Hangi meyveler saçlarımızı uzatır? A, C, E vitaminlerinin saç köklerine etkileri ve Çinko, Demir’in saçları uzatmada ki rolleri anlatılmaktadır…

Saçlarınız yavaş mı uzuyor? Saçlarınız uzadığında hemen kırılıyor, tekrar mı kestirmek zorunda kalıyorsunuz? Dolayısı ile istediğiniz uzunluğa ulaşamıyor musunuz? Peki, beslenmenize dikkat ediyor musunuz? Saçlarınızın uzaması için gerekli olan besin değerlerine ulaşabiliyor musunuz? Öncelikle şunu bilmelisiniz ki, saçlarınızı uzatmak için bir meyveyi yedikten sonra hemen sonuç almayı beklememelisiniz. Saçlarınızı beslemeli ve sonucunda saçınızın uzamasını bekleyebilirsiniz. Peki hangi vitamin değerlerinizi arttırır iseniz saçlarınız daha çabuk uzar?

A Vitamini: Kavun, karpuz ve muz saçların uzamasında etkili olan A vitaminini barındırmaktadır. Bu meyveleri sık sık tüketerek vücudunuzun tiroid düzenini dengeleyerek, saçlarınızın daha hızlı ve canlı uzamasını sağlayabilirsiniz. Saçlarınıza sağlık katacak olan bu meyveleri saçınıza doğrudan da uygulayabilirsiniz. Nasıl mı? Öncelikle kavun ve muzu yoğun bir kıvama gelene kadar ezerek bir kür oluşturmalısınız ve bu kürü saç derinizden başlayarak saç uçlarınıza kadar yedirmelisiniz. 45 dakika kadar saçlarınızı toplayarak streç film içerisinde bekletmeli ve ardından saç şampuanınızı kullanarak saçınızı yıkamalısınız. İlk kullanımdan itibaren daha yumuşak ve daha parlak saçlara kavuşacaksınız.

C Vitamini: C Vitamini, saç köklerine hasar veren toksinlerin vücuttan atılmasını sağladığı için eksikliği görüldüğünde saçlar daha kırılgan ve cansız kalacaktır. Elma, limon, portakal gibi C vitamini yönünden zengin besinleri sıkça tüketmek de saç köklerini canlandıracak ve daha sağlıklı saçlara sahip olacaksınız. Günlük C vitamini ihtiyacınızın 60 mg olduğunu da unutmamanızda fayda var. Yine C vitamini içeren meyveler de ezilerek kür haline getirilebilir, ve saça yoğun bir bakım yapılabilir.

E Vitamini: Özellikle avokado meyvesinden yapılan bakım kürleri saçları beslediği ve saç derisini onarması yönü ile tercih edilen besin tabanlı bakım ürünlerindendir. Fakat her zaman avokado bulmak imkanlı olmayabilir. Bunun yerine E vitamini yönünden zengin olan badem, kuru kayısı, yeşil zeytin, fıstık ve ay çekirdeği tüketilerek hem lezzetli besinler yiyebilir hem de saç sağlığınızı koruyabilirsiniz.
Saçların uzamasında ve sağlığının korunmasında doğal mineraller de büyük önem taşımaktadır. Saç sağlığı için çinko ve demir de önemli besin maddeleridir.

Çinko: Hücre büyümesini destekleyen çinko, zara görmüş hücrelerin yenilenmesini sağlayacağından saç köklerindeki ölü derilerin ve saç köklerinin beslenmesinde büyük öneme sahiptir. Et ve kümes hayvanlarından edinilen bu mineral sık sık vücuda alınmalıdır.

Demir: Meyvelerde çok bulunmayan bu mineral, vücudun bağışıklık sistemini etkilediği için saç dökülmelerine de engel olduğu tespit edilmiştir. Özellikle Ispanak, brokoli gibi yeşil yapraklı sebzelerde bulunna bu besin, haftada en az bir kere alınmalıdır.

Hangi Meyveler Saç Uzatır?

Hangi Meyveler Saç Uzatır?

Kimler Neler Demiş?

avatar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Bildir