Saç Boyası Türleri Nelerdir ? | 2020

Saç Boyası Türleri Nelerdir?

Tarzında değişiklik isteyen ve bunu radikal bir şekilde gerçekleştirmek isteyenler için ilk aşama saç renginin değiştirilmesidir. Bunun için çeşitli renkteki saç boyaları arasında tercih yapılmalıdır. Profesyonel olarak saç boyası uygulaması yapıldığı gibi evde kendi imkanlarınızla da bu uygulamayı yapabilirsiniz.

Tüm saç renkleri eşit yaratılmaz ve her tür farklı bir amaca hizmet eder. Sekiz farklı saç rengini anlamak, doğru seçimi yapmanıza ve yeni güzel görünümünüzde kendinizden emin hissetmenize olanak tanır. Saç renginizi kalıcı olarak korumayı planlasanız da, planlamazsanız da değişiklik yapabilirsiniz. Etki süresine ve uygulama biçimine göre saç boyası türleri değişiklik gösterebilmektedir.

Belirli bir Kronik hastalığınız varsa ya da Kronik Hastalığı olan biri ile aynı evde yaşıyorsanız aşağıdaki linkte yer alan ankete katılarak Akademik bir çalışmaya katkıda bulunabilir;gelecektekronik hastalığı olan kişiler ve ailelerinin sorunlarının daha iyi anlaşılmasını sağlayabilirsiniz. Aşağıdaki link sizi kısa bir zamanınızı alacak Google Anket formuna yönlendirecektir.
Teşekkür ederiz.

Etki Süresine Göre Saç Boyaları

Saç boyası türleri nelerdir sorusunun ilk yanıtı kalıcılık etkisidir. Yani, saç boyasının uygulama süresinden sonra ne kadar etkili olacağı ürünlerin üzerinde yazmaktadır. Etki süresine göre saç boyaları;


 • Geçici Saç Boyası,
 • Kalıcı Saç Boyası,
 • Demi-Yarı Kalıcı Saç Boyası,
 • Kalıcı Saç Boyasıdır.

Geçici Saç Boyası

Gri ve pastel tonlarındaki saç bukleleri, son zamanlarda sosyal medya gönderileri arasında çokça görülmeye başlandı. Bu trend, saç renklerinin güzel resimler oluşturmasına vesile olmaktadır. Ancak herkes uzun vadede bu kadar cesur bir görünüm elde etmeye hazır değil. Bu noktada geçici saç rengi devreye girmektedir.

Saç boyasını yıkayarak çıkarmak olarak da bilinen geçici saç boyası, saç telinin yalnızca dışını kaplar. Böylece saç boyası saçınızda uzun süre dayanmaz. Bu, daha sonra saçınızı yıkamaya gittiğinizde, yeni rengin yıkanacağı ve saçınızın doğal rengine döneceği anlamına gelmektedir. Büyük bir sorumluluk olmaksızın yeni bir saç rengini deneyimleyebileceğiniz boyama türüdür. Aynı zamanda, geçici saç rengiyle boyanmış hasarlı saçların, sürekli kullanımdan sonra lekeli görünebileceğini bilmelisiniz.

Bu makaleye de mutlaka göz atmalısınız ;)  2018 Bakır Saç Rengi Ve Modelleri
Geçici Saç Boyası
Geçici Saç Boyası

Yarı Kalıcı Boya

Geçici görünümü biraz daha ileri götürmeye hazırsanız, yarı kalıcı boya tam da size göre. Bu boyalar genellikle amonyak ile formüle edilmez ve geliştirilmesi gerekmez. Daha iyi bir yanı da; Yarı kalıcı saç boyası genellikle yaklaşık sekiz yıkama kadar sürer. Bu nedenlerden dolayı, salona hemen gelemeyeceğinizi bildiğinizde evde yarı kalıcı boya saç kaplaması için harika bir seçenek olabilir.

