Kabak çekirdeğinin cilde olan faydaları dışında saçlarımıza da oldukça faydalı olduğu bilinmektedir. Kabak Çekirdeği içinde yer alan vitaminler hakkında da detaylı bilgiler veriliyor…

Kabak çekirdeği, hem lezzeti ile hem de cilt sağlığına olan faydaları ile kuruyemişçilerde en çok satılan ürünlerin başında gelmektedir. Özellikle yaz aylarında park gezmesi yapan aileler tarafından tercih edilen kabak çekirdeği saç sağlığı için de oldukça önemli bir besindir.

Vücudumuzun ihtiyaç duyduğu mineralleri bir arada tutan kabak çekirdeği, minerallerin eksik alınması durumunda ilk başvurulması gereken besindir; zira çok çabuk hazmedildiği için kolayca dengeleme özelliğine sahiptir.

Kabak çekirdeği, içerisinde bulundurduğu sağlıklı / doğal yağ asitleri, A, C ve B6 Vitaminleri ile saç sağlığını geliştirmede kullanılan ham maddeler arasında da yerini almıştır. Demir, Çinko ve Kalsiyum açısından zengin olan kabak çekirdeği saç dökülmesini yavaşlatırken, saçlarınızın dökülen kısımlarında da daha sık saçların çıkmasını sağlamaktadır. Özellikle saç dökülmesine karşılık tedavide kullanılan kabak çekirdeğinden günde bir avuç tüketmek yeterli olacaktır.

Kabak çekirdeğini kuruyemiş olarak tüketebileceğiniz gibi, direk yemişin yağını da kullanabilirsiniz. Çekirdeğin yağını saç derinize masaj yapar şekilde uygulayarak, saçlarınızın yağ dengesinin düzenlenmesini, saç derisinin havalanmasını ve çinko – demir minerallerine doyarak canlanmasını sağlayabilirsiniz. Aynı zamanda günlük olarak bir tatlı kaşığı kabak çekirdeği yağı içmek, cilt kanserine, prostata ve şeker hastalığına da iyi gelmektedir.

Sadece saç derisine değil, tüm vücuda uygulanabilen kabak çekirdeği yağı, cilde masaj yapılarak uygulanmalıdır. Kemik sağlığında, kolesterolün düzenlenmesinde, beyin fonksiyonlarının sağlıklı çalışmasında ve cilt sağlığında öneme sahip olan kabak çekirdeği günde bir avuç ve daha fazlasının yenilmesi durumunda sağlıklı bir saç ve vücuda sahip olmanızı sağlayacaktır.

Her meyve ya da sebzede olduğu gibi, kaza sonucu dökülen saçlar, kanser gibi büyük hastalıklar sonucunda dökülen saçlar ve genetik olarak dökülen saçlara kabak çekirdeğinin de saç çıkarma etkisi gözlemlenmemektedir. Çok sıcak su ile yıkanmış, sık hava değişikliği nedeniyle dökülmüş ya da kimyasal maddelerin sıkça kullanılması (jöle – sprey – krem) sonucu dökülmüş saçlarda kabak çekirdeği ve kabak çekirdeği yağı dökülmeyi azaltıcı ve saç çıkmasını arttırıcı özellik taşımaktadır. Hassas saç derisi bulunan kişilerde de özellikle önerilen kabak çekirdeği, hem cilt hem de deri hastalıklarında onarıcı etkiye sahiptir.

Kabak Çekirdeğinin Saça Faydaları

Kabak Çekirdeğinin Saça Faydaları

Kimler Neler Demiş?

avatar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Bildir