Home / Makyaj / En Sık Yapılan Makyaj Hataları
En Sık Yapılan Makyaj Hataları
En Sık Yapılan Makyaj Hataları

En Sık Yapılan Makyaj Hataları

Makyaj yapmak güzellik ve bakımın vazgeçilmez bir parçasıdır. Fakat makyajda yapılan hatalar tüm bu uğraşı gölgede bırakabilmektedir. Bu nedenle belli başlı ince ayrıntılara dikkat etmek gerekmektedir.

En sık yapılan makyaj hatalarını şu şekilde sıralayabiliriz:
Cilt renginden daha açık tonda ya da daha kapalı tonda fondöten seçmek makyajda yapılan hataların en başında gelmektedir. Fondöten cilt tonundan açık ya da koyu bir tonda seçildiği zaman yüzünüzde bir maske varmış gibi bir izlenim vermektedir. Bu da oldukça komik bir görüntü oluşturmaktadır. Ayrıca boynunuz ve yüzünüz arasındaki ten rengi farkı çok fazla belli olmaktadır. Bu nedenle doğru fondöten seçimi yapmak önemlidir. Doğru fondöten, yüzünüzle bütünleşen ve renk farkı vermeyen fondötendir. Yüzünüzle aynı tonda olan bir fondöten kullanmak sizi yapaylıktan uzaklaştırır ve doğal bir görünüm verir.

Göz Altı Kapatıcıları; Göz altı kapatıcısını açık tonda seçmek, makyaj hataları arasındadır. Göz altı kapatıcıları gözlerin altında oluşan morlukları kapatmak için kullanılır. Kapatıcıyı cilt tonundan çok daha açık bir tonda seçmek hem morlukları belli eder hem de ürünün boşuna kullanılmış olmasını sağlar. Bu nedenle göz altı kapatıcısı ten renginden yarım ya da bir ton daha açık olmalıdır.

Allık; Allık sürmeyi abartmak makyaj hataları içerisinde en çok kendini belli eden hatadır. Allık tüm yanağa sürülmemeli, sadece elmacık kemikleri üzerine hafif bir şekilde uygulanmalıdır.

Kaşlar; Kaşlar kaş renginden daha koyu bir renk ile doldurulmamalıdır. Örneğin kaşları açık kahverengi olan bir kişi kaşlarını siyah kaş kalemi ya da siyah farla doldurursa bu ona çok yapay bir görünüm sağlar.

Ruj; Özellikle mat ruj sürüldüğü zaman dudakları haddinden fazla belirginleştirmek yanlıştır. Mat ruj zaten yeteri kadar dolgun görünüm sağlayacaktır. Alttaki dudak kalemi de yeterince işinizi görecektir.

Ruj sürme işlemi yapılırken tüm dudağa sürülmesine dikkat edilmelidir. Dudakların kenarları boş kaldığı zaman ortaya hoş olmayan bir görüntü çıkmaktadır. Bu nedenle ruj sürerken bu ayrıntıya dikkat etmek gerekir. Özellikle kırmızı gibi canlı renklerde hatalar daha fazla belli olmaktadır.

Rimel; Rimel sürerken göz kapağına bulaşması da makyaj hatalarındandır. Eğer rimel çok ıslak bir yapıya sahipse ve kuruyana kadar mutlaka göz kapağına bulaşıyorsa göz kapağına kart gibi bir şey konularak bu durum engellenebilir. Çünkü silindiği zaman da göz kapağı ıslak olduğu için yine bulaşabiliyor. Göz kapağına sert bir şey koymak kesin çözüm gibi gözüküyor.

Göz kapakları küçük olan kişilerin kalın eyeliner uygulaması yapması etkili bakışlar oluşturmamakta, tam tersine göz kapağının tamamını boyamış gibi gözükmektedir. Bu nedenle eyeliner sürümünü göz kapağı şekline göre yapmak gerekmektedir.

Eğer siz de makyaj yaparken dikkat etmeden bu hatalara düşüyorsanız önerilerimize uyarak daha hatasız bir makyaj ile daha doğal ve güzel bir görünüm sağlayabilirsiniz.

Check Also

saclara yanlis ombre uygulanmasi

Ombre Dudak Makyajı Nasıl Yapılır?

Ombre Dudak Makyajı Nasıl Yapılır? Ombre, monokromatik olan iki farklı renge sahip olmak anlamına gelir. …

Subscribe
Bildir
guest

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x