Sevgililerin birbirlerine olan sevgilerini ifade etmelerinde son derece romantik bir rolü olan güllerin edebiyatta ve ilişkilerde sahip olduğu yerin dışında kozmetik alanında da sağlam bir yeri bulunmaktadır. Bireyler, cilt yapıların sahip olduğu özelliklere göre doğal ürünler kullanarak daha sağlıklı ve güzel bir görünüm sahip olabilmektedirler. Gül yağı da doğal ve besleyici uygulama maddeleri arasında yer almaktadır. Hem kokusu hem de besleyiciliği düşünüldüğü zaman gül yağının günlük bakımda kullanılması akla son derece yatkındır.

Gül yağı, saç bakımı ve cilt bakımı için kullanılabilmektedir; saç derisini, saçı ve cildi nemlendirerek cildin sağlıklı bir yapıya sahip olması için gereken yağın salgılanmasına yardımcı olur. Saçlara karşı olan faydalarından bahsedecek olursak, birçok kişinin sahip olduğu kuru ve zayıf saç yapılarının güçlenmesini ve normalde olması gereken yağın saç derisinden salgılanmasına yardımcı olur. Özellikle dalgalı saçları olan kişilerin sahip olduğu kuru ve zayıf saç sorununda başvurulabilecek doğal bir yöntem olan gül yağı uygulaması, saçların içerisinde büyüdüğü, saç derisi altında yer alan saç foliküllerinin güçlenmesini sağlar. Bu şekilde saçların saç derisine tutunması kolaylaşır ve foliküllerden doğal olarak salgılanması gereken yağ salgılanmış olur. Gül yağı saça uygulanırken direkt olarak saç derisinden saçların ucuna kadar uygulanabilir ya da bir saç kremi, şampuan ile karıştırılarak uygulanabilir.

Gül yağının anti inflamatuar özelliği bulunmaktadır ki bu da iltihap oluşumunun önüne geçmesi anlamına gelmektedir. Saç derisinde meydana gelebilecek olan çeşitli hastalıkların önüne gül yağı kullanarak geçilebilmektedir. Cilt problemleri ve saç derisi problemlerinde gül yağının kullanımı sonucunda iyi sonuçlar alınabilmektedir; kepek ve sedef hastalığı gibi sorunların belirtilerinin ve nedenlerinin önüne geçilebilmektedir. Fakat her doğal ürünü kullanırken olduğu gibi gül yağını kullanmadan önce de dermatoloğunuza danışmanız en iyi seçenek olacaktır.

Gül yağının saç derisi ve cilt için birçok faydası bulunmaktadır; antiviral ve antibakteriyel özellikleri sayesinde ciltte istenmeyen ve olağan dışı oluşumların baş göstermesinin önüne geçmek için gül yağı kullanılabilir. Gül yağının bileşenlerine bakacak olursak; doğal antioksidan geriniol, fenil etanol ve ciltte olağan yağ üretimini düzenleyen farnesoldür.

Hindistan’ da ağırlıklı bir yeri olan alternatif tıp uygulamaları “Ayurveda” da yağların kullanılarak hastaların tedavi edilmesi ve sorunlarının giderilmesi büyük bir yer kaplamaktadır. Doğal yağların kullanılarak insanların tedavi edilmesinin yaygınlığı ve gücü zaman içerisinde anlaşılmış, artan ilaç ve modern tedavilerin yerine bahsettiğimiz tedavilerin konulması ile iyi sonuçların alınmaya başlanması sonucunda Almanya başta olmak üzere Avrupa ve dünyanın daha birçok yerinde bu tedavileri uygulayan ve araştıran merkezler kurulmuştur.

Ayurveda’ da Pitta, vücutta baş gösteren dengesizliklerden kaynaklanan cilt problemleri; akne ve cilt donukluğu, anormal Pitta olarak tanımlanabilir. Pitta, Ayurvedik tedavilerde cilt sağlığıyla alakalı olan terimlerden biridir ve su ile ateş elementleriyle alakalı olan, vücuttaki endokrin, enzim ve sindirim sistemleri ile ilgili olan bir terimdir.

İnsanların çevrelerini algılamaları, dışarıda bulunan uyarıcıları almaları ve değerlendirmeleri şüphesiz ki duyu organları ile gerçekleşmektedir. Dışarıdan alınan uyarıcıların kalitesi, yoğunluğu ve vücutta meydana getirdiği işlemler, kişilerin kendilerini daha iyi hissetmelerini, daha atik olmalarını hatta bir şeyi hatırlamalarını sağlayabilecek güce sahiptirler. Uyarıcıların bu denli etkili olduğu bilindiği halde, gül yağının da aynı lavanta kokusu gibi insan üzerinde rahatlatıcı bir etkisinin olduğunu söylemek, kişilerin stres ve kötü anlarda kendilerini daha iyi hissedebilmelerini sağlayacaktır. Cilt sağlığı üzerinden devam edecek olursak, stresin saç dökülmesinden ne denli sorumlu olduğu herkes tarafından bilinmektedir. Kişilerin stresle mücadele sırasında kullanabilecek oldukları silahları arasına gül yağını da dahil etmeleri, hem güzel kokan hem gerçekten etkili bir savunma sistemine sahip olmalarını sağlayacaktır.

Kimler Neler Demiş?

avatar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Bildir