Home / Cilt Bakımı / Evde Pratik Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?
evde pratil cilt bakimi 1

Evde Pratik Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

Cildimiz, gün içinde farklı maddelere maruz kaldığı için zaman içinden görünümünü ve sağlığını kaybetmeye başlar. Bu olumsuzlukları gidermek için mutlaka düzenli bir şekilde cilt bakımı yapmamız gerekiyor. Evde pratik cilt bakımı, öncelikli tercihimiz olmalıdır. Çünkü evde, tamamen doğal malzemelerle yapacağımız bakım, içerisinde farklı kimyasalları barındıran kozmetik ürünlerden çok daha etkili ve sağlıklıdır.

Evde Pratik Cilt Bakımı

Evdeki doğal malzemeleri kullanarak farklı amaçlar için cilt bakımı yapabilirsiniz. Buradaki temel nokta, cildinizin neye ihtiyacı olduğu ve bakımı ne için yaptığınızdır. Yani doğal cilt bakımı için farklı seçenekler vardır ve bunların her birisinin etkisi de farklıdır. Örneğin bazıları siyah noktaları giderirken bazıları ise cilt lekelerini gidermektedir. Aşağıda vereceğimiz önerilerden, ihtiyacınız olanı tercih ederek, evinizde çok rahat bir şekilde uygulayabilirsiniz.

Siyah Noktalardan Kurtulma Maskesi

Siyah noktalar, cildimizin en büyük sorunlarından birisidir. Bu sorunla baş etmek için farklı kozmetik ürünleri satılmaktadır. Bunlara gerek olmadan evde pratik cilt bakımı ile siyah noktalarınızdan kurtulabilirsiniz.

Siyah noktalardan kurtulma maskesinin hazırlamak için derin bir kaba 1 yemek kaşığı deniz tuzu, yarım yemek kaşığı limon suyu ve 1 yemek kaşığı da saf su ekleyerek karıştırın. Daha sonra karşımı, yüzünüze uygulayın ve 5 dakika bekleyin. Uygulama esnasında sakın çok fazla bastırmayın, çünkü karışımın içinde bulunan tuz, cildinizi çizebilir. 5 dakika sonunda yüzünüzü yıkayın. Siyah noktaların gittiğini göreceksiniz.

evde pratik cilt bakimi 2

Cilt Lekeleri İçin Ballı Limon Maskesi

Cilt lekelerinden kurtulmak için doğanın bize sunduğu iki eşsiz gıdayı kullanacağız. Evde pratik cilt bakımı yöntemlerinin en önemli malzemeleri olan bal ve limon, cildi olumlu bir şekilde etkiler. Bal, cildin beslenmesini sağlarken, limon ise asidik yapısı sayesinde cilt lekelerinin daha az görünmesine ve yok olmasına neden olur.

Uygun bir kabın içinde 1 çay kaşığı limon ile 2 çay kaşığı balı karıştırın. Kıvam aldıktan sonra cilt lekelerinin yoğun olduğu bölgeye karışımı uygulayın ve 30 dakika bekleyin. Daha sonra yüzünüzü temizleyin.

Doğal Nemlendirici

Cildin sağlık kalması için gerekli olan unsurların başında nem gelir. Cildiniz yeterince nemli olduğunda, dışarıdan gelen olumsuzluklardan olabildiğince az etkilenecektir. Bunu evde pratik cilt bakım yöntemleri ile yapabilirsiniz.

Evlerde rahatlıkla bulunan 1 adet yumurta sarısı, 2 çay kaşığı zeytinyağı ve 1 tatlı kaşığı da balı, uygun bir kaba alarak karıştırın. Karışım hazır hale geldikten sonra bunu cildinize uygulayın ve 15 dakika bekleyin. Daha sonra ise cildinizi ılık su ile temizleyin.

Evde uygulanabilecek bu maskelerin farklı çeşitleri de var. Bunların hazırlanması çok kolay olmasına rağmen, kullanılan malzemelerin doğal olmasına dikkat edilmelidir. Özellikle bal ve zeytinyağı içeren maskelerde, kesinlikle doğal ve gerçek bal ile zeytinyağı kullanın. Böylece maske, beklentilerinizi daha etkili bir şekilde karşılayacaktır.

Check Also

Göz Altı Kırışıklıklarını Doğal Yöntemlerle Giderme

Göz Altı Kırışıklıklarına Ne İyi Gelir? Doğal Yöntemler | 2020

Göz Altı Kırışıklıkları Göz altı kırışıklıkları yaşı ilerleyen ya da genetiği yatkın kişilerin güzellik problemlerinden …

Subscribe
Bildir
guest

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

1 Yorum
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
1
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x