Diyabet hastalığı yaşayan bireyler birçok konuda oldukça sıkıntı yaşamaktadır. Bu konuların başında ayaklardaki rahatsızlıklar gelmektedir. Ayaklar gün boyu vücudun tüm yükünü ve tüm ağırlığını taşıyan organlardır. Bu nedenle ayak bakımına özen gösterilmesi gereklidir. Ayakla ilgili meydana gelen problemlerin birçoğu önemsenmeyen basit durumlar nedeni ile yaşanmaktadır. Yanlış ayakkabı seçimi bu durumun en büyük örneklerindendir. Bunu ayak bakımını düzenli olarak yapmama durumu takip etmektedir. Ayrıca tırnakların doğru kesilmemesi, çok derinden ve batıklara yol açacak şekilde kesilmesi de ayakla ilgili problemlere yol açmaktadır. Basit önlemler alarak önüne geçilebilecek olan bu durumlara dikkat etmek gereklidir.

Diyabet hastalığı yaşayan kişiler ise ayak bakımına daha fazla özen göstermelidir. Çünkü rahatsızlık nedeni ile bacaklarda ve ayaklarda oluşan sorunlar çok fazla hissedilememektedir. Bu durumun başlıca nedeni ise damarların daralmasıdır. Diyabetik ayak rahatsızlığı da esas olarak bu durumdan kaynaklanmaktadır. Diyabetik ayak rahatsızlığının belirtileri ayakta yanma ve kuruluk hissi, parmakların arasında mantar oluşumu, ayaklarda su toplaması ve kabarcık oluşumu, ayaklarda oluşan hissizlik, dokunulan ya da üzerine basılan nesneyi algılayamama, nasırlar, ayaklarda durup dururken oluşan üşüme hissi, tırnakların şeklini değişmesi ve yapısının bozulması olarak sıralanabilir. Uzun bir süre boyunca bu belirtilerin görülmesi durumunda mutlaka bir doktora başvurulması gerekmektedir.

Diyabetik Ayak Bakım Periyotları
Diyabetik ayak hastalığındaki bakım periyotları da oldukça önemlidir. Bu rahatsızlığı yaşayan kişilerin ayak bakımları için yapmaları gerekenleri şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Ayaklar gün içerisinde 2-3 defa yıkanmalıdır. Yıkandıktan sonra da ayaklar ve parmak araları sulu kalmamalı, yumuşak bir havlu ya da kağıt havlu ile kurulanarak mantar oluşumunun önüne geçilmelidir.
  • Ayaklarda yumuşamayı sağlamak için vazelin ya da herhangi bir nemlendirici krem kullanılarak ayaklar nemlendirilmeli, daha sonra ise pamuklu çorap giyilerek uyunmalıdır.
  • Çorapsız ayakkabı giymek ya da çorapsız dolaşmak tamamen yasak olan bir durumdur. Ayak tabanlarının ve topukların zarar görmemesi için evde dahi çorapla dolaşılması gerekmektedir. Ayrıca açık ayakkabı giymemeye de dikkat edilmelidir. Hastalık tamamen atlatıldıktan sonra istenilen ayakkabı elbette giyilebilecektir.
  • Ayakkanıların ayak numarasına göre olması gerekmektedir. Çok bol ya da çok dar olan ayakkabılar kullanılmamalıdır. Topuklu ayakkabılardan kaçınılmalı, düz tabanlı spor ayakkabılar tercih edilmelidir.
  • Ayaklarda oluşan tabaka gibi yapılar ve nasırlar kesinlikle koparılmamalı ya da kesilmemelidir. Nasır bandı kullanırken de asit içermemesine oldukça dikkat edilmelidir. Ayak bakımı uzman kişiler tarafından yapılmalıdır.
  • Tırnak kesimi çok derinden yapılmamalıdır. Aksi taktirde deriler ve parmaklar zarar görebilir ve bu daha fazla acıya neden olur.
  • Rahatsızlık tamamen ortadan kalkana kadar hiçbir şekilde sigara içilmemelidir. Sigara kullanımı yaraları etkilemektedir.

Diyabetik ayak rahatsızlığı bakımı zor bir bakım değildir. Dikkat edilmesi gerekenler sadece bu basit noktalardır. Bu önerilere uyulması halinde hastalığın atlatılması oldukça kolay olacaktır.

Kimler Neler Demiş?

avatar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Bildir