Saçlarımız neden yağlanır? Saçlarımızın yağlanmaması için neler yapmalıyız? Saçların yağlanmaması için bitkisel çözümler ve yöntemler anlatılmaktadır…

Saç kirliliğinin belirtisi olarak kabul edilen saç yağlanması, insanlar için istenmeyen bir durumdur. Saçın yapısında doğal olarak bulunan yağ, özellikle de kuru havalarda saçların nemli olmasını ve havadan daha az zarar görmesini sağlar. Saçlarda bulunan yağın birikmesi ve uzun süre saçta kalması durumunda ise, saçlar havasız kalır ve cansız, mat bir görünüm oluşur. Bu durumda saçların mutlaka yıkanması gerekir. Saçların normal şekilde yağlanmasının yanı sıra, bir de aşırı şekilde yağlanan saç tipleri vardır ve bu saç tiplerinin kullanımı da oldukça zordur. Bununla beraber, aşırı yağlanan saç tipleri için çeşitli önlemler alınarak bu sorunun önüne geçilebilir.

Saç Yağlanmasının Nedenleri
Öncelikle, her gün saçları şampuanla yıkamak, saçların daha çok yağlanmasına sebep olan durumlardan biridir. Saçların aşırı yağlanmasını önlemek için her gün saç yıkamaktan vaz geçilmelidir. Ayrıca saçlar sık sık fırçalanmamalıdır çünkü bu da saçta yağların daha çabuk birikmesine neden olur. Aşırı yağlı yiyeceklerle beslenmek, saçları her gün maşa yapmak, aşırı sıcak suyla saçların yıkanması, ya da gün içerisinde ellerini saçlarında çok fazla dolaştırmak ta saçlarınızın daha erken yağlanmasının nedenlerinden bazıları.

Saç Yağlanmasına Karşı Uygulanabilecek Yöntemler
Eğer siz de saçlarınızın normalden fazla olarak yağlandığını düşünüyorsanız, birkaç basit önlem alarak yağlanmanın önüne geçmeye çalışabilirsiniz. Örneğin, saçınızı şampuanla yıkadıktan sonra durulama işlemine geçtiğinizde, durulamak için saçlarınıza bir miktar sirke sürebilirsiniz. Sirke kokusundan çekinmenize gerek yok çünkü saçlarınız kurudukça sirke kokusu da ortadan kalkacaktır. Saç maşası kullanıyorsanız, sık sık kullanmamaya özen gösterin ve her gün yağlı yiyeceklerle beslenmekten mutlaka kaçının. Diğer bir önlem de, saçlarınızı her gün şampuan kullanarak yıkamak yerine bazen sadece suyla, bazen de kuru şampuanla yıkamanız gerektiği. Ayrıca, aşırı yağlanma sorunu yaşıyorsanız ve aynı zamanda saçlarınıza şekil vermek için saç kremi kullanıyorsanız, bu kremi saç diplerinize sürmemeye dikkat etmelisiniz. Saç yağlanmasına neden olan bir diğer faktör ise, saçların aşırı sıcak suyla yıkanmasından kaynaklanmakta. Bu nedenle de aşırı sıcak su yerine, ılık su kullanmakta fayda var.

Saçın Yağlanmaması İçin Yapılması Gerekenler

Saçın Yağlanmaması İçin Yapılması Gerekenler

Kimler Neler Demiş?

avatar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Bildir