Kısa saçların bakımlı görünmesi için birçok yol izlenebilmektedir. Bunlardan ilki saç şekillendirmedir. Kısa saç şekillendirme konusunda en fazla kullanılan yöntem fön çekmedir. Fön işlemi saçların daha düzgün ve derli toplu görünmesini sağlar. Özellikle fazla savrulan kısa saçlar için fön yöntemi oldukça kullanışlıdır. Kısa saçlara sürekli olarak fön çekilmesi durumu da bir süre sonra saça zarar verebilmektedir. Bunu önlemek adına zeytinyağı kürü uygulanabilir.

Zeytinyağı kürü kısa saçların kırılmasını ve zayıflamasını engelleyen onarıcı bir kürdür. Bunun dışında kısa saç bakımında dikkat edilmesi gereken bir başka konu da saçların boyanmasıdır. Saç boyaları içerdikleri kimyasallar nedeni ile saçları yormakta ve yıpratmaktadır. Bu durumu önlemek için saç kremleri ve boyalı saçlar için olan saç bakım ürünleri kullanılabilir. Bu ürünler düzgün ve zamanında kullanıldığı sürece saçların zarar görmesi durumu da en aza inmektedir. Kısa saçlara sahip olan kişiler uzun saçlara sahip olan kişilere göre daha avantajlı görünse de kısa saç da fazlasıyla bakım gerektirmektedir. Bu durumun en önemli sebebi kısa saçların dökülmeye daha meyilli olmasıdır.

kisa-saclar-icin-bakim-sirlari

Uzun saçta dökülme problemi yaşandığı zaman saç seyrekleşmeden dökülme durumu kontrol altına alınabilmektedir. Fakat kısa saçlarda seyrekleşme sorunu daha sık görülmektedir. Özellikle ince telli saçları olan kişiler kısa saç modeline sahipse kullanacakları bakım ürünlerini çok iyi seçmelidir. Saç yapısına ve saç şekline uygun olan bakım ürünleri ile saç dökülmesinin kontrol altına alınması ve daha sağlam saçlara sahip olunması mümkündür. Kısa saç bakımında kullanılmaması gereken bir diğer ürün ise jöledir. Jöleler saç şekillendirmede sıkça kullanılan ürünlerdir. Fakat jöleler saça tahmin edildiğinden daha fazla zarar vermektedir. Özellikle kısa saçlı kişiler tarafından daha çok kullanılan jöle saç dökülmesine neden olmaktadır. Saçların sabitlenmesi ve şekil verilmesi konusunda avantaj sağlansa da verdiği zarara bakıldığı zaman kullanılmaması gereken bir ürün olduğu görülmektedir. Saç bakımına dikkat ederken bu tür ürünlerden uzak durmakta da fayda vardır.

Kısa saç bakımı için önerilebilecek birçok yöntem bulunmaktadır. Bu yöntemlerden ilki saçlara zaytinyağı kürü uygulamaktır. Zeytinyağı kürü içerisinde A, D, E ve K vitaminlerini bulundurmaktadır. Bu vitaminler saçların beslenmesini ve onarılmasını sağlamaktadır. Kısa saçlara sahip olan ve saçlarına doğal bir bakım uygulamak isteyen kişiler zeytinyağı kürünü uygulayabilirler. Zeytinyağı kürü hem saç diplerine hem de saç uçlarına uygulanabilmektedir.

Saç diplerine uygulandığı zaman saçların kepeklenmesini önlemektedir. Saç uçlarına uygulandığı zaman da saç uçlarını sağlamlaştırarak dökülme ve kırılma gibi sorunları engellemektedir. Kür içerisinde kullanılacak olan zeytinyağı isteğe göre ılık ya da soğuk olarak kullanılabilir. Zeytinyağını ılık olarak kullanmak isteyen kişilerin 30 saniye kadar tencerede ısıtması yeterlidir. Bu aşama uygulandıktan sonra zeytinyağı bir kaseye alınır ve parmaklar yardımı ile saç diplerine yedirilir. Burada önemli olan zeytinyağının masaj yapılarak saç derisine uygulanmasıdır. Bu işlem 15 dakika boyunca saç diplerine yapıldıktan sonra saçlar şampuan ile yıkanarak yağdan arındırılır.

kisa-sac-bakim-taktikleri

Kür sayesinde saç diplerinde rahatlama ve saç uçlarında güçlenme görülür. Kısa saçlar için uygulanabilecek başka bir bakım kürü ise ardıç ağacı yağı, biberiye yağı ve ısırgan tohumu yağından oluşan kürdür. Bu kürün amacı kısa saçlarda dökülme sorununu ortadan kaldırmaktır. Kür için ihtiyaç duyulan malzemeler üç tatlı kaşığı ardıç ağacı yağı, bir çay kaşığı ısırgan tohumu yağı ve bir yemek kaşığı biberiye yağıdır. Tüm bu yağlar alındıktan sonra belirtilen oranlarda bir kaba eklenir ve iyice karıştırılır.

Malzemelerin içerisinde bulunduğu kap ısıtılabilir bir kap olmalıdır. Kap ocağa alındıktan sonra kaynayan bir su tenceresinin üzerine yerleştirilir ve bu şekilde ısıtılır. Isının direkt olarak yağlara temas etmemesi gerekmektedir. Bu işlem yapıldıktan sonra malzemeler saça uygulanır. Saç diplerine iyice masaj yapılır ve yağların saç dibine yedirilmesi sağlanır. Daha sonra saça bone takılır ve üzerine streç film geçirilir. Bu şekilde yaklaşık olarak 1 saat boyunca beklenir. Sonrasında saçlar şampuan ve ılık su ile temizlenerek yağdan arındırılır ve haftada bir defa bu işlem tekrarlanır. Siz de kısa saç bakımının nasıl yapıldığı ile ilgili bilgi edinmek için yazımızdan yararlanabilirsiniz.

Kimler Neler Demiş?

avatar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Bildir