Home / Makyaj / Retro Makyaj Nasıl Yapılır İpuçları
Retro Makyaj Nasıl Yapılır İpuçları
Retro Makyaj Nasıl Yapılır İpuçları

Retro Makyaj Nasıl Yapılır İpuçları

Güzellik ve bakımın vazgeçilmezi olan makyaj oldukça geniş bir alandır. Günümüzde makyaj teknikleri de oldukça değişmiş ve gelişmiştir. Yıllara göre değişiklik göteren moda, makyaj tekniklerini de fazlasıyla etkilemektedir. Örneğin bazı yıllarda soluk ve mat makyajlar moda olurken bazı yıllarda ise canlı renkler kullanılarak yapılan parlak makyajlar moda olmaktadır. Makyaj modasına yetişebilmek için moda gündemini iyi takip etmek gerekmektedir.

Makyaj teknikleri içerisinde yer alan retro makyaj tekniği ise oldukça sıradışı ve farklı bir makyajdır. Retro makyaj 1960 yıllarında ortaya çıkmıştır. İngiltere asilzadesi bayanların yaptığı makyajları retro makyajlara örnek olarak gösterebiliriz. Bu makyaj tekniği ile yüz ifadesinde daha derin anlamlar oluşturulur.

Günümüzde de oldukça sık kullanılan retro makyajın nasıl yapıldığına bakalım
Retro makyaj görüntüsü kusursuz bir görüntüdür. Surat ifadesi hafif donuk, cilt ise tam bir usta ressam tablosu gibidir. Bu makyajda önemli olan koyu ten rengine sahip olmamaktır. Retro makyajda koyu renk ürünler de tercih edilmez. Hedeflenen durum makyajın açık renkte olmasıdır. Bu nedenle kapatıcılar dahi koyu renk kullanılmaz.

Abartıya Kaçmayın: Retro makyajda çok fazla abartmadan aşırıya kaçmakta bir sakınca yoktur. Çünkü bu makyaj sıradışı bir görünüm sağlar. Gözlerin ve kirpiklerin belli olması önemlidir. Bu belirginliği sağlamak ve takma kirpik etkisi yaratmak için rimelin fazla kullanılmasının zararı yoktur. Retro makyajda asıl hedeflenen durum beyaz bir tende belirgin gözler ve belirgin dudaklar oluşturmaktır. Bu nedenle gözleri ve dudakları büyük gösterecek makyaj yöntemleri denenebilir.

Retro makyaj Malzemelerinizi Hazırladınız mı?
Retro makyaj yapımı için malzemeler hazırlandıktan sonra makyaja başlama sırası gelmiştir. İlk olarak beyaz ve transparan olan bir pudra ile cilt kapatılır. Burada unutulmaması gereken nokta pudra kullanmadan önce mutlaka nemlendirici sürmek gerektiğidir. Nemlendirici tüm cilt tipleri için kullanılması gerek bir malzemedir. Kuru, yağlı ya da karma ciltlerden hangisine sahip olursanız olun cildinizi nemlendirmek zorunda olduğunuzu unutmayın. Cilt nemlendirme işlemi halledildikten ve yüz pudra ile kapatıldıktan sonra makyajın diğer aşamasına geçilir.

Gözlerin Büyük Görünmesi: Retro makyajda gözlerin büyük görünmesi gerektiğini söylemiştik. Bu aşamada gözleri büyük göstermek için göz çukuruna beyaz bir kalem ya da far sürülmelidir. Göz üstüne sürülecek olan eyeliner ise likit olmalıdır ve mutlaka kuyruklu olarak sürülmelidir. Kirpikleriniz çok kısa ise büyük göz görünümüne sahip olabilmek için takma kirpik kullanabilir ve bolca rimel sürebilirsiniz.

Dudakların Büyük Görülmesi: Retro makyajın son aşamasında ise dudaklar üzerinde istenen etki yaratılmak için uğraşılır. Amaç dudakların büyük gözükmesidir. Fakat dudaklar gözlerden daha ön planda olmamalıdır. Dudak kalemi kullanılarak dudaklar güzel bir şekilde çerçevelenir ve daha sonra ruj sürülür. Rujun kırmızı ya da pembe renkte olması daha iyi olacaktır.

Check Also

saclara yanlis ombre uygulanmasi

Ombre Dudak Makyajı Nasıl Yapılır?

Ombre Dudak Makyajı Nasıl Yapılır? Ombre, monokromatik olan iki farklı renge sahip olmak anlamına gelir. …

Subscribe
Bildir
guest

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x