Home / Makyaj / Çilli Bir Yüze Nasıl Makyaj Yapılır?
Çilli Bir Yüze Nasıl Makyaj Yapılır?
Çilli Bir Yüze Nasıl Makyaj Yapılır?

Çilli Bir Yüze Nasıl Makyaj Yapılır?

Makyaj, ciltte bulunan kusur ya da lekeleri örtmede oldukça etkili bir yöntemdir. Yüzdeki çiller için de çeşitli makyaj teknikleri kullanılmaktadır. Bu sayede çillerin görünmesi engellenmektedir. Her zaman makyaj çilesi çekilmesine de gerek yoktur çünkü çiller kışın yok denecek kadar görünmez bir hal alırken sadece yaz aylarında belirginlik gösterir. Yaz aylarında da yapılacak hafif makyajlar ve uygulanacak çeşitli bakım rutinleri ile çiller görünmez hale getirilebilmektedir.

Temizliğe Önem Verin; Çilli yüze makyaj yapabilmek için çok özel teknikler bulunmamaktadır. Her şeyden önce her cilt tipinde olduğu gibi temizliğe önem verilmelidir. Cilt yeteri kadar temiz olmadan makyaj yapılması gibi bir durum söz konusu olmamaktadır. Ayrıca cilt tipine göre olan ürünler belirlenmeli ve cildin alerjik reaksiyon göstermeyeceği makyaj ürünleri tercih edilmelidir. Makyaj haricinde dikkat edilecek bir diğer durum ise cildin güneş altında çok fazla kalmamasıdır. Çilli bir yüze sahip olan kişilerin güneş altında çok fazla kalması çil sayısına etki ettiği gibi daha farklı kızarıklık ve lekeler oluşmasına da sebebiyet vermektedir.

Çilli yüze makyaj yapabilmek için öncelikle cilt temizlenmelidir. Cilt temizlenerek kirlerden arındırıldıktan sonra yumuşak bir havlu ya da havlu kağıt ile kurulanmalıdır. Daha sonra bir nemlendirici ile nemlendirilmelidir. Fakat makyaj yaz ayları için yapılacaksa nemlendiriciden önce güneş kremi sürmek şarttır. Cilde hangi rürün uygulanırsa uygulansın mutlaka altında güneş kremi olması gerekmektedir. İçerisinde güneşe karşı koruyucu maddeler bulunan ya da içindekiler kısmında SPF 30, SPF 50 gibi yazılar yazan ürünler dahi kullanılsa mutlaka güneş kremi kullanılmalıdır. Çünkü makyaj ürünleri tek başına cildi güneşin zararlı ışınlarından korumak için yeterli değildir. Fakat ürünlerin altında güneş kremi bulunduğu zaman cilt güneşin zararlı ultraviyole ışınlarından korunabilmektedir. Ayrıca çilli bir yüze sahip olan kişilerin dikkat etmesi gereken bir diğer durum ise makyaj ürünlerini katman oluşturacak şekilde uygulamamaktır.

Katman Oluşturmamaya Özen Gösterin
Özellikle yaz günlerinde makyajın akma riski çok fazla olduğu için katman oluşturacak şekilde sürülen makyaj malzemeleri komik bir görünüm oluşmasına sebep olmaktadır. Bu durum en çok pudrada yaşanmaktadır. Çilleri kapatmak için gereğinden fazla uygulanan pudra yüzde “cakey görünüm” denen un kurabiyesi görünümü bırakmaktadır.

Mevsimine göre güneş kremi ya da nemlendirici uygulandıktan sonra makyaja şu şekilde devam edilir: Öncelikle göz altı kapatıcısı uygulanır. Cilde sürülen föndoten kesinlikle gözlerin altına uygulanmaz. Çünkü göz altı oldukça hassas bir bölgedir. Daha sonra föndoten yüzün tamamına uygulanır ve çiller kapatılır. Föndotenin üzerine sürülen transparan pudra ise hem föndotenin uçmasını engeller hem de çillerin kapanma oranını artırır. Göz makyajı yapmak isteyen kişiler, çillerini kapattıktan sonra çilleri kapatan pudranın üzerine değmeyecek şekilde göz makyajlarını da yapabilirler. Çilleri olan kişilerin yüz makyajları bu şekilde sonlanmış olur.

Check Also

saclara yanlis ombre uygulanmasi

Ombre Dudak Makyajı Nasıl Yapılır?

Ombre Dudak Makyajı Nasıl Yapılır? Ombre, monokromatik olan iki farklı renge sahip olmak anlamına gelir. …

Subscribe
Bildir
guest

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x