Sağlıklı saçlara sahip olmak ister misiniz? Saçlarımızın sağlıklı olması için sizlere özel hazırladığımız beslenme programını uygulayabilirsiniz…

Sağlıklı saçlara sahip olmak, kadınların güzelliğine güzellik katmaktadır. Peki, sağlıklı saçlara sahip olmak için ne yapmalıdır? Sağlıklı saçlara sahip olmayı iki yönden incelenebilir: Birincisi çevre faktörlerinden arındırmak, ikincisi besinlere dikkat etmek. Biz, bu yazımızda ikincisini yani besinlere değineceğiz.

Sağlıklı saçlara sahip olmak için aşağıdaki besinleri ve türevlerini düzenli olarak tüketmemiz büyük önem taşımaktadır:

Somon: Protein kaynağı olan somon balığı Omega 3 ve B12 yönü ile zengin olan bir besindir. Kafa derinizde kuruluklar olması durumunda Omega 3 yağlarını tüketiyor olmanız bir doğal tedavi yöntemi olacaktır. Eğer vejetaryen iseniz omega 3’ü günlük iki tatlı kaşığı keten tohumu tüketerek alabilirsiniz.

Fasülye: Kuru fasülye, mercimek gibi kuru baklalar içeriklerindeki demir ve çinko mineralleri sayesinde saç kırılmalarını önleyici özellik taşımaktadır. Düzenli tüketilmeleri durumunda saç sağlığınızda olumlu gelişmeler izleyeceksiniz.

Yağlı Tohumlar: Fıstık ve fındık gibi yağ kaynağı olan yemişler de sağlıklı ve canlı görünen saçlara sahip olmanızı sağlayacaktır. Özellikle Brezilya fındığı dediğimiz fındık tipinin içerdiği yağ saç derisini onarıcı etkiye sahip iken; cevizde bulunan çinko, saçlarınızın onarılmasında büyük rol oynar.

Tavuk – Hindi Eti: Protein kaynağı olan bu iki besinler, saçlarınızın renginin canlı görünmesine ve saçlarınızın güçlenmesine yardımcı olacaktır.

Yumurta: İster kızarmış isterseniz haşlanmış tüketin; yumurta en önemli protein kaynaklarının başında gelmektedir. Tüm vücuda yararı olduğu gibi saç dökülmelerini engelleme ve uzama hızının arttırılması gibi etkileri düşünüldüğünde yumurtayı düzenli tüketmeniz önemle önerilir.

İstiridye: Saçların uzamasında etkili olan çinko konusunda oldukça zengin olan istiridye tüketimi de saç sağlığınız açısından oldukça faydalı olacaktır.

Havuç: Her derde deva olan havuç, saç köklerinizin kuvvetlenmesi dolayısı ile saçlarınızın hızlı uzaması konusunda oldukça büyük yarara sahiptir.

Düşük Yağlı Süt Ürünleri: Kalsiyum kaynağı olan süt ürünlerinin düşük yağlı olanlarını tercih ederek hem cildinizi güzelleştirecek, hem saç sağlığınıza katkıda bulunacaksınız. Özellikle peynir tüketiminin önemli olduğu kemik ve deri yapısında, bu besinleri de dikkate almanız önerilmektedir.

Saç sağlığınızı korumak ve daha da geliştirmek istiyor iseniz tükettiğiniz besinlere ve çevre etkenlerine dikkat etmelisiniz. Çevre etkenlerinin başlıcaları ise çok sıcak su, çok nemli ortam, tuzlu su, çok fazla köpük kullanarak saç yıkamak gibi saçlarınızı yıpratacak etkenlerdir.

Sağlıklı Saçlar İçin Beslenme Programı

Sağlıklı Saçlar İçin Beslenme Programı

Kimler Neler Demiş?

avatar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Bildir