Lazer Epilasyon Nedir? Epilasyon Riskli Mi? | 2020

Lazer Epilasyon Nedir?

Lazer epilasyon, istenmeyen tüyleri almak için ışık demeti kullanılan tıbbi bir prosedürdür. Saçta bulunan pigmentler tarafından emilen bu ışık lazerin kullanımını oluşturmaktadır. Işık enerjisi ısı enerjisine döndürülerek kıl üreten saç köklerine zarar verilir. Verilen hasar sayesinde gelecek zamanlarda saç büyümesi engellenir veya gecikir. Lazer epilasyon yaptırmak tüylerin uzamasını uzun süre geciktirir fakat kalıcı bir sonuç sağlamaz. Epilasyonun sonuçları kıl rengine göre değişiklik gösterebilir. Ancak ten rengi lazer başarısında etkili olmamaktadır.

Epilasyon, istenmeyen tüyleri azaltmak için kullanılır. Yaygın tedavi yerleri arasında bacaklar, koltuk altları, üst dudak, çene ve bikini bölgesi bulunur. Bununla birlikte, istenmeyen tüyleri göz kapağı veya çevresi dışında hemen hemen her alanda tedavi etmek mümkündür. Dövmeli ciltlerde lazer ile epilasyon tedavisi uygulanmamalıdır.

Tüy renginiz epilasyonun başarısını etkiler. Temel ilke, saç pigmentinin ışığı emmesidir. Lazer, cilde zarar vermekten kaçınarak sadece kıl köküne zarar vermelidir. Bu nedenle, saç ve ten rengi (koyu saç ve açık ten) arasındaki renk zıtlığı en iyi sonuçları verir.


Tüy ve cilt rengi arasında çok az zıtlık olduğunda cilde zarar verme riski daha yüksektir. Ancak lazer teknolojisindeki gelişmeler, daha koyu tenli kişiler için lazer epilasyonunu bir seçenek haline getirmiştir. Lazer epilasyon, ışığı iyi emmeyen tüy renkleri için daha az etkilidir. Örneğin kıl rengi gri, kırmızı, sarı ve beyaz olanlarda. Ancak açık renkli saçlar için lazer ile yapılan epilasyon tekniklerinde teknoloji seçenekleri geliştirilmeye devam etmektedir.

Bu makaleye de mutlaka göz atmalısınız ;)  Evde Hazırlanabilecek Maske Çeşitleri

Lazer Epilasyon Riskleri Nelerdir?

Yan etki riskleri cilt tipine, saç rengine, tedavi planına ve tedavi öncesi ve sonrası bakıma bağlılığa göre değişir. Lazerden kaynaklı görülen en yaygın yan etkiler şunlardır;

  • Cilt tahrişi: operasyon sonrası geçici rahatsızlık, kızarıklık ve şişlik olabilir. Herhangi bir belirti ve semptom tipik olarak birkaç saat içinde kaybolur.
  • Pigment değişiklikleri: Lazer epilasyon, etkilenen cildi koyulaştırabilir veya aydınlatabilir. Pigment değişiklikleri geçici veya kalıcı olabilir. Cildin renginde yaşanan açılma, tedaviden önce veya sonra güneşe maruz kalmaktan kaçınmayanlar ile koyu tenli olanların karşılaştığı bir durumdur.

Nadiren, lazer epilasyon cilt dokusunda kabarma, kabuklanma, yara izi veya diğer değişikliklere neden olabilir. Diğer nadir yan etkiler arasında, tüy renginin grileşmesi veya özellikle koyu ciltte, epilasyon yapılan alanların çevresinde aşırı tüy uzaması görülür.

Lazer epilasyon; önemli göz yaralanması olasılığı nedeniyle göz kapakları, kaşlar veya çevresindeki alanlar için önerilmez.

[box type=”info” align=”” class=”” width=””]Daha pürüzsüz bacaklara ulaşmak için ne yapmalısınız? Pürüzsüz bacaklara ulaşmak için sizlere yönelik derlediğimiz dört öneriyi okumak için tıklayın[/box]

Lazer Epilasyona Karar Vermeden Önce Bilmeniz Gerekenler

Lazer ile epilasyon/operasyon yaptırmayı düşünüyorsanız öncelikle alanında uzman olan birinden yardım almalısınız. Sertifikalı ve deneyimli bir uzman seçmek için denetimlerin yapıldığı güzellik merkezlerini tercih edebilirsiniz.

