Diyet yaparken kendinizi yorgun veya halsiz mi hissediyorsunuz? Bir diyete başlayıp hemen pes mi ediyorsunuz?  Halsizlikten bir türlü kurtulamıyor musunuz?

Genel olarak zayıflama için yapmış olduğumuz diyetler ve bu diyetlerde karşı karşıya kaldığımız en büyük ve yaygın olan problem halsizliktir. Çoğu diyet yanlış beslenmeye yönlendirmekte ve bu da yorgunluk ve halsizliğe yol açmakta. Vücudumuzun mutlaka alması gereken temel belli başlı besinleri alamadığında diyeti yapan kendisini yordun ve halsiz hisseder. Bunun beraberinde baş ağrıları, uyuklama, baş dönmesi ile birlikte yapmış olduğumuz diyeti sonlandırmak diyet yapmaya çalışanların en büyük problemidir.

Kendinizi diyete başladığımız zamanlarda sıkıntılı, stresli, huysuz, asabi, yorgun olarak hissediyor musunuz?

Diyette yorgunluk, uyku hali ve halsizlik nasıl geçer?

Diyette yorgunluk, uyku hali ve halsizlik nasıl geçer?

Açlık ve yorgunluk sizi hızlıca pes ettirir ve diyetinizi bırakmanıza neden olur. Bu şekilde de kilo vermenizi bir kenara bırakırsınız.

Peki diyet yaparken halsiz hissetmek istemiyorsanız ne yemeniz gerekiyor?

Diyete başlayanlar daha güçlü olmaları için ne yemelidirler. Sağlıklı bir şekilde diyet yapmak ve bunu devam ettirmek için listenize bunlarıda ekleyin. Şöyle bir söz vardır; Mermeri delen suyun kuvveti değil sürekliliğidir.

Yorgunluğumuzu gideren besinler ise içeriğinde C vitamini fazla olan meyveler bunlar; portakal, kivi, elma, kuşburnu, mandalina, karpuz, üzüm, avakado, limon) tüketmeliyiz.

E, C ve B2 vitaminleri ile birlikte sodyum, demir mineralleri açısından zengin olan Yeşil yapraklı sebze ve koyu renkli olan sebzeler (roka, ıspanak, tere, nane) ayrıca kereviz, bezelye, patates, havuç, mantar, turp, lahana brokoli de fazla bu vitamin ve mineraller mevcuttur.

Haftada iki kere mutlaka balık yemeliyiz. Nede balık yemeliyiz? Çünkü B2 ve Niasin, selenyum, iyor, demir, krom mineralleri çokca vardır.

E vitamin ve Niasin, potasyum, demir mineralini fazla içeren yer fıstığı, badem, fındık, ceviz gibi yağ oranı fazla besinleri çokça tüketmeliyiz

Yumurta; içeriğindeki doymamış yağ asitleri nedeni ile çok besleyici bir besin sınıfındadır. Yumurta ayrıca B2,E ve Niasin ile iyor, krom, demir minerallerini fazlaca içerir. Anne sütü kalitesine yaklaşan protein içerir.

Kuru baklagiller: B2, B1 vitaminleri ile Niasin, demir, potasyum içerdikleri ile yorgunluğa birebirdirler. Ayrıca içerdikleri lif sayesinde kan şekerimizi dengede tutarak vucüt direncinin sürekli olarak zinde tutar. Bu sebeple Hastada 2 kere mutlaka nohut veya fasulye, mercimek, barbunya, bakla, börülce yemeliyiz.

E,B2,B1 vitaminleri ile Niasin, krom, iyot, potasyum, demir mineralleri bakımında zengin tahıl ürünleri(kepekli) bulgur, pirinç(kepekli) makarna(kepekli), erişte(kepekli), un(kepekli) tüketmemiz gerekiyor. İşlenmiş besinlerden tahıllardan mümkün oldukça uzak durmalıyız, yorgunluğun önüne geçmiş oluruz.

Süt: B2 vitamini ve Niasin ile birlikte potasyum, krom, iyot, demir gibi vitamin ve mineralleri içerir. Peynir ve yogurtlarda yarım yağlı seçmemiz daha iyi bir tercih olacaktır.

Egzersiz: Düzenli yapıldığında vücudumuzu canlandırmada temel taştır.

Alkol kullanımı: Alkol bağışıklık sistemimizi çökertir ve aşırı yorgunluk yapar. Azalttığınızda bile yorgunluğunuzun azaldığını hissedersiniz. Alkol almadığımızda daha yorgunluktan kurtulabilirsiniz.

Kafein: kafein tüketimimizi aza indirmemiz gerekmekte. Çünkü kafein sinir sistemimizi uyarır ve uykuya dalmayı tetikleyerek semptomları mızın şiddetlerini arttırır.

Çok yağlı, hazır besin, asitli içecek, şekerli besinlerden uzak durmalıyız. Çünkü aşırı yorgunluk verirler.

Diyetten hariç kadınlardaki yorgunluk ve halsizlik nedenleri nelerdir?

Kadınlarda erkeklerden daha fazla bir yorgunluk ve halsizlik problemi vardır ki bunun sebepleri bazı hormonsal hastalıkların kadın bireylerde daha da fazla gözükmesidir.

Temel olarak belirtmek gerekirse yorgunluğun ve halsizliğin nedenleri şunlar diyebiliriz;

a)-Kansızlık; anemi

b)-Reaktif hipoglisemi (kan şekerin de yemeklerden sonra beliren kan şekeri düşüklüğü)

c)-Tiroid hormonu yetmezliği (Hassimoto hastalığı, hipotiroidi)

d)-Gizli şeker

e)-Hormon Bozukluğu

f)-Maskeli depresyon ve depresyon

g)- Mineral eksikliği (sodyum, demir, magnezyum, potasyum, kasiyum vb.)

h)-Vitamin eksikliği (Folik asit, B12 vb.)

Çok fazla yogunluk ve halsizlik var ise mutlaka bir Endokrin uzmanına zamanında giderek muayene olmanız gerekmekte…

Kimler Neler Demiş?

avatar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Bildir