Resim Galerisi için Buraya Tıklayınız.

Saç modelleri hakkında bilgiler. Hangi yüz tiplerine hangi saç stilleri yakışır? Uzun, kısa, küt, kıvırcık, örgü saç modellerinden en güzel örnekler…

Bir bayan için en önemli şeylerden biri de hiç kuşkusuz ki saçlarıdır. Günlük yaşamda, özel gecelerde bayanları en fazla uğraştıran ve vaktini alan saçlar, bir çok değişik modele girebilir. Saç modelleri bir bayanı çok çekici gösterebileceği kadar yanlış seçimler sonucunda çok itici de gösterebilir. O yüzden yüz şeklinize ve ten renginize göre de saç stilinizi belirleyebilirsiniz. Kendiniz için seçeceğiniz saç modelinin size yakışıp yakışmadığını anlamak için yüz şeklinize benzer resimleri inceleyebilirsiniz.

Aşağıda daha iyi anlaşılması açısından belirli başlıklar altında açıklamalar yaptık. Saç modeli örnekleri içerisinden kendinize yakışacak modeli bulabilir ve kuaförünüze bu modeli yaptırabilirsiniz.

Uzun saç modelleri
Uzun saçlar bayanlar tarafından en fazla tercih edilen modellerdir. En çok tercih edilmesine rağmen bakımı en zor olan saç tarzıdır. Uzun saçlare düzenli bakım yapmak gerekir. Saçların hacimli ve parlak kalabilmesi için iyi bir bakım şarttır. Uzun saçları şekle sokmamın birçok alternatifi bulunmaktadır. Resim galerimizde de uzun saçlarla ilgili birçok model bulabilirsiniz.

Uzun saç modelleri

Uzun saç modelleri

Kısa saç modelleri
Eğer tarz ve şık bir görüntü sergilemek istiyorsanız kısa saç modellerini tercih edebilirsiniz. Bir bayana değişik bir görüntü veren kısa saçların, kolay şekil almasının yanında bakımı da oldukça kolaydır. Kısa saçlar aynı zamanda rahat ve ferahtır. Uzun saçlar kadar çok fazla modeli yoksa da kısa saçlarında çok çekici modelleri vardır. Türkiye’de Berna Laçin, Serap Ezgü, Didem Taslan, Ece Uslu gibi ünlüleri kısa saçlarından hatırlarız. Yabancı ünlülerden ise aklımıza ilk gelen isimler Rihanna, Victoria Beckham, Charlize Theron, Ciara, Eva Logoria, Natalie Portman olacaktır.

kisa-sac-modelleri

Örgü saç modelleri
Saçları örmek hiçte kolay bir iş değildir. Ancak çok dikkat çekici bir görünüm sağlar. Uzun saçlı bayanların saçlarını örebileceği birçok model bulunmaktadır. oya örgülü topuz, spiral desenli örgü, çember örgü, yan örgü, alman parti saç örgüsü gibi birçok model bulunmaktadır. Resim galerimizde bu modelleri inceleyebilirsiniz.

orgu-sac-modelleri

Küt saç modelleri
Küt saç modelleri daha çok kısa ve orta uzunluktaki düz saçlar için tercih edilse de hafif dalgalı saçlarda da uygulanabilir özelliktedir. Sarışın bayanlar için katlı küt saç modelleri son derece uygulanabilir ve şık bir görüntü sağlayabilir özelliktedir. Kızıl saçlı bayanların da tercih ettiği küt modellerde saçların sadece kulakları kapatacak şekilde kesilmesi ve yanlara salınması bir modeldir. Bununla birlikte küt saç modellerinde ortadan ikiye ayırma, sağa veya sola kaydırma gibi farklı imajları gösterecek modellerde uygulanmaktadır. Her şekilde de kesimi kısa ve dalgası çok az olan saçların küt saç modellerinde uygulandığını görebiliriz. Küt saç modellerinde asimetrik küt saç modeli de sıkça uygulanan enfes bir model olarak dikkate değerdir.

kut-sac-modelleri

Kıvırcık saç modelleri
Kıvırcık saç modellerinde daha uç dalgalı ve dalgasız kıvırcık ile saçların uzun veya kısa oluşu üzerine modeller yapılmaktadır. Orta uzunluktaki hafif dalgalı saçlar için kıvırcık saç modeli uygulaması mümkündür. Perma yapılan kıvırcık saçların örülmesi düz saçlara göre daha zor olup yanlara sarkıtılması ile yapılan modeller çok daha yaygındır. Kıvırcık burgu saç modelleri ve yatıştırılan kıvırcık saç modelleri esmer ve sarışın bayanlar için daha çok tercih edilmektedir. Fön makinası kullanmadan yapılan kıvırcık saç modellerinde kıvırcıklar daha keskin değildir. Saç köpüğü ile model verilen kıvırcık saç modelleri de son derece yaygın ve uygulanabilir türlerdendir. Bu açıdan kıvırcık saçlar asla bir dezavantaj değildir.

