Home / Makyaj / Doğru Makyaj Nasıl Yapılır? Püf Noktaları
Doğru Makyaj Nasıl Yapılır? Püf Noktaları
Doğru Makyaj Nasıl Yapılır? Püf Noktaları

Doğru Makyaj Nasıl Yapılır? Püf Noktaları

Doğru makyaj yapmak için dikkat edilmesi gereken esas durum makyaj malzemelerinin doğru uygulanmasıdır. Doğru şekilde uygulanmayan makyaj malzemeleri ciltte yorgun ve solgun bir görünüm oluşmasına sebep olur. Bu yazımızda makyaj malzemelerinin doğru kullanımını ve doğru makyaj yapmak için nelere dikkat edilmesi gerektiğini inceleyeceğiz.

İşte Doğru Makyaj Yapmanın Püf Noktaları
Doğru Ten Ürünleri Seçmek: Doğru makyaj yapmanın ilk adımı doğru ten ürünleri seçmektir. Fondöten seçerken dikkat edilmesi gereken durum fondötenin ciltten daha açık ya da daha koyu bir tonda seçilmemesidir. Ten renginiz ile aynı olan ve yüzünüzle bütünleşen renk sizin için uygun olan fondöten rengidir. En doğru fondöten seçimi ise gün ışığında yapılır. Fondöten yüze uygulanırken herhangi bir fırça ya da sünger kullanılmalıdır. Doğru bir sürüm için tampon hareketlerle sürüm yapmak şarttır. Fondöten tek bir noktaya toplanmadan yüzün her bölgesine yayılmalıdır.

Pudra Seçimi: Pudra seçimi ve kullanımı da doğru makyaj yapabilmek için önemlidir. Pudra tek başına kullanılacaksa renkli olabilir fakat fondöten üzerine kullanılacaksa şeffaf olmalıdır. Şeffaf yani transparan pudralar ince bir tabaka halinde uygulanmalıdır. Aksi taktirde “cakey görünüm” adı verilen un kurabiyesi tarzı bir görünümde olmak kaçınılmazdır. Doğru pudra uygulaması ise ancak bir pudra fırçası ile yapılabilir.

Göz Kalemi: Göz kalemleri, göz makyajının vazgeçilmez bir parçasıdır. Doğru göz kalemi kullanımı için dikkat edilmesi gerekenler göz kaleminin göz çukurundan dışarıya taşırılmaması ve çok fazla uygulanmamasıdır.

Farlar ve Eyelinerlar: Farlar ve eyelinerlar için de göz kalemi için söylenen durumlar tekrarlanabilir. Fakat far ve eyelinerlar da birkaç ekstra durum da söz konusudur. Doğru makyaj yapmak için göz makyajına oldukça dikkat etmek gerekmektedir. Çünkü makyaj ile ön plana çıkarılmış olan gözlerin hataları da ön plana çıkmış olacaktır. Far uygulaması göz kapağı çizgisine kadar yapılmalıdır. Özellikle simli farların kaş altına kadar uygulanması abartı bir görünüm verecek ve sizi doğallıktan uzaklaştıracaktır. Kaş altına uygulanması gereken farlar açık renkte olan farlardır. Açık renk farların kaş altına uygulanması kaşların daha kalkık gözükmesini sağlar. Bunun haricinde eyeliner uygulamasının da far uygulamasının üzerine yapılması gerekmektedir. Aksi taktirde far eyeliner uygulamasını sönük bırakır ve sürülen eyeliner belli belirsiz, soluk bir hal alır.

Dudak Makyajına Dikkat: Dudak makyajı için en doğru makyaj şekli ise nemlendirici kullanılarak yapılan uygulamalardır. Dudak makyajında uygulama sırası nemlendirici, dudak kalemi, parlatıcı ya da ruj şeklinde olmalıdır. Eğer rujun kalıcılığını artırmak istiyorsanız üzerine bir miktar pudra sürmenizde fayda vardır. Ayrıca dudak makyajında yapılan en büyük hata olan dudak kenarlarını unutma hatasına dikkat etmeniz gerekmektedir. Ruj uygulaması sadece dudağın ortasına değil kenarlarına da yapılmalıdır.

Check Also

saclara yanlis ombre uygulanmasi

Ombre Dudak Makyajı Nasıl Yapılır?

Ombre Dudak Makyajı Nasıl Yapılır? Ombre, monokromatik olan iki farklı renge sahip olmak anlamına gelir. …

Subscribe
Bildir
guest

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x