Yarı kalıcı saç boya kullanmanın sayısız faydası vardır, bunlar donuk görünümlü saçlara parlaklık ve parlaklık katmaya yardımcı olabilir. Kalıcı rengi arttırırken yarı kalıcı saç boyası kullanmak harikadır. Geçiciliği hızlı olan dip için dokunuş sağlamaya yardımcı olmak için kullanılabilen bir türdür. Yarı kalıcı saç boyaları ile 3 tona kadar koyu renk elde etmeniz mümkündür. Uygulaması da geçici saç boyaları gibi kolaydır.

yari kalici sac boyasi

Demi Yarı Kalıcı Saç Boyası

Yarı kalıcı ve kalıcı arasında bir boya ister misiniz? Demi yarı kalıcı saç boyasından başka bir yere bakmayın! Bu tip saç boyası, kalıcı olmaması ve amonyak içermemesi nedeniyle yarı kalıcı boyaya benzer, ancak ikisi arasında bazı temel farklılıklar vardır.

Yarı kalıcı boya ile arasındaki fark; demi yarı kalıcı saç boyası bir geliştirici ile karıştırılarak saç şaftına basitçe kaplamak yerine nüfuz etmesini sağlar. Bu, demi yarı kalıcı rengin genellikle yarı kalıcı boyadan 24 şampuana kadar daha uzun sürdüğü anlamına gelir.

Yarı Kalıcı Saç Boyası
Yarı Kalıcı Saç Boyası

Kalıcı Saç Boyası

Bir süre tek bir saç rengine bağlı kalmak istiyorsanız, kalıcı saç boyası muhtemelen sizin için doğru seçenektir. Bu boya daha karmaşık kimyasal işlem gerektirir ve saçınıza daha derin nüfuz eder. Bu, saç renginizin görünür solma belirtileri olmadan haftalarca dayanabileceği anlamına gelir.

Kalıcı saç boyası, saçınızın rengini açmaya, koyulaştırmaya veya tonlamasına yardımcı olmak için kullanılabilir. Ayrıca yoğun biçimde gri saç kaplaması yapmak için kalıcı boyayı tercih etmeniz gerekmektedir.

Bu makaleye de mutlaka göz atmalısınız ;)  Fındık Kabuğu Saç Rengi Nasıl Yapılır? Foto Galeri | 2020

Kalıcı saç boyasının uzun süreli faydalarına rağmen, yeni saç çıkması ve uzaması nedeniyle kalıcı saç renginin eninde sonunda yeniden uygulanması gerekecektir. Ayrıca, temel saç renginize ve hangi rengi elde etmek istediğinize bağlı olarak, istediğiniz görünümü elde etmek için saçınızı yavaş yavaş renklendirmeniz gerekebilir. Tek oturuşta koyu sarıdan platin sarışına geçmek harika olsa da, yavaş ve sabit olmak genellikle kalıcı saç renginize karşı kazanır.

Günümüzde saç boyası türleri nelerdir sorusunun yanıtları arasında bitkisel saç boyaları yer almaktadır. Tamamen doğal yollarla elde edilen bu boyalar saça zarar vermemektedir. Ayrıca evde yapılabilecek saç boyaları da mevcuttur. Tüm bu çeşitler arasında size en uygun olan çeşidi tercih edebilir ve tarzınızda değişiklik yapabilirsiniz. Sizin için önerebileceğimiz boya markaları şunlardır;

 • Palette Deluxe – Schwarzkopf,
 • Garnier,
 • Nevacolor,
 • Jamaican,
 • Loreal Paris,
 • Koleston,
 • Wella,
 • Sarah Parker,
 • Phyto,
 • Sea Color,
 • Herbatint,
 • Milk Shake.

Bir önceki yazımız olan Saç Rengi Açıcı Nedir? | 2021 başlıklı makalemizde evde saç açıcı, limon ile saç ve oksidan hakkında bilgiler verilmektedir.

Subscribe
Bildir
guest

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x