Makyaj Hangi Sırayla Yapılır? nemlendirme yapmalı mıyız? Sivilce veya lekeler kapatıl malımı? hepsi makalemizde.

Makyaj malzemelerinizi karşınıza aldınız. Farlar‚ rujlar‚ kremler‚ allıklar karşınızda duruyor. Peki önce hangisini elinize alıp işe nereden başlayacaksınız?

Size makyaj sıralamasını en doğru şekilde uygulayacağınız sıralamayı vermek istiyoruz. Ancak bunun öncesinde cildinizin temizlik ve günlük makyaj öncesi bakımını yaptığınızdan emin olmalısınız. Temizlenmemiş bir cilt sürdüklerinizi kusacak ve olduğunuzdan kötü bir görüntü vermenize sebep olacaktır.

  • Yüzünüz için uygun olan temizlik rutinini uyguladıktan sonra nemlendirme aşamasını da atlamayın. Nemlendirici cildinize oturduğunda sıra geliyor güneş kremine. Aynı şekilde güneş kremini de cildinizin emmesini bekleyin ve makyaj uygulamasına geçe bileceğinizden emin olun.
  • Kremlerle işiniz bittiğine göre kozmetiğe geçebilirsiniz. İlk sırada makyaj bazı yer alıyor. Makyajın sabitlenmesi‚ cilt ile daha iyi bir uyum sağlayabilmesi için kullanılan makyaj bazı küçük bir miktar alınarak tüm yüze dağıtılır. Ancak baz uygulamasının her makyajda olması çok da gerekli değil.
  • Cildinizde şikayetçi olduğunuz leke‚ sivilce gibi kusurları kapatmalısınız. Kapatıcınızı sorunlu bölgelerinize sürün. Göz altı morlukları‚ eğer varsa burun kenarlarındaki kızarıklıklar veya çillerinizi de kapatıcınız ile kapatın. Kusurları kapatacak şekilde yaydıktan sonra ten makyajının bir diğer aşaması olan fondöten uygulamasına geçiyoruz.
  • Fondöten ya da bb kremler kusurları kapattığınız cildinizdeki renk eşitsizliklerini ortadan kaldırmaya yarar. Daha kusursuz bir görünüm elde etmenizi sağlar. Bunun için fondöteni tüm yüze sürerek parmak‚ fırça ya da süngerle her yere dağılmasını sağlayın. Ardından eğer cildiniz yağlı ya da karma bir cilt ise fondöteninizi transparan bir pudra ile sabitleyin. Bu işlem fondötenin çizgilere dolmasını ve parlamasını engelleyecektir.
  • Renkli kozmetikler kullanmaya başlayabiliriz. Öncelikle kaşlarınız ile başlayabilirsiniz. Boşlukları doldurun ve kaş sabitleyicinizi kullanın. Ancak günlük makyajda sabitleyici kullanmanızı önermiyoruz. Ardından göz farınızı uygulayın‚ eyeliner uygulamasını yapın. Ardından rimelinizi de çekerek göz makyajınızı sonlandırın.
  • Sıra geliyor dudaklara. Öncelikli olarak bir dudak kalemi ile kenarları çizip ortaları hafif doldurun. Ardından da rujunuzu sürebilirsiniz. Ruj ile birlikte makyajınızı tamamladınız. Ancak eğer ağır bir göz makyajı yapıyor iseniz bu sıralamada en başa göz makyajını alarak yine diğer sırayla devam edebilirsiniz. Bu sayede gözlerinizdeki koyu renkler fondöteniniz üzerine düşerek problem oluşturmaz. Burada verdiğimiz prosedür sadece bütün makyaj için geçerlidir. Eğer günlük olarak bu kadar teferruatlı makyaj yapmayı tercih etmiyorsanız size uygun olmayan maddeleri aralardan çıkararak kendi rutininizi oluşturabilirsiniz.

Kimler Neler Demiş?

avatar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Bildir