Lazer ile operasyon yaptırmadan önce dermatolog ile görüşmeniz tavsiye edilmektedir. Cildiniz hakkında bildiklerinizin ötesinde mevcut olan durumlar için doktorunuz yol gösterecektir. Örneğin ilaç kullanım geçmişiniz, yara izi veya cilt bozukluğu durumları sizin tıbbi geçmişinizi gösterir. Lazer ile vücut kıllarınız azaltma operasyonu yaptırırken bir sıkıntı çıkmaması adına doktora danışmak iyi bir seçenek olacaktır.

Epilasyon Yaptırmaya Hazırlanırken Yapmanız Gerekenler

Dermatolog ve epilasyon yapan uzmanlarının epilasyona başlamadan önce dikkat edilmesi gereken durumlara dair bazı tavsiyeleri bulunmaktadır. Bunlar;

  • Güneşten uzak durmak ve güneş koruyucu krem kullanmak,
  • Cildinizi bronzlaştırmaktan kaçınmak,
  • Diğer tüy alma ve epilasyon yöntemlerini uygulamamak,
  • Kan seyreltici ilaç almaktan kaçınmak.
Bu makaleye de mutlaka göz atmalısınız ;)  En İyi Siyah Nokta Temizleyici

Lazer Epilasyon Süreci

Kıl kökü yakma operasyonu için genellikle iki ila altı aylık bir süreç gerektirir. Epilasyonun süresindeki değişiklik yapılan yere bağlı olarak değişecektir. Üst dudak gibi kılların hızlı uzadığı bölgelerde epilasyon dört ila sekiz hafta içinde tekrar edilebilir. Sırt gibi saç uzaması yavaş olan bölgelerde epilasyon 12 ila 16 haftada bir olabilir.

Her epilasyon esnasında gözlerinizi lazer ışınından korumak için özel gözlükler takacaksınız. Bir yardımcı, gerekirse epilasyonun yapılacağı yerleri yeniden tıraş edebilir. Herhangi bir acı çekmeniz halinde farklı bir atım yapılabilir, yardımcıya veya epilasyon yapan uzmana belirtmeniz gerekmektedir.

Epilasyon Yaptırdıktan Sonra

Lazer epilasyondan sonraki ilk birkaç saat kızarıklık ve şişlik fark edebilirsiniz. Herhangi bir rahatsızlığı azaltmak için, epilasyon yapılan bölgeye buz uygulayın. Lazer epilasyondan hemen sonra cilt reaksiyonunuz varsa, doktor etkilenen bölgeye steroid krem sürebilir. Lazer epilasyondan sonra ve planlanan seanslar arasında güneş ışığından kaçının. Ayrıca 6 hafta boyunca veya uzmanınızın tavsiyesinde belirttiği şekilde bronzlaşma yatağı kullanmayın. Her gün geniş spektrumlu bir SPF30 güneş kremi kullanın.

Lazer Epilasyon Sonuçları

Lazer epilasyon yaptırdığınız ilk anda tüyler dökülmez. Günler bazen de haftalar geçince tüyleriniz dökülür. Saç uzaması süreci gibi tüyleriniz dökülür. Tüy dökülme döngüsü doğal bir süreç olduğu için endişe etmeye gerek yoktur.

Epilasyon hiçbir zaman kesin sonuç garanti etmez. Değişikliklerin yaşanması için farklı zaman dilimi gerekmektedir. Kimi insanlarda bu süreç birkaç ay ile sınırlı kalırken kimi insanlar için daha uzun sürebilmektedir.

Evde lazer

 

Bir önceki yazımız olan Dişleri Beyaz Göstermenin Yolları | 2021 başlıklı makalemizde diş fırçası ve macunu, diş için önemi ve diş sağlığı hakkında bilgiler verilmektedir.

Subscribe
Bildir
guest

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x