Sağlıksız Dişlerin Vücudumuza Zararları Bu Konumuzda Diş Sağlığına Önem Veren Bakımlı Kişiler için Derledik.

  • Ağız ve diş sağlığı sadece diş ağrıları‚ çürük problemleri gibi sorunlara sebep olmuyor. Bunun yanında vücudumuzda birçok bölgeye olumsuz etkileri beraberinde getirebiliyor. Özellikle diş çürükleri aklımıza dahi getirmediğimiz organlara zarar verebiliyor. Bu yüzden diş sağlığına verdiğimiz önemi gözden geçirmekte fayda var. Peki sağlıksız‚ çürük dişler ne gibi etkilere sahip? Şimdi bu soruya cevap arayalım.
  • Çürük dişlerin olumsuz etkilediği organların başında kalp geliyor. Kalbin mikrop alma ihtimali çürük dişler söz konusu olduğunda daha da artıyor. Ayrıca sağlıksız diş probleminin sonucunda dişin çekilmesi gerekirse bu da farklı bir açıdan tehlike arz ediyor. Diş çekimi ile gerçekleşen normalden fazla kanamalar tansiyonda düşmeye‚ kalpte ritim bozukluğuna sebep oluyor. Kalp kapağını da olumsuz etkileyebilecek bu durum mikrop kapılması durumunda ölümlere dahi sebebiyet verebiliyor.
  • Vücudun bir bölgesinde oluşan enfeksiyon her organa yayılma riski taşır. Ağız ve diş hastalıkları gerek sindirimle mideye gidenlerin geçtiği bir bölüm olması yönü ile‚ gerek kan dolaşımını etkileyerek diğer organlara iletimi olmasından dolayı oldukça tehlikeli olabilir.
  • Diş çürükleri ayrıca görme yetisinde bozukluğa‚ mide ve böbrek hastalıklarına‚ romatizmal rahatsızlıklara yol açabilmektedir. Sağlıksız‚ çürük dişlerde barınan ve üreyen bakteriler sindirim ile önce mideye‚ buradan da vücutta birçok bölüme ulaşabilir. Yani önemsemeyeceğiniz bir diş çürüğü problemi tedavisi mümkün dahi olmayan rahatsızlıkları beraberinde getirebiliyor. Bu sebeple diş ve ağız bakımına gereken önemi vermemiz sadece ağız sağlığımızı değil beden sağlığımızı da korumak için önemli bir gerekliliktir.

Kimler Neler Demiş?

avatar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Bildir