Güzellik ve bakım konusunda en fazla önerilen ve kullanılan yöntemlerden birisi de peeling uygulamasıdır. Peelingin amacı ciltteki ölü deriyi atmak ve cildin yenilenmesini sağlamaktır. Bu nedenle oldukça önemli bir uygulama olan pelling için bir çok peeling maskesi bulunmaktadır. Peeling maskeleri bir dönemler oldukça revaçta iken son zamanlarda peeling satın almak yerine evdeki malzemeleri kullanarak peeling yapmak daha tutulan bir yöntem haline gelmiştir. Bu durumun birkaç sebebi bulunmaktadır. İlk sebep satın alınan peelinglerin kimyasal içerikli olmasıdır. Doğal içerikli peelingler ürettiğini söyleyen birçok marka bulunmaktadır fakat kozmetik sahasında herkese güven olmamaktadır.

Yan Etkiler: Bu nedenle evdeki malzemelerle içerisine ne konulduğunu görerek peeling hazırlamak insanların içini rahatlatmaktadır. Sonuçta peeling vücuda uygulanan bir şeydir ve yan etkilerini görme riski de bulunmaktadır. Peelinglerin evde hazırlanmasının ikinci sebebi ise maddiyattır. Birçok marka doğal olduğunu iddia ettikleri peelinglerin fiyatını oldukça yükseltmiştir. Bu durum sık sık peeling yapan kişileri zor durumda bırakmıştır. Evde peeling hazırlamak ise hem doğallık hem de tasarruf açısından oldukça mantıklı bir durumdur.

Peeling Hangi Bölgelere Yapılır?
Peeling vücudun her bölgesine uygulanabilir. Cilt peelingleri, dudak peelingleri, el peelingleri ve vücut peelingleri evde hazırlanabilecek olan peeling çeşitleridir. Bu yazımızda sizlere evde basit yöntemlerle el peelingi hazırlamayı anlatacağız. El peelingi için kullanılacak olan malzemeler tuz, limon ve sirkedir.  Yarım limon, 1 çay kaşığı kadar tuz ve 1 çay kaşığı sirke peeling hazırlamak için gereken miktarlardır. Hazırlama ve uygulama şekli ise şu şekildedir:

  • Öncelikle peelingi hazırlamak için geniş bir kap alınır. Bu kadar az miktardaki malzemelere geniş bir kap alınmasının sebebi ise peeling uygulamasının kap içerisinde yapılacak olmasıdır. Kabın büyüklüğü ellerinizin içerisinde rahat hareket edeceği bir genişlikte olmalıdır.
  • Kap alındıktan sonra yarım limon kabın içerisine sıkılır.
  • Limonun üzerine 1 çay kaşığı tuz ve 1 çay kaşığı sirke eklenir.
  • Daha sonra eller bu karışımın içerisine sokulur ve iyice ovulur.
  • 10 dakika kadar ovulan eller karışımın içerisinden çıkarılır ve ılık suyla durulanır.
  • Ellerinizdeki ölü derileri yok ettikten sonra nemlendirici kullanarak yumuşaklığın uzun bir süre kalmasını sağlayabilirsiniz.

Bir başka peeling tarifi ise şu şekildedir:

  • İstenilen miktarda zeytinyağı ve şeker bir kabın içerisinde karıştırılır. Burada önemli olan zeytinyağının şekerden daha fazla olmamasıdır. Kısacası şeker zeytinyağının içerisinde yüzmemelidir.
  • Eller bu karışımın içine sokularak iyice ovulur
  • Daha sonra ılık suyla durulayıp nemlendirici sürerek peeling yumuşaklığının daha uzun süre kalmasını sağlayabilirsiniz

El peelingi genç yaştaki insanlar için pek fazla kullanılmamaktadır. Orta yaşlı insanlar el peelingini daha fazla kullanmakta ve soyulan ellerine iyi geldiğini belirtmektedir. Eğer siz de evde masrafsız bir şekilde peeling yapmak istiyorsanız bu karışımları deneyebilirsiniz.

Kimler Neler Demiş?

avatar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Bildir