Evde el bakımı nasıl yapılır? ve Evde el bakımı için doğal maske tarifleri nelerdir? bu yazımızda siz değerli takipçilerimizle paylaşıyoruz. 

Değerli okuyucularımız bugün sizlerle evde ellerimiz için ne tür bakımlar yapabiliriz bu konuyu ele alacağız.

Öncelikli olarak ellerimiz için evde acaba ne tür bakım yapıyoruz? Belkide bu sorunun cevabını alamıyoruz bile. Çünkü sadece nemlendirici sürerek geçiştiriyoruz. Vücudumuzun nasıl ki bakıma ihtiyacı varsa ellerimizde vücudumuzun bir parçası ve onlarında bakımını ihmal etmemeliyiz.

Düşünsenize vücudunuz kusursuz fakat elleriniz o kadar kötü ki çatlamış, yumuşak olmayan, ele sert gelen deriler insan rahatsız edicidir öyle değil mi? evde elleriniz için yapabileceğiniz birkaç bakım tarifleriyle kusursuz yumuşacık eller elde edin.

El Bakımı için Maske Tarifleri 2016

El Bakımı için Maske Tarifleri 2016

Kil Maskesi

Önce 2 yumurtanın sarısı, 1 tatlı kaşığı badem yağı ve 1 tatlı kaşığı kili bir kapta iyice karıştırın. Böyle krem gibi bir kıvama gelinceye kadar çırpın ve 15 dakika kadar buzdolabında bekletin. Dolaptan çıkararak krem gibi ellerinize bu karışımı yedirin ve 15 dakika kadar ellerinizde bu karışımı bekletin. Daha sonra ellerinizi durulayın.

Kurumuş ve yıranmış ellerinize karşı uygulayacağınız bu maske tarifimizle ellerinizi onaracaktır.

Bal maskesi tarifi

Evimizde zeytinyağı bal vardır elbet. Bu kadar kolay iki malzeme ile evde yapacağınız bakım tarifi ile elleriniz yumuşacık olacak.

Ellerinizi önce ılık temiz bir su içerisinde yumuşamasını bekleyin. Başka bir kap içerisinde biraz zeytinyağı ve içerisine 2 kaşık balı katarak karıştırın. Ellerinize bu karışımı yedirin ve ellerinizde 10 dakika kadar bekletin. Duruladıktan sonra ellerinizdeki o yumuşaklılığı farkedeceksiniz. Hem kolay hemde evde kolayca hazırlayabileceğiniz bu tarifle hoşnut kalacaksınızdır.

Ellerinize süt ile bakım

Ellerinizi ılık süt ile bakım yapın. Ilık sütün içerisinde beklettiğiniz elleriniz hatta tırnaklarınızında sertleştiğini göreceksiniz.

Elleriniz için yapabileceğiniz önerilerimiz

  • Ellerinizi her yıkadığınızda elleriniz nemini kaybeder. Ellerinizi nemlendirin. Ellerinizi kurutmayan temizleyiciler kullanmaya özen gösterin.
  • Soğuk su yerine ılık su ile işlerinizi yapmaya gayret gösterin. Ilık su ile ellerinizi durulayın. Kullandığınız sabuna dikkat edin. Cildinize göre sabunlar tercih edin.
  • Banyo zamanınızı geciktirmeyin. Çünkü banyonuz geciktikçe vücudunuzun derisi nemini kaybediyor.
  • Ellerinizi nemlendirin. Ellerinizi her iş sonrası sık sık nemlendirin. Çantanızdan nemlendiricinizi eksik etmeyin.
  • Özellikle zeytinyağlı nemlendiricileri kullanmaya özen gösterin.
  • Mutfakta özellikle ellerinizi koruyun. Eldiven kullanmaya dikkat edin.
  • Özellikle kış aylarında soğuktan ellerinizi koruyun. Dışarı çıkarken ellerinizi nemlendirin ve eldivenlerinizi takın.
  • Mutfakta olsun başka işlerde olsun ellerinize eldiven takın. Çünkü elleriniz bu işlerden zarar görür ve elleriniz deriniz tahriş olur.
  • Ellerinizi tahriş eden özellikle bu ev işlerinde olan deterjanlar sayesinde olur. Bu durumda tahriş olan elleriniz için pişik kremi kullanın. Pişik kremleri deriye sürüldüğünde derinizin üzerinden diğer kimyasalların iç tabakaya girmesine engel olur.
  • Ellerinizin kırışık yaşlanma gibi faktörlerin olmasını istemiyorsak eğer güneş kremleri imdadımıza yetişiyor. Yazın güneşten korunmak için kullandığımız güneş kremlerini elleriniz-ede uygulayın.
Doğal El Bakımı Nasıl Yapılır 2016

Doğal El Bakımı Nasıl Yapılır 2016

Kimler Neler Demiş?

avatar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Bildir