Saçlar çoğu insan için belki de en önemli parçadır.Çünkü insan görünümü konusunda çok önemli bir yeri vardır. Hatta saçlarını kaybettiğinde psikolojisi bozulan, saçlarını geri getirmek için servetler harcayan birçok insan bulunmaktadır.Saçlarına şekil vermek için saatler harcayan, bunu takıntı haline getirip sürekli saçlarıyla oynayan insanlarda cabası.

Saçları Sık Sık Boyamak Saçları sık sık boyamak belki de saçlara verilen en büyük zarara yol açmaktadır. Bir de bunun üstüne kullanılan boyaların kalitesizliği eklenirse tam bir saç katliamı oluşmaktadır.Yapılması gereken saçları boyama sıklığını mümkün olduğunca azaltarak, en kaliteli boyaları kullanmaktır.

Fazla Güneş Işığına Maruz Kalmak

Tenimiz gibi saçlarda Güneş ışığından olumsuz yönde etkilenmektedir. Bu nedenle güneş ışığı saça zarar veren saçı yıpratan etmenler arasında yer almaktadır.
Yapılması gereken saça koruyucu krem sürmek ve kenarları geniş şapkalar kullanmaktır yararlı olacaktır.

Sigara

Şaşırtıcı olsa da sigara dumanı saçların çabuk dökülmesine neden olan önemli etmenlerdendir.
Hatta yapılan araştırmalarda sigara kullanan insanların, sigara kullanmayan insanlara göre %25 oranında daha fazla saç dökülmesi yaşadığı anlaşılmıştır.

Beyaz Sabunla Yıkama

Belki de en çok yapılan hatalardan birisi saçlarımızı sabunla yıkamaktır. Bilinenin aksine saçları beyaz sabunla yıkamak saçlara zarar vermektedir.
Çünkü fazla kimyasal içeren bu sabunlar saçı fazlasıyla yıpratır. Yapmak gereken saçları boyasız, alkolsüz şampuanlar ile yıkamaktır.

Islak Saç

Saça ıslak iken yapılan her uygulama saça zarar vermektedir. Mümkün mertebe saça işlem uygulamadan önce saçı iyice kurutarak daha sonra işlemi yapmaya geçmektir.

Lastik Toka

Saçları toplamak için kadınlar genelde lastik toka kullanmaktadırlar. Bunun nedeni de kolay ve pratik olmasıdır.
Ancak lastik saç tellerini kırarak zarar verdiği için bu uygulama yanlıştır. Pamuklu toka veya eşarp kullanmak daha uygun bir yöntem olacaktır.

Kimler Neler Demiş?

avatar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Bildir