Home / Genel / Kuaförlük Mesleği Nedir? Nasıl Kuaför Olunur ? | 2020
Nasıl Kuaför Olunur ?
Nasıl Kuaför Olunur ?

Kuaförlük Mesleği Nedir? Nasıl Kuaför Olunur ? | 2020

Kuaförlük Mesleği Nedir? Nasıl Kuaför Olunur?

Kuaför, bir kişinin görünümünü iyileştirmek veya korumak için saç kesme, boyama ve şekillendirme konusunda uzmanlaşmış kişidir. Kuaförler aynı zamanda kuaför olarak da adlandırılır. Nasıl kuaför olunduğunu merak edenler için mesleğin detaylarını araştırıp bir araya getirdik. Siz de nasıl kuaför olunur sorusuna cevap arıyorsanız yazımıza bakabilirsiniz.

Kuaförlük mesleği, yüksek talebi ve operasyon esnekliği nedeniyle birçok kişi için çekici olan saygın ve köklü bir kariyerdir. Bir kuaför, bir salonun çalışanı veya bağımsız bir çalışan olarak çalışabilir. Kuaförler erkek veya kadın olabilir çünkü cinsiyet klişesi bu meslek için geçerli değildir. Ancak berberlerin hala çoğunlukla erkek olduğu düşünülmektedir.

Nasıl Kuaför olunur?
Nasıl Kuaför olunur?

Nasıl Kuaför Olunur? Kimler Kuaför Olur?

Kuaförlerin farklı kişilikleri vardır. Sanatsal bireyler olma eğilimindedirler, bu da onların yaratıcı, sezgisel, duyarlı, açık ve ifade edici oldukları anlamına gelir. Saf, orijinal, sıra dışı ve yenilikçilik kuaförlerin baş özelliklerindendir. Bazıları da girişimci, yani maceracı, hırslı, iddialı, dışa dönük, enerjik, hevesli, kendinden emin ve iyimserdir. Ancak yine de kuaför olmanın temel şartı işin eğitimini almış olmaktır.

kimler kuaför olabilir?
Kimler kuaför olabilir?

Kuaförler Ne Yapar?

Bir kuaför tipik olarak saçın görünüşü, şekillendirilmesi ve saç bakımı ile ilgili her şeyle çalışır. Bir kuaför önce müşteriyi dinleyecek ve istenen sonuçları net bir şekilde anladığından ve beklentisine sahip olduğundan emin olacaktır. Kuaförler, müşterinin istediği görünümü görselleştirmek için genellikle güzellik ve stil dergilerindeki fotoğraflara ve resimlere başvururlar. Müşterilere en yeni stili veya kesimi sunabilmek için eğitimlerine devam etmeleri gerekir.

Kuaför, bir kişinin görünümünü iyileştirmek veya korumak için saç kesme, boyama ve şekillendirme konusunda uzmanlaşmış kişidir. Birçok kuaför, en son stiller ve kesimlerden haberdar olmak için saç yarışmalarına katılır. Bu yarışmalar renklendirme, şekillendirme ve kesme tekniklerini sergiliyor. Ödüllü bir kuaför salon için büyük bir tanıtım olacağı ve kuaför genellikle geniş bir müşteri tabanı elde edeceği için salonlar kuaförleri yarışmalara katılmaya teşvik eder.

Genellikle kuaförlerin gerçekleştirdiği en büyük görev gerçek saç kesimidir. Yeni bir görünüm arayan ya da sadece bir düzeltme isteyen müşteriler, düzenli olarak bir kuaförün hizmetlerini arayacaklar. Kuaförlük aynı zamanda saç şekillendirme olarak da adlandırılır ve bireyin görünümünü iyileştirmek için saçın istenen şekilde şekillendirilmesi işlemidir. Bir kuaförün mesleğinde bilmesi gereken birçok stil vardır. Çoğu kuaförün geniş bir beceri yelpazesi vardır, ancak bazıları aşağıdaki gibi işlem ve tekniklerde uzmanlaşmıştır:

  • Saç Boyama ve Boyalar,
  • Yapay Saç Ekleme ve Örgüler,
  • Saç Kimyasalları ile Rahatlatıcı ve Canlandırıcı Bakım Seanslar,
  • Perma,
  • Saç Ekimi,
  • Peruk Şekillendirici,
  • Örgü

Kuaförlük Eğitimleri Nasıldır ve Nasıl Kuaför Olunur?

Devlet, zaman içerisinde meslek liseleri kapsamında kuaförlük ve saç tasarımı üzerine eğitim alanları oluşturdu. Nitekim bu alanda daha ileri gitmek istiyorsanız üniversitelerde de yine bu konu üzerine sanat okulları da sizlere en ideal seçenekleri sunmakta. Bay ve bayan kuaför sınıfları içerisinde ne olacağınızı bilmeniz gerekiyor.

