Saç Rengi Açma Yöntemleri

Doğal yöntemlerle saç rengi nasıl açılır? Limon suyu, papatya suyu, bal ve Hidrojen Peroksit ile evde saç rengi açma işlemleri nasıl yapılıyor?

Bizler için büyük önem taşıyan saçlarımızın rengini doğal yöntemlerle nasıl açabileceğimiz hakkında bilgiler vereceğiz. Saçlarımızı yıpratmadan doğal yollarla açmamız mümkündür. Saçları açmak için illa ki boya ve benzeri araçları kullanmamıza gerek yok.

Saçlara zarar vermeden doğal yöntemler ile daha sağlıklı bir şekle kavuşturabiliriz. Bunun en bilindik yöntemleri ise şunlardr.


Limonla saç rengini açma yöntemi
Bu yöntem çok koyu saçlarda kesin sonuç vermeyebilir. Kumral saçlar için bire bir etkilidir. Ayrıca bu işlemin gerçekleşmesi için güneş gereklidir.

Limonla saç rengini açma
Limonla saç rengini açma

Bu işlem için 2 adet limon yetecektir. İki adet limonun suyunu 1 litre suyun içerisine sıkıyoruz ve karıştırıyoruz. Saçlarımızı yıkadıktan sonra limon suyu ile saçlarımızı duruluyoruz. Daha sonra güneşin altında 1-2 saat duruyoruz. Limonu direk saçlarımıza sürdüğümüzde yıpranma tehlikesiyle karşılaşabiliriz. O yüzden limonlu su daha mantıklı ve sağlıklı sonuç veriyor. Ayrıca bu işlemi yaptıktan sonra saçlarımızın yıpranmaması için zeytinyağı maskesi ile bakım yapabilirsiniz.

Bu işlem sonrasında saçlar tamamen sarı olmaz. Kumral bayanların saç rengi biraz daha açılır.

Bal ile saç rengini açma yöntemi
Yüzlerce faydası bulunan bal, saç rengi açmada da işe yarıyor. Saç renk tonunuzu daha da açmak istiyorsanız 1/2 fincan kadar olan saç kremi içerisine 3/4 fincan bal ekliyoruz. Nemli saçlarımıza bu karışımı sürüyoruz ve bone ile kapatıyoruz. 7-8 saat kadar bekledikten saçımızı yıkıyoruz. Bal içerisinde yer alan hidrojen peroksit saç rengini açmaktadır.

Bal ile saç rengini açma
Bal ile saç rengini açma

Papatya Suyu ile saç rengini açma yöntemi
Bu işlem daha çok solgun sarı saçları açmakta kullanılır. Açık kahverengi saçları açmada da olumlu sonuçlar verdiği bilinmektedir. Çok fazla bilinmeyen bu yöntem şu şekilde oluyor. Yarım fincan papatya çiçeğini 6 fincan su içerisine ekliyoruz ve 30 dakika kaynatıyoruz. Soğuduktan sonra hafif nemli olan saçımıza sürüyoruz. İşlem sonrasında başımızı aşağı doğru tutarak papatya çayının aşağı akmasını sağlayın ve 30 dakika sonrasında saçınızı yıkayın. Papatya çayı aynı zamanda saçlarınızı parlatacaktır.

Bu makaleye de mutlaka göz atmalısınız ;)  EV YAPIMI 3 DOĞAL SAÇ BAKIM MASKESİ VE DETAYLI TARİFLERİ
Papatya suyu ile saç rengi açma
Papatya suyu ile saç rengi açma

Hidrojen Peroksit ile saç rengini açma yöntemi
Saçında boya olan bayanların kullanmasını pek tavsiye etmiyorum. Saçı turuncu gibi yapıyor. Orjinal saçlarda işe yarayan bu yöntemi çok fazla kullanırsanız saçlarınızın yanma ihtimali var. Az kullanan bayanlarda olumlu sonuçlar alındığı görülmüştür.

Hidrojen Peroksit ile saç rengi açma
Hidrojen Peroksit ile saç rengi açma

Hidrojen Peroksit %6 veya %9 kullanabilirsiniz. En fazla yarım saat ya da 1 saat bekletmenizi tavsiye ederim. Bazı arkadaşlar 2-3 saat bekletiyor ancak o zamanda saçları yıpratma tehlikesi ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Yarım saatlik kullanımda koyu kahve saçların kumrala dönüşüp, güneşte bakıra kaçan parlamaların olduğuna şahit oldum. Masrafsız ve doğal bir görünüm sağlayan bu ürünü eczanelerden temin etmenizi öneririm. Bu ürünü her kullandığınızda saçların açılır ama bakım yapmayı da ihmal etmeyin. Bu ürün saçları az da olsa yıpratmaya müsait.

Umarım bu bilgiler işe yarar ve kuaförlere para vermeye gerek kalmaz 🙂 Deneyen arkadaşların yorumlarını bekliyorum.

Bir önceki yazımız olan 2022 Moda Saç Aksesuarları başlıklı makalemizde hippi saç, hippi saç aksesuarları ve kurdele hakkında bilgiler verilmektedir.

Subscribe
Bildir
guest

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x