Home / Diyet / Sağlıklı Diyet Nasıl Yapılır ve Uyulması Gereken Kurallar
Sağlıklı Diyet Nasıl Yapılır ve Uyulması Gereken Kurallar
Sağlıklı Diyet Nasıl Yapılır ve Uyulması Gereken Kurallar

Sağlıklı Diyet Nasıl Yapılır ve Uyulması Gereken Kurallar

Kilo problemi yaşayan kişiler kilo verebilmek için birçok yola başvurmaktadır. Bu yollardan en bilineni diyet yapmaktır. Çünkü tüketilen gıdalara dikkat etmemek kilo almanın asıl sebeplerindendir. Öncelikle dengeli ve düzenli beslenme ile fazla kilo alımının önüne geçmek gerekmektedir. Fakat diyet yapılırken gözden kaçırılan ve dikkat edilmeyen bazı konular bulunmaktadır. Bunlardan ilki her diyeti herkesin yapabileceğini düşünmektir. Oysa ki diyet seçimi bünyeye göre yapılmalıdır. Örneğin metabolizması yavaş olan bir kişi ile metabolizması hızlı olan bir kişinin yapacağı diyet aynı olmamalıdır. Çünkü diyet sonucunda kişilerde aynı etki görülmeyebilir ve bu durum taraflardan birisinin hayal kırıklığı ile sonuçlanabilir.

Hızlı Kilo Vermeye Çalışmayın
Diyetle ilgili dikkat edilmesi gereken bir diğer durum ise kısa bir sürede çok hızlı kilo verme isteğidir. Her insan kısa bir zaman diliminde normalden daha fazla kilo vermek ister fakat bu durum sağlıklı değildir. Uzmanlar diyet yapılacak sürenin en az 2-4 hafta olduğunu belirtmektedir. Haftalık diyetler uygulamanın yanlış olduğu buradan da anlaşılabilmektedir. Özellikle haftalık diyet yaparak ani bir kilo verme durumu beklemek oldukça anlamsızdır. 2 haftadan daha kısa sürede hızlı bir şekilde verilen kilolar ise verilen kilo sayısının kat kat fazlası olarak tekrar alınmaktadır.

Sağlıklı Diyet Listesi
Sağlıklı diyet yapabilmek için ilk adım diyet listesinin bir diyetisyenden alınmış olmasıdır. Daha sonra diyetin içeriğinde karbonhidrat miktarının az, protein miktarının çok olmasına dikkat edilmelidir. Fakat bu hiçbir şekilde karbonhidrat tüketilmemesi anlamına gelmemektedir. Tüm besin gruplarından yeterli oranda tüketmek sağlıklı bir şekilde kilo verebilmek için önemlidir. Diyette ara öğünler ise meyve, sebze ya da yoğurt ile tamamlanmalıdır. Yağ, şeker ve tuz kullanımı günden güne azaltılmalıdır. Diyet listesinde belirtilmiş olan saatlere uyulmalıdır. Çünkü dengeli ve düzenli beslenme için öğün atlamamakta oldukça önemlidir. Ayrıca diyet yapılırken gün içerisinde en az 2 litre su içilmesi gerekmektedir. Su, kilo vermeyi hızlandırır ve vücudu canlandırır.

Diyet Listesi Dışında Uyulması Gereken Kurallar
Diyet listesi haricinde uyulması gereken diğer kurallara gelecek olursak düzenli uykuyu ilk sıraya alabiliriz. Düzenli uyku düzenli bir hayatın anahtarıdır. Uyku saatlerinin düzensiz olması kilo almayı kolaylaştıran etkenlerden birisidir. Özellikle gecenin geç saatlerinde uyanık kalınması durumunda acıkma hissi artmaktadır bu nedenle gece geç saatlerde yemek yenmektedir. Gece yemek yemenin kilo aldırdığı da bilinen bir gerçektir. Bu nedenle erken yatıp erken kalkmak diyet esnasında uygulanması gereken işlemlerdendir.  Ayrıca diyet yapılırken sürekli olarak tartıya çıkılmamalıdır. Kısa sürede kilo verilemeyeceği gerçeğiyle yüzleşemeyen birçok insan tartıdaki kilosunun değişmediğini görüp diyeti bırakmaktadır. Diyet yapılırken sürekli akılda olması gereken en önemli durumlardan birisi de sabırlı olmaktır. Bu tavsiyelere dikkat ettiğiniz taktirde siz de sağlıklı bir şekilde kilo verebilir ve eski kilolarınızdan kurtularak aynaya keyifle bakabilirsiniz.

Check Also

kilo vermek

Kesin Kilo Vermek İçin Sağlıklı Diyet Tavsiyeleri | 2020

Sağlıklı Kilo Vermek Kilo vermek için türlü diyet listeleri ile karşılaşmak mümkündür. Ancak her diyet …

Subscribe
Bildir
guest

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x