını yakmamak için geniş uçlu bir tarak kullanmalısınız. Bebeklerin sağlıklı saçlara sahip olması için, saç bakımının iyi yapılması gerektiği asla unutulmamalıdır.

Bebekler İçin Şampuan Kullanımı

Kırılgan, ince saçların temel nedenlerinden biri terli ve kirli saç derisidir. Bebeğinizin saçını şampuanladığınızdan ve haftada üç kez saç derisine masaj yaptığınızdan emin olun. Bebeğiniz için duş jeli ve şampuanın bir arada olduğu tek bir  ürün veya saçları için bebek şampuanı kullanabilirsiniz. Bebeğin saçını her gün yıkamanıza gerek yoktur.

Bebekler İçin Yağ Masajı

Saç derisi de dahil olmak üzere tüm vücut için bir yağ masajı sağlıklıdır çünkü saç gözeneklerine kan dolaşımını iyileştirmek için iyidir. Aynı zamanda yağ masajı ile çocuğunuzun uyumasına yardımcı olursunuz. Ayrıca saç derisinin nemlenmesine yardımcı olur ve kepek oluşumunu engeller.

Yağ masajı yaparken; bebeğinizin kafa derisine yeterli miktarda uygulayın ve dairesel hareketlerle ancak baskı uygulamadan masaj yapın. Zeytinyağı, hindistancevizi yağı gibi doğal yağları kullanabilirsiniz.

Bebekler İçin Tarak Kullanımı

Tarama işlemi, kafa derisinin gözenekli açıklıklarını uyarır ve sağlıklı sebum üretimine yardımcı olur. Bir bebeğin kafa derisi hassas olduğundan tarama yaparken nazik olduğunuzdan emin olun. Büyük dişli, yumuşak kıllı bir tarak kullanın. Günde ‘yüz kez’ veya alışılmadık şekilde birçok kez taramayın. Günde sadece bir veya iki kez yeterlidir.

Bu makaleye de mutlaka göz atmalısınız ;)  Saçlar İçin Güneş Koruyucu
indir 6
Bebek Saçları İçin Tarak Kullanımı

Bebekler İçin Nemlendirici Kullanımı

Bebeğiniz kelse, saç derisini yumuşak, pürüzsüz ve nemli tuttuğu için nemlendirici kullandığınızdan emin olun. Nemlendirici kullanımı, kuruluğun neden olduğu kepeği önlemeye yardımcı olur.

Bebek Saçları İçin Nemlendirici Kullanımı
Bebek Saçları İçin Nemlendirici Kullanımı

Bebeklerin Saç Kesimi

Sağlıklı saçları korumanın en iyi yollarından biri, saç uçlarını düzenli olarak kırpmaktır. Bu, yıpranmış saç uçları ve kurulukla ilgili sorunları önler. Ayrıca, çocuğunuzun tarz görünmesini ve bakımlı olmasını sağlayabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Yazın en trend 16 gelin makyajı fikirleri 2015 başlıklı makalemizde 2015 yaz gelin makyajı, en güzel gelin makyajı modelleri ve gelin makyajı hakkında bilgiler verilmektedir.

Subscribe
Bildir
guest

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x