Sağlıklı saçlar için neler yapmalı konusunu bu yazımız da KadınveBlog takipçilerimiz için ele aldık. Sağlıklı saçlara sahip olmak ve sağlıklı saçlarımızı korumak için mutlaka bilinmesi gereken konular.

Kim istemez değil mi saçlarım güzel olsun, parlak olsun , sağlıklı olsun. Ama ne yazık ki hemen hemen herkesin saçı ile ilgili bir problemi vardır. Saç problemlerimiz biz isteme-sekte her ayna karşına geçtiğimizde canımızı sıkar. Yüzümüze yüzümüze bağırır sanki saçlarımızın cansız lığını, kırıklarının olduğunu bakımsız olduğunu. Bizlerde sizi düşünerek bu konuyu ele alalım istedik. Sağlıklı ve mükemmel bir saça sahip olmak için neler yapılır araştırdık.

Sağlikli Saçlar İçin Neler Yapmali?

Sağlikli Saçlar İçin Neler Yapmali?

  • Saç kesimini düzenli yaptırmak

Kırılmış cansız saçlar biz isteme-sekte saçlarımızda bariz görünür. Bu durum hem bizim canımızı sıkar hemde hoş olmayan bir saç görüntüsüne neden olur. Kırıklarla dolu bir saç uzamaz. Hem sağlıklı hemde mükemmel bir saçım olsun diyorsak öncelikle saçlarımızı düzenli bir şekilde kestirmeliyiz. Çünkü kesim işlemi saçlarımız da ki kırıkların yok olmasını önleyecektir. Daha hızlı uzamasını sağlayacaktır. Belki şu soruyu soruyor olabilirsiniz kendinize düzenli olarak sürekli saç kırıklarımı aldırırsam saçlarım uzamaz? Diye düşünmeyin sakın! Aksine saçlarınıza baktığınız için kesim yaptırdığınız için saçlarınız canlanacak ve uzayacaktır.

Saç kesimini düzenli yaptırmak

Saç kesimini düzenli yaptırmak

  • Saçlarınızın bakımını ihmal etmeyin

Saçlardaki bakım da saçları bir o kadar etkileyen unsurdur. Saç bakımımızı düzenli bir şekilde her akşam yatmadan yapabilirsiniz. Saç bakım maskeleri saçlarınızı beslerken bir yandan da sağlıklı saçlara sahip olmanızı sağlayacaktır. Daha güçlü daha parlak. Siz bile bu değişimi fark edeceksiniz.

Saçlarınızın bakımını ihmal etmeyin

Saçlarınızın bakımını ihmal etmeyin

  • Doğal ürünler kullanmaya özen gösterin

Yediğimiz yiyeceklerin nasıl ki doğal olmasına özeniyorsak zararlı yiyeceklerden kaçını-yorsak bu saçlarımız dada aynı durumu teşkil eder. Artık günümüzde inanın her şeyin doğalını organiğini bulmak zor oldu. Ama elimizden geldiğince dikkat edip doğal yollardan beslenip doğal olan ürünleri saçlarımızda uygulamaya özenelim. Bu yüzden saç bakım ürünlerinizde doğal olan  organik üretilen özel markaların ürünlerini kullanın. Ya da evde doğal saç bakım ürününüzü kendiniz elde edin.

Doğal ürünler kullanmaya özen gösterin

Doğal ürünler kullanmaya özen gösterin

  • Saçlarınızı kuruturken dikkat edin

Saçlarımızın kötüleşmesine zarar veren diğer etken ise kurutma makineleridir. Her duş sonrası saçlarımızı olabildiğince yüksek ısıda kuruturuz öyle değil mi? Halbuki ne kadar yanlış bir durum. Aslında kuruttuğumuzu zannettiğimiz saçımıza en büyük zararı veriyoruz. Saçlarımızın tüm nemini almış oluyor ve saçtaki nemi kurutuyoruz. Saçlarımızın kırılmalarına ve çatal çatal olmasına sebep oluyoruz. Bu yüzden saçlarımızı çok yüksek olmayan düşük ısıda kurutmaya özen gösterelim. Ya da imkanınız olduğu müddetçe saçlarınızın kendi halinde kurumasına özen gösterin.

Saçlarınızı kuruturken dikkat edin

Saçlarınızı kuruturken dikkat edin

  • Saç bakım ürünlerinizi ara ara değiştirin

Yeni bir ürün alırız ve eve geldiğimiz an etkisini görmek için kullanırız değil mi?  sürekli kullanmaya devam ederiz. Hep deriz ya gerçekten saçlarıma çok iyi geldi ben artık hep bunu kullanmalıyım. Belkide haklısınızdır, gerçekten saçlarınıza  iyi gelen bir üründür. Böyle kişilerde tabi ki de başka bir ürün kullanın demiyoruz ama bu durumdan yakınanlar da var elbet. Saçlarına iyi galipte daha sonra hüsrana uğrayanlar. İlk zamanlarda kullanırken her şey güzel giderken hatta başka ürün alıp kullanmaktan korkanlar bile vardır. Bu yüzden saç bakım ürünlerinizi ve şampuanınızı ara sıra değiştirin.

Saç bakım ürünlerinizi ara ara değiştirin

Saç bakım ürünlerinizi ara ara değiştirin

  • Saçlarınızı iki günde bir yıkayın

Doğru zannettiğimiz ama yanlış olan birçok konu var eminim. Bunları da hep birlikte öğreniyoruz. Temiz olmasını istediğimiz saçlarımızı her gün yıkarız öyle değil mi? Bahane gibi bakıma. Spor sonrası, dışarı çıkma, biriyle buluşma, saç yağlanmaları gibi birçok durum. Aslında saçtaki o yağlanmalar o kadar önemli ki saçlarınızı besleyen önemli unsurların başında geliyor. Sürekli saçlarınızı yıkamakta işte saçtaki nemi alacak saçlarınızı kurutacak ve her yıkanmada saçlarınızı besleyen o yağdan arındıracak. Sık saç yıkamakta saçlarınıza zarar vererek saçlarınızın yıpranmasına kırılmasına cansızlaşmasına yol açacaktır. Bu yüzden saçlarınızı her gün olmasa da iki günde bir yıkama gayret edin.

Saçlarınızı iki günde bir yıkayın

Saçlarınızı iki günde bir yıkayın

Sizde saçlarınızın sağlıklı ve mükemmel görünmesini istiyorsanız yazımızdaki gibi saçlarıza gereken özeni gösterin. Saçlarınıza uygulayacağınız bu yöntemlerle saçınızdaki değişimi görecek ve fark edeceksiniz.

Kimler Neler Demiş?

avatar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Bildir