Home / Cilt Bakımı / Doğal Yollarla Makyaj Temizleme Yöntemleri
Doğal Yollarla Makyaj Temizleme Yöntemleri
Doğal Yollarla Makyaj Temizleme Yöntemleri

Doğal Yollarla Makyaj Temizleme Yöntemleri

Makyaj malzemeleri gün içerisinde yüzümüzle bütünleşen ve çıkarması da bir hayli uğraştırıcı olan kozmetik ürünleridir. Makyaj temizleme mendilleri, makyaj temizleme suları, makyaj temizleme sütleri, makyaj temizleme tonikleri derken yaptığımız makyajı çıkarmak adına birçok kimyasalı evimizden içeri sokmaktayız. Fakat makyaj malzemelerinin de kimyasal içerikli olması yüzümüze yeteri kadar zarar vermektedir. Bu nedenle en azından makyaj temizleme konusunda doğal bir şeyler kullanmamız gerekmektedir. O halde evde basit yöntemlerle nasıl makyaj çıkarabileceğimize bakalım.

Yoğurt İle Makyaj Çıkarma
Yoğurt ile makyaj çıkarma bu yöntemlerden ilkidir. Bir kat yoğurt cilde sürülür ve 10-15 dakika kadar bekletilir. Daha sonra ıslak bir pamuk ya da kağıt havlu ile ciltteki makyaj çıkarılır ve cilt temizlenir. Bir başka yöntem ise süt ile makyaj çıkarmadır. Yüzünüze uygulayacağınız kadar süt (genelde 4-5 kaşık) bir cezvede ısıtılarak pamuğa dökülür. Pamuklar ciltte bekletilerek yavaş yavaş makyaj çıkarılır. Bu esnada dikkat edilmesi gereken durum sütün çok soğuk ya da çok sıcak olmamasıdır. Çok soğuk olan süt makyaj çıkarmada etkili olmazken çok sıcak süt ise ciltte yanmaya sebep olabilir.

Bitkisel Yağlarla Makyaj Çıkarma
Zeytinyağı İle Makyaj Çıkarma; Bitkisel yağlar da makyaj temizliğinde oldukça fazla tercih edilmektedir. Bu yağların başında zeytinyağı gelmektedir. Özellikle kuru bir cilde sahip olan kişiler için zeytinyağı oldukça işe yarar ve faydalı bir seçenektir. Cilde masaj yapılarak yayılan zeytinyağı oval hareketlerle ciltte iyice gezdirilir. Daha sonra ıslak bir pamukla yavaş yavaş makyaj silinir. Makyaj tamamen temizlendikten sonra ciltte yağ oranı fazlaysa su ve sabun ile cilt durulanabilir.

Papatya Yağı ve Diğer Bitkisel Yağlarla Makyaj Çıkarma; Zeytinyağı haricinde makyaj çıkarıcı olarak kullanılmakta olan diğer yağlar ise papatya yağı, badem yağı, hindistan cevizi yağı ve jojoba yağıdır. Papatya yağı tek başına kullanılmaz, zeytinyağı ile birlikte kullanılır. Papatya yağı kaynatılır ve soğuması için beklenir. Daha sonra üzerine birkaç damla zeytinyağı eklenerek pamuğa dökülür. Özellikle göz ve göz çevresi için oldukça iyi bir makyaj temizleyici haline gelen bu karışım birçok kişi tarafından kullanılmaktadır. Badem yağına gelecek olursak bu yağın en büyük özelliği yağlı bir cilde sahip olan kişiler için kurtarıcı olmasıdır. Badem yağı diğer bitkisel yağlar gibi yağlı bir his bırakmaz, tam tersi ciltte oluşan fazla yağları alır. Yüz ve göz makyajı için iyi bir temizleyicidir. Hindistan cevizi yağı da göz makyajında oldukça iyi bir makyaj çıkarıcıdır. Şişesinde sürekli olarak donduğu için kaynar suda ya da sıcak suda çözdürülerek kullanılabilmektedir. Jojoba yağı uygulamasına gelecek olursak bu yağın uygulanabilmesi için su gerekmektedir. 2 yemek kaşığı su ile birkaç damla jojoba yağı karıştırılarak iyi bir makyaj temizleyici elde edilebilir.

Sizler de yukarıda bahsedilen yöntemleri kullanarak kimyasal malzemelere para vermeden evde uygulanabilecek  basit yöntemler ile makyajnızı temizleyebilirsiniz.

Check Also

gözaltı kırışıklıkları

Göz Altı Kırışıklıklarını Doğal Yöntemlerle Giderme

Göz altı kırışıklıkları bireyin yaşının ilerlemesi ile beraber ya da yanlış kullanılan kozmetik ürünlerden dolayı meydana …

Subscribe
Bildir
guest

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x