Kişiler, görünüşlerine özen gösterebilir, son derece şık bir biçimde giyinebilir ve harika kombinler oluşturabilirler. Oluşturulan bu kombinin taçlandırılmasında gerek kadınların gerekse erkeklerin saçları büyük rol üstlenmektedir. Saçlar, sahip oldukları renkler ve şekiller bakımından bireyden bireye göre farklı özellikler gösterebilmektedir. Saçların renkleri, sahip olduğu şekiller bakımından kozmetik yöntemlerle yeniden şekillendirilmesi ya da renk verilmesi mümkün olmakla birlikte bireyler saçlarını, tarzlarına en uyumlu şekle kolaylıkla getirebilmektedirler. Saçların renklerinin değiştirilmesinde kullanılan yöntemlerden biri olan “saç rengi açma” çeşitli yöntemlerle ve çeşitli malzemelerle saçın renginin birkaç ton açılması işlemine denilmektedir. Kişiler saçlarının renklerini açmak istedikleri zaman gerek kendileri gerekse kuaförleri, kişilerin saç tiplerine en uygun gelen saç açma yöntemini kullanmalıdırlar.

Saç Rengi Açıcılar
Saç renginin açılması için kullanılabilecek olan birden çok yöntem bulunmaktadır. Bu yöntemlerin uygulanabilirlikleri, saçların yapısına göre değişiklik göstermektedir. Bu nedenle saçının rengini açacak olan kişiler kullanacak oldukları malzemeleri saç tiplerine göre belirlemelidirler. Saç rengi açma yöntemleri şu şekilde sıralanabilmektedir.

  • Boya kullanarak saç renginin açılması,
  • Oryal ile saç renginin açılması,
  • Oksidan ile saç renginin açılması,
  • Peroksit ile saç renginin açılması. Diğer doğal yöntemlerin kullanılması ile saç renginin açılması olarak sıralanabilir.

Boya ile Saç Renginin Açılması
Piyasadaki bilindik markaların saç rengi açma boyaları bulunmaktadır. Kuaföre giderek yüksek tutarlarda para ödemek istemeyen kişiler, markaların bu boyalarını alarak evlerinde kendi başlarına da saçlarının rengini açma işlemini gerçekleştirebileceklerdir. Koyu saç renklerinin iki tona kadar açılmasında kullanılabilen bu boyalar sahip olunan saç rengine dikkat edilerek uygulanmalıdır. Şöyle ki kişilerin koyu renk saçları varsa ve tek seferde platin rengi bir boya uygularlarsa işlem sonunda elde edecekleri saç renkleri platin yerine turuncu olacaktır. Yani kullanılacak olan boya ile alınacak olan sonucun iyice tartılması, sahip olunan saçların mevcut rengine dikkat edilmesi gerekmektedir. Oryalden kaynaklanan aşınma ve saçın zayıflaması gibi yan etkileri minimize edilmiş olan bu yöntem kişilerin saç renklerini açmalarında tercih edebilecek oldukları daha sağlıklı bir yöntemdir.

Oryal ile Saç Rengi Açmak
Oryal ya da oriyal şeklinde telaffuz edilebilen bu maddeler, saçların renginin açılmasında başvurulan yöntemlerin başını çekmektedir. Kimyasal bir madde olan oryal, saçların yapısının zarar görmesine neden olabilmektedir. Saç köklerine ve saçlara zarar verebilen bu uygulama, kişilerin gerçekleştirecek oldukları işlemlerle zararı minimize edilerek kullanılabilecektir.

Oryal uygulanacak olan saçların kirli olması, oryal uygulamasından 48 saat kadar önce saçların yıkanmamış olması ya da kişilerin birkaç gün öncesinden başlayarak saç bakım kremleri, badem ve hindistancevizi yağları gibi besleyici saçlarla hem saç köklerini hem de saçlarını beslemeleri, bu bölgelere masaj yaparak yedirmeleri gerekmektedir. Bu işlemlerin gerçekleştirilmesi sayesinde oryal işleminin ortaya çıkartacak olduğu aşınma en aza indirilebilecektir.

