Home / Makyaj / Esmer Tene Uygun Makyaj Nasıl Yapılır?
Esmer Tene Uygun Makyaj Nasıl Yapılır?
Esmer Tene Uygun Makyaj Nasıl Yapılır?

Esmer Tene Uygun Makyaj Nasıl Yapılır?

Esmer ten, herkesin sahip olmak isteyeceği bir ten çeşididir. Günümüzde insanlar esmer tenli olabilmek için çeşitli güzellik merkezlerine gitmekte, bronzlaşmak için çaba sarfetmektedir. Bunun sebebi esmer tenin değişik bir albenisi, güzel bir duruşu olmasıdır. Fakat esmer tene sship olan insanların çoğu ten rengine göre makyaj yapmayı becerememektedir. Bunun sebebi ise kozmetik malzemelerindeki renk skalalarıdır. Bazı markalar açık renklerin 2-3 tonunu birden üretirken koyu tonlar için çok az seçenek bırakmaktadır. Bu nedenle esmer tene sahip olan kişiler renk seçimlerine dikkat etmelidir. Düşünülen markada istenilen renk bulunamıyorsa başka seçeneklere yönelmelidirler. Çünkü esmer tenli kişiler ten renklerinden daha açık tonda bir ten ürünü kullandıklarında bu oldukça yapay ve hoş olmayan bir görünüme yol açmaktadır. Tabi renk seçimine dikkat etmek sadece ten ürünleri için geçerli değildir. Diğer makyaj malzemelerinde de tercih edilmesi ya da edilmemesi gereken renkler bulunmaktadır. Bu yazımızda esmer tene nasıl makyaj yapılacağını inceleyeceğiz.

Esmer Teni Bayanların Seçmesi Gereken Makyaj Malzemeleri
Esmer tene sahip olan kişilerin seçmesi gereken makyaj malzemeleri genel olarak yağsız olmalıdır. Çünkü esmer tenli insanların büyük bir çoğunluğunun cildi yağlıdır. Yağlı cilt için yağ içeren makyaj malzemeleri kullanmak sivilce ve akne oluşumuna sebep olmaktadır. Esmer tenli kişiler fondöten seçerken oldukça dikkat etmelidir. İçerisinde yağ bulunmayan ve ten rengine uygun bir fondöten seçmelidirler. Ayrıca fondötenin rengi bilekte denenmemelidir. Fondöten tüm yüzde denenmeli ve güneş ışığına çıkılarak bakılmalıdır. Gün içerisinde dağılıp dağılmamasına da bakıldıktan sonra herhangi bir problem yaşanmadığı taktirde fondöten satın alınabilir.

Pudra Seçimi: Pudra seçimi ise yine yağsız olarak yapılmalıdır. Fondöten kullanmayan kişiler renkli pudra seçebilirler fakat fondötenin üzerine pudra sürecek olan kişiler kesinlikle transparan pudra kullanmalıdır. Aksi taktirde “cakey görünüm” adı verilen katman katman görünüm elde edilir ve bu görünüm hiç hoş değildir. Pudranın ya da fondötenin hiçbir zaman kat kat sürülmemesi gerekmektedir. Pudra ya da fondöten sürmeden önce yapılması gereken ilk iş nemlendirici kullanmaktır. Her cilt tipinin nemlendirilmeye ihtiyacı vardır. Yağlı, kuru ya da karma ciltler bu konuda farklılık göstermez. Cildi nemlendirmek şarttır. Cilt nemlendirildikten sonra ten ürünleri sırayla uygulanabilir.

Esmer Tenlilerin Göz Makyajı
Esmer tenli kişiler göz makyajı yaparken belli renkler kullanabilirler. Bu renkler kahve tonları, parlak renkler, altın rengi tonları olabilmektedir. Göz makyajında belirgin ve etkileyici bakışlar elde edilmek isteniyorsa rimelin çift kat sürülmesi daha doğru olacaktır. Rimelin kalıcılığını artırmak için maskara bazı da kullanılabilir. Kirpiklere rimel sürülürken göz kapağına bulaşmaması için göz kapağına kart benzeri bir cisim konulabilir. Ayrıca rimeli sağa ve sola doğru yapılan hareketlerle gözün yukarısına doğru taşıyarak sürmek yapışmasını önleyecektir. Göz kalemi, eyeliner ve far da unutulmamalıdır. Far sürümünde dikkat edilmesi gereken esas nokta ise kaş altına açık renkler, göz kapağı çizgisine ise koyu renkler kullanılması gerektiğidir. Eyeliner kuyruklu yapılarak daha güzel bir görünüm elde edilebilir.

Ruj Kullanımı: Esmer tenli olup ruj kullanmak isteyen kişiler ise kahverengi tonlarında bir dudak kalemi ile çerçeveleme işlemini yaparak kırmızı ve tonlarını kullanabilirler. Fakat kırmızı ruj her zaman uygun olmadığı için sabahın erken saatlerinde bir parlatıcı sürerek dudak makyajını tamamlamak da mümkündür. Allık seçimi ise şeftali ve kırmızı tonlarından yana yapılmalıdır. İyi bir allık fırçasıyla tüm yanak boyanmadan, sadece elmacık kemiklerinin üstüne hafif dokunuşlarla allık uygulaması yapılmalıdır. Esmer tenli olan kişiler bu makyaj tüyolarından faydalanabilirler.

Check Also

saclara yanlis ombre uygulanmasi

Ombre Dudak Makyajı Nasıl Yapılır?

Ombre Dudak Makyajı Nasıl Yapılır? Ombre, monokromatik olan iki farklı renge sahip olmak anlamına gelir. …

Subscribe
Bildir
guest

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x