Saç dökülmesine iyi gelen yağlar. Saç dökülmesi tedavisinde kullanılan doğal yağlar. Zeytinyağı, Çay Ağacı Yağı ve Lavanta Yağı hakkında önemli bilgiler…

Her gün yüzlerce saçınızın döküldüğünü biliyor muydunuz? Peki, saç dökülmenizin 300ler 500leri bulduğunu mu düşünüyorsunuz? Saç dökülmesine çözüm arıyor da bulamıyor musunuz? Çözüm doğal yağlarda! Bazı doğal yağlar kullanılarak saç kökleri beslenerek saçların yumuşaması ve dolayısı ile sağlıklı ve hacimli saçlara kavuşmanızı sağlayabilirsiniz.

Saçlarınız stresli zamanlarda, hava değişikliklerinde, çok fazla yıkayamadığınız zamanlar gibi çevresel etkenlerden dolayı dökülüyor ise doğal yağlar ile sorununuza çözüm bulabilirsiniz. Eğer genetik bir sebeple (halk dilinde ırsi bir dökülme var ise) saçınız dökülüyor ise yağlar, dökülen saçların yerine yenilerinin gelmesini sağlayamazlar.

Saç dökülmesi tedavisinde kullanılan doğal yağlar
Zeytinyağı: Zeytinyağı, saç derisine uygulanıldığı takdirde kurumuş derinin nemlenmesini sağlayarak saç köklerini ve deriyi besler ve beslenen bölgeler onarılır. Bu onarım sonucunda yumuşak saçlar ve parlak görünüm elde edilir. Daha çok kurumuş ve kuruluktan dolayı dökülen saçlarda tedavi amaçlı kullanılan zeytinyağı, kullanıldığı takdirde çatallanan saç uçlarını da tedavi edebilmektedir. Saçın parlaklığını ve ipeksiliğini arttıran zeytinyağı çok kullanımında kepek sorununa neden olabilir. Saç oluşumunda da yardımcı olacak olan zeytinyağının, yumurta sarısı ve sirke ile karıştırılarak hazıranan kürü saçları kökten uca kadar besleme etkisine sahiptir.

Kansızlığa bağlı olan dökülmelerde zeytinyağı kan yapıcı bir etkiye sahip olmadığından fayda sağlamayacaktır. Gebelik sırasındaki dökülmeler yine kalıtsal / gensel bir etkiden dolayı gerçekleşeceği için zeytinyağı bu tip dökülmelerde faydasız kalacaktır. Bu gibi durumlarda dermatologlardan yardım alınmalıdır.

Çay Ağacı Yağı: Zeytinyağı, saçları yağlandırıyor iken; çay ağacı yağı ile derideki fazla yağ alınarak hem yağlanma nedeni ile boğulan deri havalandırılır hem de kepeklenme sorunu ortadan kaldırılır. Havalanan derinin oksijen alma oranı artacağından dökülmeler de azalacak, sağlıklı saçlara ulaşmak artık hayal olmayacak.

Özellikle kafa derisi hastalıklarında (mantar – aşırı yağlanma) kullanılan çay ağacı yağı, zarar görmüş saç derisini onaran özelliği ile hasardan dolayı dökülen saç sayısını azaltır, saç köklerinin yağ dengesinin kurulmasını sağlar. Çay ağacı yağı sadece çok yağlı saçlar için değil; kuru saçlar için de etkilidir. Saçınızın yağ oranı çok düşük ise bu yağ kullanılarak doğal nemlendirici özelliğini deneyimleyebilirsiniz. Şampuanınızın içerine katacağınız birkaç damla yağ ile daha güzel ve sağlıklı saçlara kavuşabilirsiniz.

Saç köklerindeki tıkanıklıkları da açan çay ağacı yağı, saçların daha hızlı büyümesini ve canlanmasını sağlar. Dökülmelerin azaldığı saçlar, daha gür bir şekli alır. Tüm saç tiplerinde kullılabilen yağın en önemli özelliği ise toksik madde içermemesi, dolayısı ile doğal kimyasalları ile yalnızca onarım yapması özelliğine de sahiptir.

Lavanta Yağı: Saç uzamasını ve saçların daha hızlı çıkmasını sağlayan lavanta yağı da bir doğal yağdır. Bilimsel olarak bir açıklama getirilmeyen bu yağın kullanımında geleneksel bir şekilde iyi sonuçlar alındığı belirtilmektedir. Koparak dökülen saçların beslenmesinde onarıcı etki sağlayan bitki yağı, bağışıklık sistemi hastalıklarında da tedavi yöntemleri arasında sayılmaktadır. Saç köklerinin vücut tarafından tanınmaması dolayısı ile dökülmesi ile sonuçlanan saç temelli bağışıklık rahatsızlığının tedavisinde de lavanta yağı kullanılmaktadır.

Lavanta yağını saç derinize akşam saatlerinde parmak uçlarınız ile kafa derinize masaj yaparak yedirmeniz saç derinizin güçlenmesini sağlayacaktır. Yağ saç derinizde toplam 30 dakika kaldıktan sonra yıkar iseniz tedavinizin ilk adımını gerçekleştirmiş olacaksınız. Bunu haftada 2 ya da 3 kere yapmanız saç derinizi rahatlatacağından dökülmelerin de azaldığı izlenecektir.

Dulavraotu Yağı: Saç köklerine yapılan masaj ile saç derisinin güçlenmesini sağlayan dulavratotu yağı, geleneksel olarak saç derisini ve saç uçlarını beslediği dolayısı ile dökülmeleri azalttığı bilinmektedir. Fakat herhangi bir bilimsel deney ile henüz adı konulmmamıştır.

Saç Dökülmesine Hangi Yağlar İyi Gelir?

Saç Dökülmesine Hangi Yağlar İyi Gelir?

Kimler Neler Demiş?

avatar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Bildir