Saç Dökülmesine Karşı Ne iyi Gelir? Bu Konumuzda Saçları Dökülmeye Yüz Tutmuş Bu Durumdan Müzdarip Takipçilerimiz için İpuçlarını Paylaştık.

Saç alanında hergün güncellenen ve yenilenen sitemizde bugün en çok karşılaşılan saç problemlerinden birisini inceleyeceğiz. Bu problem tabi ki saç dökülmesidir. Saç dökülmesi sadece bayanlarda değil erkeklerde de sıklıkla yaşanan bir sorundur. Ancak bilirsiniz ki biz kadınların saçları daha çok dökülmektedir. Neredeyse her duş sonrası bir miktar , saç kuruturken bir miktar , saçımıza şekil verirken bir miktar saçımız dökülmektedir. Saçlarımızın dökülmesi yüzünden bu işlemler daha çileli bir hale gelmektedir. Peki saç dökülmesine karşı ne iyi gelir ? Gelin öğrenelim.

1- Saç dökülmesi genellikle sağlıksal sorunlardan dolayı dökülmektedir. Erkek ve kadınlarda sıklıkla karşılaşılan bu sıkıntı demir ve çinko eksikliğinden dolayı  gerçekleşebilmektedir. Bu nedenle ilk olarak saç dökülmesinin nedeninin teşhişi koyularak hareket edilmelidir. Bir doktora giderek çeşitli tahlilllerle demir veya çinko eksikliğiniz var mı bunu öğrenmelisiniz. Eğer demir ve çinko eksikliğiniz varsa demir ve çinko oranı yüksek besinler tüketmelisiniz. Kırmızı et , badem , yer fıstığı , bamya  ve ıspanak gibi besinlerin çinko oranı yüksektir. Et , patates , ıspanak , barbunya , pekmez , mercimek , kuru fasulye ve kaju gibi besinler demir oranı yüksek besinlerdir.

2- Saç dökülmesini engelleyen vitaminlerin başında ise B ve C vitamini gelmektedir. B ve C vitamini yüksek besinler tüketerek saç dökülmenizi bir miktar durdurabilirsiniz.  B vitamini saç sağlığı açısından oldukça önemli bir yere sahiptir. B vitamini bulunun besinler ise ceviz , yumurta ,  yer fıstığı , tahıllar ve tavukdur. C vitamini ise daha çok meyvelerde bulunmaktadır. Portakal ve mandalina gibi meyveler saç sağlığınıza yararlı olacaktır.

3- Saç dökülmesi sorunu ile karşı karşıya iseniz saç derinize zarar verecek ürünlerin kullanımını derhal bırakmalısınız. Özellikle saç şekillendiricilerden olan sprey ve jöle gibi ürünler saç sağlığınıza zarar vererek saçınızın dökülmesini hızlandıran etkenlerin başında gelmektedir. Ancak hayatımızda jöle veya sprey kullanımı gerçekleştireceğimiz bazı zorunlu durumlar oluşabilimektedir. Bu nedenle jöle ve sprey kullandığımız gün gece yatmadan önce mutlaka ama mutlaka saçlarımızı yıkayarak günü bitirmeliyiz.

4- Saç dökülmesinde etkili olan nedenlerin birisi de saçların hergün yıkanmasıdır. Saçı hergn yıkamak saç dengesini bozmaktadır. Saç yapısının kire ve yağa da ihtiyacı vardır. Saçın yağlanması saç derisini beslemektedir. Bu nedenle saçlarımızı hergün değil , iki veya üç gün aralığında yıkamalıyız.

5- Saç dökülmesini engellemek istioyorsanız mutlaka yapmanız gerekenlerin başında saç bakımı gelmektedir. Saçlarınıza düzenli olarak bakım ve masaj yaparak saç dökülmenizi bir miktar azaltabliirsiniz. Saç dökülmesini engelllemek için birçok yağ türü  bulunmaktadır. Bu yağların başında çam terebentin yağı , badem yağı , ısırgan yağı ve zeytin yağı gelmektedir. Bu yağlardan herhangi birini düzenli ve sürekli olarak saç diplerinizden başlayarak saç uçlarınıza kadar yedirip masaj yapıp bir süre bekletip yıkayınız. Dikkat etmeniz gereken bir husus ise saçlarınızı çok sıcak su derecesinde yıkamayınız. Ilık su da saçlarınızı yıkayınız.

6- Saç dökülmesini tetikleyen faktörlerden birisi de stres ve sigara kullanımıdır. Stres ve sigara tüm sağlığımızı olumsuz etkilemektedir. Hayatınızdan stres ve sigarayı çıkartmalısınız.

7- Saç dökülmesine neden olan faktörlerin bir diğeri ise saç boyasıdır. Saç boyası kullanmamak artık günümüzde imkansız gibi dursa da saçlarınızı sürekli boyatmayınız. Çünkü saç boyası saçları yıprandıran ve aşındıran bir maddedir. Dolayısıyla saç sağlığınıza zarar vererek saç dökülmenizi hızlandıracaktır.

8- Son olarak ise Sağlık Bakanlığı tarafından onaylanmış saç dökülmesine karşı üretilen ürünleri kullanabilirsiniz.Ancak bu ürünleri bir gün kullanıp saç dökülmesi durmadı deyip kullanmayı bırakmayınız. Sürekli ve düzenli bir şekilde 6 ay kadar kullanarak etkisini görebilirsiniz.

Kimler Neler Demiş?

avatar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Bildir