Saç boyası alerjisi nedir ve nelere yol açar? Saç boyasından dolayı alerjik reaksiyon yaşayanlar tedavi için neler yapmalı? Bitkisel ve kremlerle çözüm yöntemleri…

Saç boyası neredeyse bütün kadınların kullandığı rutin güzellik malzemelerinden biri. Özellikle de hayatındaki tek düzelikten sıkılan ve değişiklik yapmaya karar veren bayanların ilk olarak değiştirdikleri saç modeli ya da saç rengi olmakta. Bu nedenle de bütün kadınlar için saç renginin önemi büyük. Ancak her ne kadar, saç boyalarını kullanmayı çok sevseler de, piyasada satılan kalitesiz boyalar ya da bazı cilt tiplerinin boyaya karşı alerjik reaksiyon vermesinden dolayı saçlarını boyarken ya da boyatırken tüm bayanlar dikkat etmeliler. Saç boyasına karşı alerjik durumlar sonradan da oluşabildiğinden dolayı bütün bayanlar için tehlikeli bir durum oluşturma ihtimali her zaman vardır. Bu nedenle bütün bayanlar saçlarını boyatmadan önce bu boyanın küçük bir kısmını ciltlerine sürüp bundan sonraki iki gün içerisinde herhangi bir kızarma olup olmadığına dikkatle gözlemlemeliler. Eğer bir kızarıklık varsa, alerjik bir reaksiyon olduğunu düşünerek bu tür boyaları kullanmaktan uzak durmaları gerekir.

Saç Boyası Alerjisi Nelere Yol Açar?
Saç boyasını uyguladıktan sonra yüz bölgesinden başlayarak kızarma, kaşınma, cildin pullanması ve şişmeler görülebilir, saçlar kalıcı olarak dökülebilir. Daha ileri alerjik durumlarda ise, vücutta su toplanır hatta körlük bile oluşabilir. Bu nedenle saç boyasında alerjiye neden olan maddenin çok iyi bir şekilde tespit edilmesi ve bu maddeyi içeren saç boyalarının kesinlikle kullanılmaması gerekir. Saç boyalarının alerjiye neden olması ise daha çok PPD adı verilen kimyasal bir madde içermesinden kaynaklanmaktadır. Eğer saç boyasını cildinize sürdüğünüzde herhangi bir kızarıklık meydana gelmişse, bu kızarıklığın PPD yüzünden meydana gelebileceğini göz önünde bulundurarak kullanacağınız boyanın içeriğine dikkat etmeniz oldukça faydalı.

Saç Boyasına Alerjisi Olanlar Ne Yapmalı?
Alerjik reaksiyonlarda tedavi amaçlı olarak daha çok kortikosteroid kremler kullanılmaktadır. Ancak bu kremler doktora danışmadan kullanılmamalıdır çünkü bu tür kremler, uzun süreli kullanımında yan etkilere yol açabilmektedir. Alerjik reaksiyonlara karşı kullanılabilecek diğer tedavi yöntemlerinden biri de, doktor tarafından önerilebilecek olan ilaç veya iğne tedavisi yöntemleridir. Her ne kadar saç boyaları kullanmayı isteseniz de sağlığınızı riske atmamanız oldukça önemli.

Saç Boyası Alerjisi Tedavisi

Saç Boyası Alerjisi Tedavisi

Kimler Neler Demiş?

avatar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Bildir