Bu mesleği yapmak istiyorsanız aynı zamanda mesleki eğitim kursları ve çıraklık eğitimleri söz konusu. Bunlar daha çok uygulamalı eğitimler. Bu konular hakkında bilgi vereceğiz.

kuafor

Kuaförlük Mesleki Eğitimleri

Günümüzde halk eğitim merkezlerine kadar taşmış bir mesleki eğitim sınıfı. Kuaför olmak isteyenler için bay ya da bayan fark etmeksizin saç kesim teknikleri, yüz şekline göre saç modeli belirleme ya da bu gibi aklınıza gelebilecek birçok konuda eğitiminiz verilir. MEB onaylı sertifika alarak kuaförlerde işe girebilecek kadar deneyim edinebilme şansına sahip olabilirsiniz.

Kuaför Çıraklık Eğitimleri

Doğrudan kuaförlerin yanında çıraklık yaparak uygulamalı olarak alabileceğiniz eğitimlerdir. Günümüzde kuaför olabilmek ve hatta bu konuda mekan açabilmek için USTALIK BELGESİ ihtiyacı söz konusudur. Dolayısı ile kuaförlük konusunda uygulama aşamalarını dikkate aldığımızda en önemli seçenek uygulamalı eğitim almaktır.

Kuaförlük Eğitimi Yasal Süresi

Kuaförlük eğitimi yasal süreleri devlet tarafından belirlenmiştir. Özellikle bu anlamda kendinize ait bir mekan açmak istiyorsanız da USTALIK BELGESİ almanız şarttır. Devlet nezdinde belirlenmiş eğitim süreçleri aşağıdaki gibidir;

  • 3 yıl çıraklık eğitimi,
  • 3 yıl kalfalık eğitimi,
  • 5 yıl ustalık eğitimi olmak üzere toplamda 11 yıllık bir süreç. Dolayısı ile bu süreç, aslında sizlerin meslekin her alanında çalışması ve gereken tüm bilgileri enine boyuna edinmeniz için en ideal seçeneklerden birisidir.

Devlet, bu süreç içerisinde çalışmayı şart koşar. Mesleki eğitim kurslarında da gerekli belgeleri alabilmek için staj mantığı benimsenmiştir. Nasıl kuaför olunur sorusuna cevap bulanlar için bir sonraki aşama çalışma alanı yani istihdam alanı bulmaktır.

Kuaför Ustalarının Çalışma Alanları Nerelerdir?

Kuaför ve berber gibi kuruluşlar, alışveriş merkezlerinden lüks kaplıcalara kadar birçok alanda yer almaktadır. Bir kuaför ustası, salonun bir çalışanı olarak çalışabilir veya sandalye alanını bağımsız bir yüklenici olarak kiralayabilir. Kuaförler ayrıca evlerinin dışında, araçlarında çalışabilir ve hatta müşterinin evine seyahat edebilir ve evde hizmet verebilir. Seyahat eden bir kuaför, hastaneleri ziyaret edebilir ve sabit bir müşteri tabanı oluşturan destekli yaşam tesislerini ziyaret edebilir.

Eğlence endüstrisi, kuaförlük için ikinci en büyük pazardır. Filmler ve tiyatro gösterileri, oyuncuları karakterlere biçimlendirmek ve dönüştürmek için personel olarak kuaför kullanır. Müzik sanatçıları ve dansçılar gibi diğer eğlenceler de perde arkasında kuaför çalıştırmaktadır. Bazı kuaför ustaları sadece bir kişi tarafından çalıştırılır ve sadece saçla ilgili ihtiyaçlarını karşılamak için onlarla seyahat eder.

Moda endüstrisi ayrıca, fotoğraf çekimleri ve moda şovları için modelin saçını şekillendirmek için kuaför kullanmaktadır. Fotoğraf çekimleri, kuaförü egzotik ülkeler ve zorlu iklimler dahil olmak üzere çeşitli başlangıç ​​noktalarına götürebilir. Moda endüstrisindeki kuaförler, çoğu durumda zaman sıkışıklıkları ve stresli durumlarla karşı karşıyadır.

 

Check Also

Yaratıcı Sevgililer Günü Hediyesi Nasıl Seçilir?

Yaratıcı Sevgililer Günü Hediyesi | 2021

Yaratıcı Sevgililer Günü Hediyesi Nasıl Seçilir? Hayatınızda özel yeri olan o kişi 14 Şubat Sevgililer …

Subscribe
Bildir
guest

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x