Duş aldıktan sonra saçların kabarmaması için neler yapmalıyız. Saçların kabarmasını engellemek için duş sırasında ve duş sonrasında yapılması gerekenler anlatılıyor…

Kıvırcık saçlarınız var, ıslakken belirgin bukleleriniz, kuru iken kabarık saçlarınız mı var? Ne yaparsanız yapın saçlarınızın kabarmasını engelleyemiyor musunuz? Düz saçlarınız var, kuruduğunda dalgalanıp kabarıyor mu?

Hemen hemen her kadının karşılaştığı bir sorun olan kontrolsüz saç kabarması, birçok formül ile engellenebilir. Şimdi, saçlarınızın kabarmamasını sağlamanın yollarını inceleyelim:

Doğru Yıkama: Saçlarınızı çok sıcak ya da çok soğuk su ile yıkar iseniz, saçlarınız daha çabuk kabaracaktır. Daha az kabarması istenen saçların haftada 2 ya da 3 defadan fazla yıkanmaması önerilmektedir. Saçlar kremlenir ya da şampuanlanır iken hafif hareketlerle işlem yapılmalı; saç derisinde zorlama yapılmamalıdır.

Kalın Uçlu ve Aralıklı Dişli Tarak Kullanılmalı: Uçları kalın, aralıkları geniş taraklar kullanılmalıdır, fırça çok fazla tercih edilmemelidir. Sudan çıkan saçınızı 15 ile 20 dakika arasında havlu ile beklettikten sonra kalın uçlu tarak kullanarak tarama işlemini gerçekleştirin. Tararken kesinlikle zorlamayın. Zorlanan saç güçsüzleşir, güçsüz saç daha çabuk kabarır.

Kısa – Katlı Kesimi Tercih Etmeyin: Eğer kabarma gibi bir sorununuz var ise saçlarınızı kısa kestirmeyin. Kısa boydaki saçlarınız hafif olacağından daha çok kabaracaktır. Yine katlı kesimdeki saçlar ağırlık yapmayacağından kabarma gösterecektir.

Sirkeli Su: Saçınızı yıkarken son durulamanızı sirkeli su ile yaparak saçlarınızı yumuşatın. Dolayısı ile kabarmayı önleyin. Sirke, PH değerini düzenleme özelliği ile saçınızın değerlerini de düzenleyecek, saçınızın beslenmesine yardımcı olacaktır. Eğer sirkenin kokusundan rahatsız oluyor iseniz, bu işlemi evden çıkmayacağınız bir güne denk getirmelisiniz.

Saç Bakım Yağları: Argan Yağı, Zeytinyağı ve Badem Yağı gibi doğal yağlar kullanarak saçınızın daha sağlıklı olmasını dolayısı ile daha az kabarmasını sağlayabilirsiniz. Ayda bir kere uygulayabileceğiniz saç bakım kürleri, saçlarınızın sağlıklı ve canlı olmasını sağlayacaktır.

Unutmayınız ki, saçlarınızın kabarması genetik bir özellik değildir. Saçlarınızın kuruması, saçlarınızın gün içinde toza maruz kalması, kırılması ve bunun gibi birçok etmen saçlarınızın kabarmasına neden olabilecektir. Saçlarınızı uygun nem durumuna getirdiğinizde ve çok sıcak ya da soğuk su ile yıkamayarak, kalın uçlu taraklar kullanarak saç derinizi tahriş etmemiş olacak ve böylece saçlarınızı kabarmaktan alıkoymuş olacaksınız.

Duştan Sonra Saçın Kabarmaması İçin

Duştan Sonra Saçın Kabarmaması İçin

Kimler Neler Demiş?

avatar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Bildir