Sade krema:
Malzeme:
2 çay fincanı süt
6 yumurta sarısı
2/3 çay fincanı şeker
1 çay kaşığı vanilya
1/2 çay fincanı un

Yapılışı: Süt kaynatılır ve bir tarafa bırakılır. İçinde su kaynayan bir kabın üzerine büyükçe bir kâse yerleştirilir. Kuru malzeme bunun içine konur, süt ağır ağır katılır. Karışım, koyu bir kıvama gelinceye kadar kaynar suyun üzerinde karıştırıla karıştırıla pişirilir. Üzeri örtülür ve 10 dakika daha pişirilir. Bu arada zaman zaman karıştırılır.

Yumurtaların sansı hafifçe çırpılır. Sıcak karışımından az bir miktar buna ilâve edilerek karıştırılır. Sonra bu geri kalan sıcak karışıma ağır ağır katılır. Bu arada ağır ağır karıştırılması da gereklidir. Karışım, sıcak ama kaynar olmayan suyun üzerinde 2 dakika daha pişirilir. Bu sürede malzemeyi durmadan karıştırmak lâzımdır.

Sonra ateşten alınarak soğutulur. Vanilya katılır. Bu Ölçülerle 3 çay fincanı krema elde edilir.
Yağlı krema: Krema yukarıdaki tarife göre yapılır. İyice soğutulur. 3/4 çay fincanı tereyağı iyice ezilerek yumuşatılır. Çırpıla çırpı la kremaya katılır. Kremaya her seferinde az bir miktar yağ ilâve edilmelidir. Sonunda krema iyice çırpılır ve buzdolabında soğutulur.

Özellikle diyet yapanlar için pastanın üzerine sürülecek olan krema son derece önemlidir. Normal kremalar yüksek kalori içerirken tariflerimizdeki kremalar ise diyet yapanlar için uygundur.

Pralinli krema:
Malzeme:
1 ölçü sade krema
1 çay fincanı kaymak
1/2 çay fincanı pralin tozu

Pralin tozunun yapılışı:

Malzeme:
1 çay fincanı şeker
1 çay fincanı haşlanıp kabukları soyulmuş badem
1/2 çay fincanı iç kabukları soyulmuş badem
1/2 çay fincanı fındık

Yapılışı: Şeker, kalın dipli bir tavaya konarak alçak ateşte eritilir. Tamamen eriyince ısı arttırılır. Şeker, suya damlatıldığı zaman yumuşak bir top halini alınca buna bademler ve fındıklar ilâve edilir. Şurup, karamel kıvamını alıncaya kadar pişirme devam eder. Sonra hafifçe yağlanmış bir kalıba dökülür. İyice soğuyup katılaştıktan sonra küçük parçalara ayrılır. Sonra da havanda dövülerek toz haline getirilir.
Kremanın yapılışı: Yukarıda verilen tarife göre yapılan sade krema soğurken buna pralin tozu tel çırpıcıyla karıştıra karıştıra katılır, soğuyunca da kaymak karıştırılır.

Çikolatalı krema: Sade krema tarifi kullanılır. Ancak şeker arttırılarak 1 çay fincanına Çıkarılır. 75 gram acı çikolata süt karışımına. Pişirilmeden önce küçük parçalar halinde katı lir. Sonra krema tarifte anlatıldığı şekilde yapılır.

Konyaklı krema: Vanilya yerine 1 çorba kaçığı konyak konur.
Hindistan cevizli krema: Sade krema tarifine göre yapılır. Soğuduktan sonra içine kıyılmış, nemli Hindistan cevizi karıştırılır.
Muzlu krema: Orta boyda bir muz iyice ezilir ve soğuyan kremaya katılır. Ancak sade kremada vanilya kullanılmaz. Bunun yerine bir çay kaşığı limon suyu konulur.

Pandispanya kreması: Bunda da yine sade krema tarifi kullanılır. Yalnız un azaltılır. Yani sadece 3 çorba kaşığı un kullanılır. Sonra yukarıda açıklandığı şekilde krema pişirilir. 1 çorba kaşığı sade jelatin, 1/4 çay fincanı soğuk suda eritilir, sıcak karışıma ilâve edilir; krema jelatin eriyinceye kadar karıştırılır, koyulaşınca- ya kadar soğutulur; sonra vanilya katılarak iyice hafifleyinceye kadar çırpılır, buzdolabına konur.

Bayram kreması: Sade krema yapılır. Ama vanilya konmaz. Krema buzdolabında soğutulur. Sonra 2-4 kaşık konyak, 1/2 çay fincanı küçük parçalara ayrılmış vişne şekerlemesi ve 1/2 çay fincanı kıyılmış limon kabuğu şekerlemesi karıştırılır.

Kimler Neler Demiş?

avatar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Bildir