Sağlıklı bir cilde sahip olmak herkesin isteyeceği bir durumdur. Fakat günlük hayatın stresi, yaşanan çeşitli rahatsızlıklar ya da daha farklı sebeplerden dolayı cildimiz sürekli yıpranmaktadır. Cilt yıpranmasına sebep olan en büyük etkenlerden birisi de aşırı makyaj yapmak ve kalitesiz kozmetik ürünleri kullanmaktır. Gün içerisinde hava almayan gözenekler sivilce oluşumuna sebep olmakta ve kötü bir görünüm oluşturmaktadır. Bu nedenle cilt sorunlarına çözüm bulmak için birçok maske denenmektedir. Bu maskelerin bazıları güzellik merkezlerine gidilerek uygulanmakta bazıları ise evde kolaylıkla hazırlanabilmektedir. Güzellik merkezlerine gitmek için maddi durumu elverişli olmayan kişilerin cilt bakımı yapması ise imkansız değildir. Bu yazımızda sizlere evde kolaylıkla uygulayabileceğiniz güzellik maskesi tarifleri sunacağız.

Kahve Maskesi Tarifi
Türk kahvesinin birçok derde çare olduğu gerçeği herkes tarafından bilinmektedir. Bu kez de cilt sorunlarına çare olmakta ve güzellik maskesi oluşturmak için kullanılmaktadır. Kahve maskesi hazırlamak için gereken malzemeler 7-8 yemek kaşığı kadar süt, 3-4 yemek kaşığı kadar kahve ve kakao tozu, limon ve baldır. Maskedeki malzemeler içerisinde bulunan limon ve baldan sadece birisi seçilecektir. Maskeyi uygulayacak olan kişinin cilt tipi yağlı ise limon, kuru ise bal kullanılacaktır.

Maske hazırlama kısmında ise yapılacak ilk iş malzemelerin karıştırılacağı bir kap bulmaktır. Daha sonra sırasıyla süt, kahve, kakao tozu, limon ya da bal eklenerek maske kıvamına gelene kadar karıştırılır. İyice temizlenmiş ve kurulanmış olan cilde maske sürülür ve kuruyana kadar bekletilir. Maske kuruduktan sonra soyulmaya ya da koparılmaya çalışılmaz, ılık su ile yavaş yavaş ovarak çıkarılır. Cildi çabuk reaksiyon gösteren kişiler bu maskeyi 10 günde bir uygularken, normal bir cilde sahip olan kişiler 3-4 günde bir uygulama yapabilirler.

Kil Maskesi Tarifi
Kil maskesi de güzellik maskeleri arasında yer almaktadır. Düzenli ve doğru bir şekilde uygulandığı zaman anti-aging yani yaşlanma karşıtı bir özellik gösteren kil maskesini evde kolayca hazırlayabilirsiniz. Bunun için gereken malzemeler gül suyu, limon suyu ve kildir. Tüm malzemelerden bir tatlı kaşığı miktarı kullanılması yeterlidir. Kil, limon suyu ve gül suyu bir kap içerisinde karıştırılarak maske kıvamına getirilir. Daha sonra temizlenmiş ve kurulanmış cilde sürülerek iyice yedirilir. Maske kuruyana kadar bekletilir ve ılık su ile durulanır. Kil maskesi 7 günde bir uygulandığı zaman ciltteki ölü deriyi ve fazla yağı alacak, cilde parlaklık ve canlılık katacaktır.

Pirinç Maskesi Tarifi
1 avuç pirinç ve 1 çay bardağı süt ile yapılan bu maske cildinizin yenilenmesini sağlamaktadır. Cilt beyazlatma için de kullanılması mümkündür. Pirinç ve süt karıştırılarak yüze uygulanır. 10-12 dakika bekletildikten sonra cilt ılık suyla durulanır.

Kimler Neler Demiş?

avatar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Bildir