Saçlarımızın uzamasını engelleyen, yavaşlatan, durduran faktörler nelerdir bu makalemizde ele alıcaz.

Saçlarımız bizler için son derece önemli olan ve kimilerinin kısa kimilerinin ise uzun sevdiği güzelliğimize güzellik katan önemli bir unsurdur. Saçlarımız da aynen vücudumuzun diğer organları gibi canlıdır. Dolayısıyla günlük hayatta yaşadığımız hemen hemen her şeyden saçlarımız da olumlu ya da olumsuz şekilde etkilenir. Bizler bu yazımızda bizler için bu kadar değerli olan saçlarımızın uzamasını engelleyen faktörler üzerinde durarak bu konuda sizlere yardımcı olmaya çalışacağız.

Saçın Uzamasını Engelleyen Faktörler

Saçın Uzamasını Engelleyen Faktörler

Saçlarımız kış mevsimine oranla yazın daha fazla uzama eğilimindedir. Ve yaklaşık olarak saçlarımız ayda 2, 5 cm kadar uzar. Ancak bahsettiğimiz bu uzunluk sağlıklı ve yıpranmamış saçlar için geçerlidir. Stres, yorgunluk, günlük yaşamdaki koşturmacalar, uykusuzluk gibi olumsuz hayat şartları saçlarımızın uzamasını olumsuz yönde etkileyen en önemli faktörlerdendir. Bunun üzerine eğer sigara da içiyorsanız saçlarınızın sağlıklı olması ve sağlıklı bir şekilde uzaması biraz daha zor bir hale geliyor. Çünkü sigara saç derimizde bulunan damarların büzüşmesine neden olur. Bu büzüşmeden dolayı da saç derinize kan çok az gider ve saçlarınız az kan geldiğinden dolayı beslenemez. Bol oksijen ve kanla beslenmeyen saçlar ise gücünü yitirir ve zamanla kırılıp, dökülürler.

Saçın Uzamasını Etkileyen Faktörler

Saçın Uzamasını Etkileyen Faktörler

Saçlarımızın sağlıklı ve güzel bir şekilde uzaması için onları doğru bir yıkama yöntemi ile de yıkamamız gerekmektedir. Saçlarınızı masaj yaparak ıslatın ve ıslak olan saçlarınıza az bir miktar şampuan dökerek köpürtün. Köpüklü saçlarınızı parmak uçlarınızla masaj yaparak ovalayın ve daha sonra da bol ılık su ile durulayın. Saçınızı iyice yıkadıktan sonra saçınızda herhangi bir kalıntı kalmayacak şekilde iyice yıkayın ve en son suyun da ılık ve hatta mümkünse soğuk olmasına özen gösterin. Saçlarınızın sağlıklı olabilmesi için nemli olarak kalmasına dikkat edin. Fön makinesi ya da saç kurutma makinesi ile saçlarınızı çok fazla kurutmanız saçlarınızın kırılmasını ve dökülmesini kolaylaştırır.

Saçın Uzamasını durduran nedenler

Saçın Uzamasını durduran nedenler

Saçınızın uzamasını engelleyen faktörlerden birisi de sağlıksız bir saç derisidir. Eğer saçlarınızın sağlıklı ve güzel bir şekilde uzamasını istiyorsanız saç derinize gereken önemi göstermeli ve ona son derece iyi bakmalısınız.

Kimler Neler Demiş?

avatar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Bildir