Yüzde oluşan minik siyah noktalardan kurtulmanın yollarını arayanlar için en iyi siyah nokta temizleyicilerden bahsedelim. Öncelikle siyah noktaların oluşumuna sebep olan faktörlere dikkat etmeliyiz. Genişlemiş gözeneklerin içinde biriken kir ve yağ siyah noktalara sebep olur. Bu yüzden siyah nokta temizliğinde öncelikli olarak gözeneklerin içini temizlemeli ardından gözeneklerin sıkılaşmasını sağlamalısınız. Sıkılaşmayan gözeneklerin içerisindeki siyah noktalardan kurtulsanız dahi gözenekler tekrar kir ile dolmaya meyilli olacaktır.

  • Siyah nokta temizleyicilerin başında bizim önerimiz öncelikli olarak kil maskesi olacak. Kil‚ içeriğinde bulundurduğu zengin mineraller sayesinde cilt için çok etkili bir bakım ürünüdür. Düzenli kullanımda ciltteki kirleri cilde zarar vermeden temizleyen kil ilerleyen aşamalarda gözeneklerinizi de sıkılaştırmaya yardımcı olacaktır. Kil maskesini uygulamak için 1 kaşık kili temiz bir su ile macun kıvamına gelene kadar karıştırın. Püf noktasına gelecek olursak‚ siyah noktaların temizlenmesi aşamasında bu karışımın içine elma sirkesi ilave edebilirsiniz. Temizlenen siyah noktalara kil maskesine devam ederken de sıkılaşma adına gül suyu ile karıştırabilirsiniz.
  • Siyah noktalara etki eden bir diğer madde de karbonat. Nasıl ki sivilceler için çözüm oluyorsa‚ siyah noktalar için de karbonat biçilmiş bir kaftan. Saf maden suyu ile birlikte kullanıldığında daha da etkili oluyor. 2 kaşık karbonat ile birlikte maden suyunu karıştırarak masaj ile cildinize uygulayın. Birkaç dakika kurumasını bekledikten sonra hafifçe durulayın. Kısa süre sonra siyah noktalarınız geçmeye başlayacaktır.
  • Cilt bakımında tavsiye edebileceğimiz bir diğer uygulama da buhar banyosu. Buhar banyosunu haftada bir yaparak içi kir ile dolmuş olan gözeneklerin temizlemiş olacaksınız. Temizlenen gözenekler için yapmanız gereken tek şey sıkılaştırmak olacak. Bunun için de saf maden suyunu tonik olarak uygulamanızı önerebiliriz.
  • Limon suyu da cilt temizliği için biçilmiş bir kaftan. Düzenli olarak limon suyunu siyah noktalı bölgelerinize uygulayın. Limon suyu temizlenmesini sağlayacak cildinize canlılık katacaktır. Ancak yapısı sayesinde temizlerken ph dengesini de biraz bozabilir. Bu yüzden limon suyu sonrası nemlendirmeye de özen göstermeniz gerekiyor.

Kimler Neler Demiş?

avatar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Bildir