Saç Rengi Açıcı Nedir? | 2021

Saç Rengi Açıcı Nedir?

Saçlar, sahip oldukları renkler ve şekiller bakımından kişiden kişiye göre farklı özellikler gösterebilmektedir. Saçların doğal renkleri haricinde kozmetik yöntemlerle yeniden renklendirme ve sahip oldukları şekiller haricinde yeniden şekillenme mümkün olmaktadır. Kozmetik sektöründe böylesine hızlı yenilikler, saçların tarzlarımıza en uyumlu şekle kolaylıkla gelmesini sağlamaktadır.

Saçların renklerinin değiştirilmesinde kullanılan yöntemlerden biri olan “saç rengi açma” çeşitli yöntemlerle ve çeşitli malzemelerle saçın renginin birkaç ton açılması işlemine denilmektedir. Kişiler saçlarının renklerini açmak istedikleri zaman gerek kendileri gerekse kuaförleri, kişilerin saç tiplerine en uygun gelen saç açma yöntemini kullanmaktadır. Sizin için saç rengini açıcı yöntemleri araştırıp derledim.

diy hair high lift hair color guideSaç açıcı yöntemler


Saçın Rengini Açma Yöntemleri Nelerdir?

Saç rengi açıcı için kullanılabilecek olan birden çok yöntem bulunmaktadır. Bu yöntemlerin uygulanabilirlikleri, saçların yapısına göre değişiklik göstermektedir. Bu nedenle saçının rengini açacak olan kişiler kullanacağı malzemeleri saç tiplerine göre belirlemelidirler. Saç rengi açma yöntemleri şu şekilde sıralanabilmektedir.

  • Boya kullanarak saçların renginin açılması,
  • Oryal ile saçın renginin açılması,
  • Oksidan ile saçın renginin açılması,
  • Peroksit ile saç renginin açılması. Diğer doğal yöntemlerin kullanılması ile saç renginin açılması olarak sıralanabilir.

Boya ile Saç Açılması

Piyasadaki bilindik markaların saç rengi açma boyaları bulunmaktadır. Kuaföre giderek yüksek tutarlarda para ödemek istemeyen kişiler, markaların bu boyalarını alarak evlerinde kendi başlarına da saçlarının rengini açma işlemini gerçekleştirebileceklerdir.

Koyu saç renklerinin iki tona kadar açılmasında kullanılabilen bu boyalar sahip olunan saç rengine dikkat edilerek uygulanmalıdır. Şöyle ki koyu renk saçlarınız varsa ve tek seferde platin rengi bir boya uygulandığında işlem sonunda elde edeceğiniz saç rengi platin yerine turuncu olacaktır. Yani kullanılacak olan boya ile alınacak olan sonucun iyice tartılması, sahip olunan saçların mevcut rengine dikkat edilmesi gerekmektedir. Boyadan kaynaklanan aşınma ve saçın zayıflaması gibi yan etkileri minimize edilmiş olan bu yöntemle saç renginizi açarken açmalarında tercih edebileceğiniz daha sağlıklı bir yöntemdir.

Bu makaleye de mutlaka göz atmalısınız ;)  Çam Yağının Saça Faydaları
Boya ile saç rengi açıcı
Boya ile saç açıcı

Oryal ile Saç Açmak

Oryal ya da oriyal şeklinde telaffuz edilebilen bu maddeler, saçların renginin açılmasında başvurulan yöntemlerin başını çekmektedir. Kimyasal bir madde olan oryal, saçların yapısının zarar görmesine neden olabilmektedir. Saç köklerine ve saçlara zarar verebilen bu uygulama, gerçekleştirecek olduğunuz işlemlerle zararı minimize edilerek kullanılabilecektir.

Oryal uygulanacak olan saçların kirli olması, oryal uygulamasından 48 saat kadar önce saçların yıkanmamış olması ya da kişilerin birkaç gün öncesinden başlayarak saç bakım kremleri, badem ve hindistancevizi yağları gibi besleyici saçlarla hem saç köklerini hem de saçlarınızı beslemeniz gerekmektedir. Bu bölgelere masaj yaparak besleyici yağları iyice yedirmeniz gerekmektedir. Bu işlemlerin gerçekleştirilmesi sayesinde oryal işleminin ortaya çıkartacak olduğu aşınma en aza indirilebilecektir.