kivircik-sac-modelleri

Örgülü saç modelleri
Örgülü saç modelleri arasında onlarca farklı model bulunmakta olup saç rengine hacmine uzunluğuna ve türüne göre ne uygun örgülü modeller seçilmektedir. Örneğin Fransız şelale saç örgüsü daha düz ve kızıl saçlar için son derece uygundur. Bunun yanı sıra sarı saçlara sahip bayanlar için pratik ikili saç örgüsü modelleri daha çok tercih edilmektedir. Dağınık yandan örgülü saç modelleri esmer bayanlar için uygun iken kıvırcık dalgalı açlar için çiçek örgüsü aç modeli tercih edilmektedir. Saç uçlarının kesilmesi ile başlayan örgü modellerinde çember örgülü saç modeli, çift örgülü romantik saç modeli ve çift sıralı örgülü saç modeli ayrıca bayanlar tarafından sıkça tercih edilmektedir.

orgulu-sac-modelleri

Topuz saç modelleri
Topuz saç modelleri arasında özellikle salaş topuz modeli in plana çıkmaktadır. Daha çok üst kısımda dağınık bir topuzun hâkim olduğu salaş modeller sarışınlar için çok daha uygundur. Bunun yanı sıra salaşa benzeyen ama farklı olan ve özellikle esmerler için uygulanan basit dağınık topuz saç modelleri bulunmaktadır. Jennifer Lopez ve rinhanna kıvırcık topuz saç modelleri 2015 yılının moda modellerinden olup bayanların son derece ilgisini çekmektedir. Daha karmaşık ve karmaşık olan çok örgülü topuz saç modeli genç bayanlar için uygulanmaktadır. Örgü topuz balo saçı ve orta uzunlukta kıvırcık topuz saç modeli yine farklı saç türlerine sahip olan bayanlar için uygulanacak modellerdendir.

topuz-sac-modelleri

Dalgalı saç modelleri
Dalgalı saç modelleri bazı bayanlarda doğal bir saç türü iken bazı bayanlar ise özel tekniklerle düz saçlarına dalga vererek dalgalı saçlara sahip olmaktadırlar. Sıkıştırma metodu le saçları dalgalı bir hal alması sağlanabilmektedir. Dalgalı saçlara örme yöntemi ile sahip olunacağı gibi dalgalı saçların örgü ile toplanması da bir farklı model olarak gözükmektedir. Ancak dalgalı saç modelinde daha çok saçların arkada salınması ve bellere kadar uzanması ön görülmüştür. Bunun yanı sıra kulakların ardına atılması, kâkül ile yanlara salınması da dalgalı saç modellerinde uygulanan tiplerdendir. Mini topuzlar, tek topuz ve tokalama metodu da dalgalı saçların bakımında ve modellenmesinde etkili yöntemlerdir.

dalgali-sac-modelleri

Günlük saç modelleri
Günlük saç modelleri hayatın hızlı akışından dolayı daha az zaman ayırabildiğiniz ama şıklığı unutmadığınız modeller olarak göze çarpacaktır. Bayanların genellikle günlük saç modelleri olarak atkuyruğu modelini tercih ettiğini söyleyebiliriz. Klasik ama düz bir model olan atkuyruğu günlük saç modelinde saçların derli toplu olması ve bayanları olumsuz etkilemesinin önüne geçilmiştir. Saçlanın arkada toplanması lastik ve toka ile bir arada tutulması sağlana bu günlük modellerde hacimli saçların toplanması çok daha kolay olacaktır. Ancak uzun saçlara sahip bayanlar için günlük saç modelleri arasında arkadan toplama değil de daha çok yan taraftan toplayıp omuzlara sarktırma uygun görülecektir. Her kadın özel ve güzel görünmek isteyecektir bu açıdan günlük saç modellerinde dahi bakımlarını ihmal etmemektedirler.

gunluk-sac-modelleri

Yuvarlak yüz şekli için saç modelleri
Bu yüz şekline sahip olan bayanların ön kısımdan yukarı doğru kalkık olan saç şekilleri yüzü daha ince gösterir.

Çok uzun ve çok yuvarlak olmayan yüz şekline göre saç modelleri
Her saç modelinin yakıştığı yüz şeklidir. Bu tip yüz şekline sahip bayanlar oldukça şanslıdır.

Uzun yüz şekli için saç modelleri
Uzun yüz şekline sahip bayanların ön saçlarını yukarı doğru kakül yapmamaları gerekir. Sağa ve sola kısma doğru yapacakları kaküller daha iyi olacaktır. Yüzlerinizi oval göstermek isteyen bayanlar kakülleri alınlarına doğru indirirler.

Kimler Neler Demiş?

avatar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Bildir