Home / Sağlık / KOAH Belirtileri ve Tedavisi
koah kadin

KOAH Belirtileri ve Tedavisi

KOAH Belirtileri ve Tedavisi

KOAH hastalığı başka bir ifade ile “kronik obstrüktif akciğer hastalığı” nefes almayı zorlaştıran ve hayat kalitesini düşüren rahatsız edici bir hastalıktır. Sigarayı uzun yıllar boyunca içen insanlarda ileri yaşlarda ortaya çıkar. Ciğeri tahriş edecek maddelere sürekli maruz kalan hastalar, bu hastalığa yakalandığında geri dönüşü olmayan bir yola girerler.

 • KOAH Belirtileri arasında hırıltılı nefes alıp vermek, göğüs ağrısı gece nefes kesilmesi, nefes darlığı gibi belirtiler vardır. Egzersiz yaparken birden nefessiz kalmak, yaşamın kalitesini düşürür. Bir an önce sigarayı bırakmak, hastalığın daha da ilerlemesini durdurur. Ama hasta hangi kademede ise orada kalır.
 • KOAH hastaları, ağır egzersiz yapmamalıdır. Hareketleri yavaş olmalıdır. Egzersiz KOAH belirtilerini hafifletebilir ama hastayı iyileştirmez. Doktorlar bu hastaların günde 10 dakika hafif egzersiz yapmalarını onaylar. KOAH hastaları, yüzme bisiklet ve kısa yürüyüşler düzenleyebilirler.
 • KOAH Hastası iseniz, seyahate çıkmayı planlıyorsanız, yanınıza ilaçlarınızı almayı unutmayın. Yorulduğunuzda nefes darlığı göğüs ağrısı çekiyorsanız bulunduğunuz yerde dinlenin. Hastaların kimyasal partiküllerin yoğun olduğu atmosferde bulunmaması gerekir. Temiz hava almak önceliklidir.
 • KOAH ilk evrede ise hemen sigarayı bırakarak normal bir sağlıklı yaşama kavuşmak mümkün olabilir. İleri evrelerde sigara bırakılsa da pek bir faydası olmayacaktır. Zaten hastaların sigara içmesi mümkün değildir.
 • KOAH hastalarının kahve-çay gibi içecekleri azaltması gerekir. Günde düzenli olarak 3 öğün beslenmeleri önerilir. Temiz havada yürüyüşe çıkmaları gerekir. KOAH hastalarının günde alacakları kalori miktarını sınırlamaları gerekir. Eğer aşırı kilolu iseler, günde 500 kalori azaltarak, kilo vermeyi amaçlayabilirler.
 • KOAH hastalarına verilen ilaç ve inhalatörler nefesi açar, iltihaplanmayı yavaşlatır. Birinci aşamada hasta hem ilaçları kullanıp hem de sigara içmeye devam ederse bir iyileşme göstermez.
 • KOAH hastaları yağlı ve karbonhidratlı besinler tüketmemelidir, yağlar ve karbonhidratlar vücutta yakılırken daha fazla CO2 açığa çıkar. Bu nedenle protein ağırlıklı yağsız et, balık sebze meyve tüketimi, süt ve süt ürünleri tüketimi organik besinlerin tüketimi önerilebilir. Hastalar tıka basa yemek yerine, günde 6 öğün ama azar azar yemelidir.
 • Yatmadan önce KOAH hastaları yemek yememelidir. Bu durum nefes darlığına yol açabilir. Çok yemek yemek, diyafram hareketini zorlaştırır, o nedenle az yemek gerekir.
 • KOAH hastaları bol su içmelidir, yemekte iken suyu bol içmek midenin hacmini büyütür. Midenin büyümesi daha fazla yemek yemeye neden olur. Hasta kilo alır. Bu nedenle yemekten 15 dk önce bol su içmek ya da yemekten 1 saat sonra su içmek önerilir.
 • KOAH hastaları nefes alırken göğüsten değil karından nefes almalıdır. İki biçim arasında büyük farklar vardır. Göğüsten nefes alındığında vücut gerilime uğrar. Karından ve derin nefes almak vücuda daha fazla oksijen girmesini sağlar.
 • KOAH tedavisinde doktorunuz nefes almanızı kolaylaştıracak ilaçlar verir. Oksijen desteğine ihtiyacınız varsa, bulunduğunuz atmosferin temiz olmasına dikkat etmeniz gerekir. Sigara içilen kapalı alanlarda durmak durumu zorlaştırır.

Check Also

Nasıl Kuaför Olunur ?

Kuaförlük Mesleği Nedir? Nasıl Kuaför Olunur ? | 2020

Kuaförlük Mesleği Nedir? Nasıl Kuaför Olunur? Kuaför, bir kişinin görünümünü iyileştirmek veya korumak için saç …

Subscribe
Bildir
guest

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x