Toz oryal, oksidan kremi ile karıştırılarak kullanıma hazırlanmaktadır. Dikkat edilmesi gereken bir unsur, uygulanan oryalın saç üzerinde yarım saatten fazla tutulmaması gerektiğidir. Oryalın karıştırılacak olduğu oksidan kremleri belirli yüzdelere sahiptirler. Sahip oldukları renk açma özellikleri bu yüzdelere göre değişmekte olduğu için kişiler ne oranda saç rengi açmak istiyorlarsa ona göre oksidan kremi kullanmalıdırlar. Uygulama işlemi bittikten sonra saçlar soğuğa yakın olan bir derecede yıkanır, şampuan kullanılmaz. Açma işleminin üzerinden 48 saat geçinceye kadar şampuan kullanılmaması, saçların yalın suyla yıkanması gerekmektedir zira bu süre boyunca da açılma işlemi devam edecektir. Şampuan kullanılması bu durumu bozabilir.

Oksidan ile Saç Rengi Açmak
Oksidan, saç renginin açılması için kullanılan bir diğer malzemedir. Peroksit gibi saç rengi açmada kullanılabildiği gibi peroksite nazaran saça ve saç derisine daha az zarar verir. Boyayla birlikte kullanıldığı için boyanın kıvamının arttırılmasında da yardımcı olur. 4 seviye oksidan olduğu söylenebilir. %3, %6, %9 ve %12 olacak şekilde değişen yüzdelerde oksidanlar üretilmektedir. Yüzdesi daha fazla olan malzeme saç rengini açmada daha kuvvetli olan malzemedir. Uygulama sırasında direkt olarak oksidanı uygulamak yerine saç rengi açıcı boyalarla beraber kullanmak daha iyi sonuçlar alınmasını sağlayacaktır. Açma işleminden önce saçların yıkanmaması, kirli saçlara bu işlemin uygulanması gerekmektedir. Saça uygulandıktan sonra saç üzerinde 30 dakikadan fazla bekletilmemelidir. İşlemin tamamlanmasından ve bekleme süresinin geçmesinden sonra soğuk su ile saçlar yıkanır ve oksidandan tamamen arındırılır. Kişiler gerek marketlerden, kozmetik marketlerden gerekse internet üzerinden bu malzemeleri kolaylıkla temin edebileceklerdir.

Doğal Yöntemler ile Saç Rengi Açmak
Çeşitli kimyasalları kullanarak saç rengini açmak mümkün olmakla birlikte doğal bazı yöntemlerle de saç renginin açıldığı bilinmektedir. Tuzlu su ve güneş gibi yaz aylarının ayrılmaz ikilisinden limona ve limondan da papatyaya kadar pek çok doğal saç açma yöntemi bulunmaktadır.

Yaz aylarında tatile gidildiği zaman herhangi ekstra bir çaba harcamaya bile gerek kalmadan saç renginin açılması görevi tuzlu suya ve güneşe bırakılabilecektir. Bu ikili, kimyasal maddeler kadar olmasa bile saç renginin açılmasında iyi sonuçlar vermektedir.

Limonlu su kullanılarak da saç rengi açılabilmektedir. İçerisinde limonlu su bulunan bir sprey şişesi ile uygulanacak olan bu işlemde spreyleme yöntemi ile bu karışım saçlara uygulanmaktadır. Daha sonrasında güneş ışığına çıkılması ve bu şekilde bir süre beklenmesi gerekmektedir.

Papatya çayı oldukça yararlı ve koruyucudur. Hastalıklarda olduğu kadar kozmetikte de kullanılan papatyalar, içindeki su sarıya dönünceye kadar kaynatılmaya devam eder. Elde edilen bu çay papatya posasından arındırılır. Daha sonrasında saçlar bu çay ile yıkanır ve besleyici krem sürülür. Daha sonrasında güneş ışığı altına çıkılarak burada bir süre beklenmesi gerekir.

Kimler Neler Demiş?

avatar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Bildir