Home / Saç / Bitkisel Saç Uzatma Yöntemleri | 2020
Bitkisel Saç Uzatma Yöntemleri
Bitkisel Saç Uzatma Yöntemleri

Bitkisel Saç Uzatma Yöntemleri | 2020

Saç Uzatma Bitkisel Yolla Nasıl Olur ?

Sert güneş ışığına, hava değişikliklerine, strese ve kirliliğe her gün maruz kalmak saçlarımızı kırılgan, donuk ve hasara açık hale getirir. Piyasada bulunan sayısız ürünü bilsek de, hiçbir şey doğal malzemelerden daha iyi sonuç vermez. Kullanımı kolay ve saçınızda harikalar yaratacak bu basit ve etkili bitkileri saçlarınızda deneyin. Bitkisel saç uzatma işlemi oldukça masrafsız ve kolaydır.

Uzmanlara göre saçınızın kuru ve kırıklı yapıda olmasının başlıca nedenleri; sıcak su duşları, aşırı şampuanlama, aşırı şekillendirme, saç uçlarının kurumasına neden olan sülfat ve alkol içeren yanlış ürünleri kullanmak ve saçı yanlış taramaktır. Saçlarınız kuru ve kırılgan yapıda olduğunda saçınızın uzama süresi de artmaktadır. Yani cansız ve kırık uçlu saçlar zor şekilde uzamaktadır. Sizin için bu yazımızda saçları uzatmaya yarayan bitkileri derledik.

Saç Uzatan Bitkiler Nelerdir?

Biberiye

Saç bakım ürünlerinde sıklıkla yer verilen Akdeniz yöresine özgü bir bitkidir. Şifalı biberiye bitkisi içerdiği vitaminlerden dolayı doğal bakım işlemlerine büyük katkı sağlamaktadır. Saç uzatan bitkiler nelerdir sorusunun cevaplarından biri olan biberiyenin uygulanışı için biberiye yapraklarını on dakika suda kaynatın. Soğumaya bıraktıktan sonra yaprakları süzerek saçınızı bu suyla yıkayın. Cildinizde alerjik tepkimeye neden olmuyorsa sıklıkla kullanabilirsiniz. Aynı zamanda biberiye bitkisinin ağrı kesici ve iltihap giderici olarak kullanıldığını da yazalım.

Saç Uzaması İçin Biberiye
Saç Uzaması İçin Biberiye

Papatya

Saçların hızlı bir şekilde uzaması için önerilen bitkilerden biri de papatya çiçeğidir. Saç uzatan bitkiler arasında yer alan papatya, kepek gibi sorunlara da iyi gelmektedir. Saçınıza uygulamak için papatya yağını tercih ederek bu yağı masajla saç diplerine uygulayabilirsiniz.

hizli sac uzatma

Isırgan Otu

Saç üzerinde olumlu etkiye sahip olan bitkilerden biri de ısırgan otudur. Isırgan otu özüne sahip olan ürünler oldukça revaçtadır. Özellikle şampuanları fazla tercih edilen bu otu değişik ürünler şeklinde bulabilir ve kullanabilirsiniz. Saç uzatan bitkiler arasında en popüler olan bitkiler arasındadır.

Saç Uzaması İçin Isırgan Otu
Saç Uzaması İçin Isırgan Otu

Tarçın

Tarçın, antiseptik özelliklere sahip olan bir baharattır. Saç dökülmesini engelleyen yapısı bulunmaktadır. Aynı zamanda saçın uzamasında da oldukça etkilidir. Parlak ve kalın telli saçların oluşmasını sağladığı için tercih edilmektedir. Kimi saç bakım maskeleri tarçın ile yapılmaktadır.

Saç Uzaması İçin Tarçın
Saç Uzaması İçin Tarçın

Saç Uzatan Bitkisel Yağlar Nelerdir?

Bitkisel saç uzatma yöntemleri sorusunun en fazla tercih edilen yanıtları doğal yağlardır. En başta jojoba yağı olmak üzere, lavanta yağı, Hindistan cevizi yağı, zeytinyağı, argan yağı gibi yağlar son derece popülerdir. Güvendiğiniz yerlerden bu yağları edinmeniz durumunda masajla saçlarınıza uygulayabilirsiniz. Bitkisel saç uzatma nasıl olur sorusunun cevabı bu şekildedir. Evde, kendi imkanlarınızı kullanarak ve fazla masraf etmeyerek hazırlayacağınız karışımlar sayesinde saçlarınız çok daha sağlıklı görünecek ve hızla uzayacaktır.

Bu bitkileri kullanmadan önce cildinizde alerji yapıp yapmadığını kontrol etmenizde büyük fayda vardır. Sadece bitkilerle değil güvenilir organik ürünler ile de bitkisel saç uzatma yöntemi ile saçlarınızı uzatabilirsiniz. Kepeksiz, güçlü ve parlak saçlar için dikkat etmelisiniz.

Hindistancevizi Yağı

Hindistan cevizi yağı, protein kaybını azaltmak ve saçın sağlıklı görünmesini sağlamak için kullanabileceğiniz en iyi yağlardan biri olduğu söylenir. Saçı koruma konusundaki üstün yeteneğinin arkasında hindistan cevizi yağının kimyasal yapısının olduğu düşünülmektedir. Hindistan cevizi yağı, ağırlıklı olarak laurik asit adı verilen orta zincirli bir yağ asidinden oluşur. Bu, hindistan cevizi yağının daha kolay saç gövdesine derinlemesine nüfuz etmesini sağlar.

Saç Uzaması İçin hindistan cevizi yağı
Saç Uzaması İçin hindistan cevizi yağı

Argan Yağı

Argan yağı ya da çoğu kişinin bahsettiği gibi “sıvı altın”, Fas’taki argan ağacının meyvesinin taze çekirdeklerinden yapılır. Saf argan yağı yüzyıllardır yemek pişirmek için ve saç dökülmesi dahil sağlık ve güzellik için bir ev ilacı olarak kullanılmıştır. Günümüzde birçok saç ve cilt bakım ürününde bulunmaktadır.

Saç Uzaması İçin argan yağı
Saç Uzaması İçin argan yağı

Zeytin Yağı

İnsanlar saç bakımı için binlerce yıldır zeytinyağı kullandılar ve saça parlaklık, hacim, yumuşaklık ve esneklik kattığını iddia etmektedirler. Zeytinyağı, saç teline nüfuz ederek ve nemi koruyarak saça yumuşaklık katabilir ve saçı güçlendirir. Zeytin yağından geldiği söylenen parlaklık, saçın dış kütikülünü yumuşatan yağdan kaynaklanmaktadır.

Saç Uzaması İçin Zeytin yağı
Saç Uzaması İçin Zeytin yağı

Lavanta Yağı

Pek çok kullanıma ve eşsiz bir kokuya sahip olan lavanta esansiyel yağları, doğrudan lavanta bitkisinden yapılır. Özel damıtma tekniklerinin kullanıldığı son ürün, lavantanın yararlı bileşiklerinin yüksek oranda konsantre bir özüdür. Her konuda yararı olduğu düşünülen lavanta yağının bitkisel saç uzatması için de etkili olduğu söylenmektedir.

Saç Uzaması İçin Lavanta yağı
Saç Uzaması İçin Lavanta yağı

Check Also

E Vitamini ile Saç Bakım Maskesi ve Kürleri

E Vitamini ile Saç Bakım Maskesi ve Kürleri | 2020

E Vitamini Saça Faydalı Mıdır? E vitamini, beden sağlığı açısından önemli olduğu kadar saç bakımı …

Subscribe
Bildir
guest

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x