C vitaminin saçlara etkisi. Saçlara faydalı olan C Vitamininde hangi meyve ve sebzeler bulunur? C Vitaminin saça faydaları nelerdir?

Bayan ve erkeklerin en çok şikâyetçi olduğu konuların başında saçlar gelmektedir. Nemli ve yağlı saçlara, dökülen ve kepeklenen saçlar, yıpranan ve ucu kırılan saçlar en önemli saç problemlerinden birisidir. Genellikle saç bakımı ile alakalı bu olumsuz durumlardan kurtulmak için C vitaminin doğal ve mucizevi etkisinden faydalanılmalıdır. Yaş cinsiyet ve saç tip ne olursa olsun mutlaka ama mutlaka C vitaminin saça olan pozitif etkisi değerlendirilmelidir.

C vitamini hangi meyve ve sebzelerde bulunur?
Özellikle limon portakal ve mandalina gibi turunçgiller C vitamini deposudur. Bunun yanı sıra lahana maydanoz kuşburnu gibi meyve ve sebzelerde bol miktarda C vitamini yer almaktadır. Ispanak biber kabak patates karpuz ve greyfurt ta son derece yüksek miktarda C vitamini deposudur.

Peki, C vitamini saça faydaları nelerdir?
– C vitamini saç köklerini besleyen saç derisinde eki kan dolaşımını hızlandırmaktadır. Kan taşıyan kılcalların tüm çalışmaları desteklenerek saç kökleri beslenmekte ve böylelikle saçların daha kısa sürede dökülmesinin önüne geçilmektedir.

– Saçların beslenmesini sağlayarak saç kırılmalarına engel olan C vitamini özellikle saç uçlarını dahi beslenmesini sağlayarak saçları güçlendirmektedir.

– Mat saçların daha parlak daha berrak ve net bir görüntü elde etmesini sağlayan C vitamini saçların kolay şekil almasını sağlayacak nemlendirici özelliğe sahiptir.

– C vitamini güneş ışınlarının zararlı etkilerinden cildi korumakta olup hava kirliliklerine saç boyası gibi kimyasallara karşı saç köklerinizdeki yeni genç saç hücrelerinin çoğalmasınız hızlandırır.

– C vitamini güçlü bir bağışıklık sistemidir ve saçların daha uzun ömürlü olmasını sağlayacak bağışıklık kazandırırken bu kepeklenmeyi önleyici dökülmeyi engelleyici ve aşırı kire karşı koruyucu bir önlem anlamına gelmektedir.

– C vitamini saçların daha çok ve kısa sürede uzamasını sağlamaktadır. Bu saçları besleyici etkisi sayesinde meydana gelmektedir.

Not; Saç köklerine etki eden C vitaminini doğrudan saç maskesi olarak kullanırken aşırıya kaçmamak gerekir. Zira aşrı miktarda limon asidiğin saç köklerinde ki beyaz segmentleri harekete geçirerek saçları beyazlatma riskinin olduğu yapılan araştırmalarda görülmektedir.

C Vitamini Saça Faydaları

C Vitamini Saça Faydaları

1
Kimler Neler Demiş?

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
Sedef Recent comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Sedef
Ziyaretçi
Sedef

MErhaba ben c vitamini yağını ve c vitamini serumunu saç diplerime uygulayarak masaj yapıyorum. Saçıma iyi geldiğini tespit ettim. Sizce doğru bir uygulama mı?