Toz oryal, oksidan kremi ile karıştırılarak kullanıma hazırlanmaktadır. Dikkat edilmesi gereken bir unsur, uygulanan oryalın saç üzerinde yarım saatten fazla tutulmaması gerektiğidir. Oryalın karıştırılacak olduğu oksidan kremleri belirli yüzdelere sahiptirler. Sahip oldukları renk açma özellikleri bu yüzdelere göre değişmekte olduğu için ne oranda saç renginde değişiklik istiyorsanız ona göre oksidan kremi kullanmalısınız.

Uygulama işlemi bittikten sonra saçlar soğuğa yakın olan bir derecede yıkanır, şampuan kullanılmaz. Açma işleminin üzerinden 48 saat geçinceye kadar şampuan kullanılmaması, saçların yalın suyla yıkanması gerekmektedir. Zira bu süre boyunca da açılma işlemi devam edecektir. Şampuan kullanılması bu durumu bozabilir.

Oryal ile saç açmak
Oryal ile saç açmak

Oksidan ile Saç Renginin Açılması

Oksidan, saç renginin açılması için kullanılan bir diğer malzemedir. Peroksit gibi saç renginde açılma için kullanılabildiği gibi peroksite nazaran saça ve saç derisine daha az zarar verir. Boyayla birlikte kullanıldığı için boyanın kıvamının arttırılmasında da yardımcı olur. 4 seviye oksidan olduğu söylenebilir. %3, %6, %9 ve %12 olacak şekilde değişen yüzdelerde oksidanlar üretilmektedir.

Bu makaleye de mutlaka göz atmalısınız ;)  Saçlarda Ombre Işıltılar | 2021

Yüzdesi daha fazla olan malzeme saç rengini açmada daha kuvvetli olan malzemedir. Uygulama sırasında direkt olarak oksidanı uygulamak yerine saç rengini açan boyalarla beraber kullanmak daha iyi sonuçlar alınmasını sağlayacaktır.

Açma işleminden önce saçların yıkanmaması, kirli saçlara bu işlemin uygulanması gerekmektedir. Saça uygulandıktan sonra saç üzerinde 30 dakikadan fazla bekletilmemelidir. İşlemin tamamlanmasından ve bekleme süresinin geçmesinden sonra soğuk su ile saçlar yıkanır ve oksidandan tamamen arındırılır. İsterseniz marketlerden, kozmetik marketlerden veya internet üzerinden bu malzemeleri kolaylıkla temin edebilirsiniz.

Evde Saç Açıcı Nasıl Yapılır?

Çeşitli kimyasalları kullanarak saç rengini açmak mümkün olmakla birlikte doğal bazı yöntemlerle de saç renginin açıldığı bilinmektedir. Tuzlu su ve güneş gibi yaz aylarının ayrılmaz ikilisinden limona ve limondan da papatyaya kadar pek çok doğal saç açma yöntemi bulunmaktadır.

Yaz aylarında tatile gidildiği zaman herhangi ekstra bir çaba harcamaya bile gerek kalmadan saç rengini açma görevi tuzlu suya ve güneşe bırakılabilecektir. Bu ikili, kimyasal maddeler kadar olmasa bile saç renginin açılmasında iyi sonuçlar vermektedir.

Limonlu su kullanılarak saç rengi açılabilmektedir. İçerisinde limonlu su bulunan bir sprey şişesi ile uygulanacak olan bu işlemde spreyleme yöntemi ile bu karışım saçlara uygulanmaktadır. Daha sonrasında güneş ışığına çıkılması ve bu şekilde bir süre beklenmesi gerekmektedir.

Papatya çayı oldukça yararlı ve koruyucudur. Hastalıklarda olduğu kadar kozmetikte de kullanılan papatyalar, içindeki su sarıya dönünceye kadar kaynatılmaya devam eder. Elde edilen bu çay papatya posasından arındırılır. Daha sonrasında saçlar papatya çayı ile yıkanır ve besleyici krem sürülür. Daha sonrasında güneş ışığı altına çıkılarak burada bir süre beklenmesi gerekir. Doğal biçimde saçlarınızın rengi açılmaya başlayacaktır.

Bu makaleye de mutlaka göz atmalısınız ;)  Erkeklerin Kadınlarda Beğendiği Sarı Saç Modelleri
Evde saç açıcı hazırlamak
Evde saç açıcı hazırlamak

Bir önceki yazımız olan Balyajlı Saç Renkleri | 2021 başlıklı makalemizde balyaj, balyaj ile ombre ve balyajlı saç hakkında bilgiler verilmektedir.

Subscribe
Bildir
guest

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x