Sizler için hazırladığımız etkili selülit gideri yöntemler ile yaza girmeden alacağınız küçük önlemler ile tüm selülitlerinizden kurtulabilirsiniz. Selülitten kurtulmak için yazımızda yer alan önerileri günlük yaşamınızda aksatmadan , dikkat ederek selülit kabusundan tamamen kurtulabileceksiniz.

Kadınların korkulu rüyasına haline gelen selülit , beraberinde bir çok cilt problemini ve cilt hastalıklarına yol açabiliyor , bildiğiniz gibi selülit damar tıkanıklığı , kan ve kemik dokusunun kanlanmasına ve ayrıca oluştuğu bölgede kan dolaşımını engellediği için damar tıkanıklarına ve varis, ciltte çatlak gibi sorunlara yol açabiliyor. Selülit  , bağ dokusu iltihabı ( hidrolipodistrofi) olarak bilinir ve bazı etkili yollar ile ortadan kalkabilecek bir rahatsızdır.

Uzmanlara göre selülit deri altı dokuda biriken bir yağ olduğunu ve o bölgede sıvı birikerek , dolaşımı yavaşlattığı  ve yağ birikmesine neden olduğunu açıklıyor. Selülitin oluşması , sadece biriken yağ ile değil , oluştuğu bölgede dokudaki yağ hücrelerinin suyu çekip tamamen su ile dolması ve şişmesi sonucu dolaşımı bozması ile oluşan bir hastalık.

Selülit uzmanlara göre 4 ayrı evden oluşuyor

Tamamen pürüzsüz bir görünüme sahipseniz , ve girinti çıkıntı yoksa selülitsiz bir cilde sahipsiniz demektir , ancak elinizle sıktığınızda , o bölgede düzensizlik varsa ve ayağa kalktığınızda bu görünüm kayboluyorsa bu selülitin 1. evresidir. