Home / Makyaj / Ombre Dudak Makyajı Nasıl Yapılır?
saclara yanlis ombre uygulanmasi
Saçlara Yanlış Ombre Uygulanması

Ombre Dudak Makyajı Nasıl Yapılır?

Ombre Dudak Makyajı Nasıl Yapılır?

Ombre, monokromatik olan iki farklı renge sahip olmak anlamına gelir. Ombre stili, saç boyama, tırnaklardan sonra şimdi de ombre dudak makyajı ile popüler oldu.Saçlarda gölgelendirme kullanılması ve gayet estetik durması, ombre dudak makyajında da oldukça kreatif bir sonuç veriyor diyebiliriz. Ancak tüm makyaj uygulamalarında olduğu gibi, doğru yapılmadığı takdirde kötü sonuçlarda verebilir.Başarılı ombre dudaklar yapmak için, ilk önce normal dudak renklerinizle ve birlikte iyi birleşen farklı renk tonlarıyla da deneme yapın.Ombre Dudak Makyajı İçin Ne Yapmalısınız?

1. Renk Seçimi


İlk adım iyi bir etki oluşturmak için, hangi iki rengin uyumlu olduğunu bilmelisiniz. Doğru renge karar vermek için ana dudak renginiz olan bir renk seçin. Ardından seçtiğiniz temel renkten daha açık veya daha koyu olan bir renk seçin. Ama tek rengin tonu ya da benzer renklerin tonları olduğundan emin olun.
Kırmızı renk kullanıyorsanız bunu koyu kahverengi ile birleştirirseniz, estetik görünen ombre dudak makyajı yapmış olursunuz. Ancak yeni başlayanlar için kırmızı ile, pembe veya koyu kahverengi de seçilebilir. Pembe seçtiyseniz, o zaman turuncu bir ruj veya ombre etkisi için kahverengi kullanılabilir. İşin sırrı, dudaklarda bir renk gradyanı oluşturmak için kullanılabilecek en uygun iki rengi seçmektir.

2. Teknik

Bir sonraki adım nasıl bir teknik uygulayacağınıza karar vermektir. Ombre dudakların renk gradyanını oluşturabileceğiniz çeşitli yollar vardır. Bir dudakta diğerine göre daha karanlık bir gölge oluşturmak için, en dış kenardan dudakların en iç kısmına kadar olan eğimi kullanarak ilerleyin.

3. İki Ton Etkisi

Ombre dudak makyajının en basit şekli bir dudağın üzerindeki açık gölgeyi kullanmak ve ardından dudakların iç tarafında renkleri birbirlerine harmanlamaktır.

Bu makaleye de mutlaka göz atmalısınız ;)  Profosyonel mor ruj sürmenin 6 yolu !

4. Dış Bölge

Renkleri kullanmanın bir sonraki tekniğini uygulamak için, dudaklarınızı rujunuzun renginden daha koyu olan bir dudak kalemi ile hizalayın.
Çizgiyi köşelerde daha kalın tutun ve dudakların eğrilerine doğru ilerlerken inceltin. Ardından rujları, dudakların iç kısımlarını dışarda bırakarak uygulayın. İç kısımda daha açık olan ruju kullanın.

5. İç Bölge

Bu teknik bir öncekinin tersine çevrilmesidir. Renklerin kullanımını tersine çevirin, böylece dudağın iç kısmı daha koyu olur ve renkler dışarı doğru hafifler. Bu teknik, renk geçişindeki fark net değilse en iyi şekilde görünür. En iyisi pembe tonunda iç tonlar, dış tarafta nötr renk uygulamaktır.

6. Seksi Etki

Parlak kırmızı ve koyu kahverengi veya siyah kullanarak bu tekniği uygularsanız, kesinlikle seksi görünümlü ombre dudaklarınız olur.
Teknik, siyah ya da kahverengi bir ruj veya baz kullanılmasını içerir. Ağzınızın iç köşelerine siyah ya da kahverengi bir çizgi çizmeniz ve alt dudağınızı da bununla hizalamanız gerekir. Şimdi koyu renkli bir rujla (tercihan bir şarap tonuyla) bu siyah veya kahverengi çizgiyi izleyin. Son olarak, dudaklarınızın her tarafına kırmızı bir ruj sürün. (koyu kırmızı bir ton kullanıyorsanız, şarap rengi ruj sürme basamağını atlayabilirsiniz.)

7. Diğer Gradyanlar

Temel teknikleri uygulamanın birçok çeşidi vardır. Temel konsept ile rahatça ikiden fazla renkle bile oynayabilirsiniz.
Ombre Dudak Makyajı Nasıl Yapılır?
Kullanılacak Malzemeler
• Kâğıt mendil
• Kırmızı dudak kalemi
• Kırmızı ruj
• Turuncu ruj
• Dudak fırçası
• Dudak kremi
• Dudak parlatıcısı

Ombre Dudak Makyajı Uygulaması

1. Dudak alanınızı nemlendirici bir dudak kremi ile nemlendirin. Pürüzlü ve pullu dudaklarınız varsa dudak kreminden önce dudağınıza peeling yapmanızı öneririz. Ardından dudaklarınızın üzerine hafif bir kapatıcı uygulayın. Eğer doğal olarak lekesiz pembe dudaklarınız varsa, bu son adımı atlayabilirsiniz.
2. Ardından dudağı tanımlamak için tercihen mat bir formül için, canlı ve parlak kırmızı bir dudak kalemi alın. Dudaklarınıza uygulayın. Daha sonra aynı dudak kalemi ile üst dudak bölgenizi tamamen doldurun.
3. Kırmızı bir ruj alın ve daha önce dudak bazı uyguladığınız alana sürün. Dudak kalemi ve ruju düzgün bir şekilde harmanlamak için ince bir dudak fırçası kullanın. Daha sonra ilk adımda kullandığınız kapatıcıyı kullanın ve aydınlatma için sadece orta dudak alanını doldurmaya başlayın.
4. Bir kâğıt mendil ile dudaklarınızdaki rengi hafifçe alın. Bu adım sert kenarları ve fazla ruju uzaklaştırır.
5. Ardından dudaklarınızın ortasına parlak bir ruj uygulayın. Bu ruj önceki adımda uygulanan kapatıcı üzerine doğrudan uygulanmalıdır. Ardından dolgunluk efektini eklemek için dudaklarınızın merkezine şeffaf bir dudak kremini, fırça ile uygulayın.
İnce bir dudak fırçası kullanın ve sert kenarları temizlemek için turuncuyu, kırmızı rujla yavaşça karıştırın.
6. Ardından dudağın alt merkezine yumuşak bir şampanya veya vurgulayıcı bir göz farı kullanın. Bu adım tamamen isteğe bağlıdır. Dudaklara fazla parlaklık katmak istemiyorsanız bu adımı atlayın.
7. Pembe ve mor gibi daha güçlü kontrast içeren ruj renkleri kullanırsanız elde edeceğiniz dudak ombre etkisi daha yoğun ve canlı olacaktır.

Bu makaleye de mutlaka göz atmalısınız ;)  Resimde daha iyi çıkmak için 13 makyaj ipuçu !

Bir önceki yazımız olan Gözleri Büyüten Makyaj Nasıl Yapılır? | 2021 başlıklı makalemizde büyük göz makyajı, dumanlı göz makyajı ve göz altı kapatıcısı hakkında bilgiler verilmektedir.

Check Also

Evde Göz Makyajı Yapma Teknikleri

Evde Göz Makyajı Yapma Teknikleri | 2021

Evde Göz Makyajı Nasıl Yapılır? Makyaj yapmak güzellik ve bakımın en önemli parçalarından bir tanesidir. …

One comment

  1. Bazen kadınlar boya sürecem diye kendilerini boya küpüne resmen sokmuşlar gibi yapıyorlar her zaman makyaj sade olmalı yakışanı seçmeli. Makyaj yaptım diye makyaj yapmamalı yakışan aşırıya kaçmayan renkler tonlar kulanılmalı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.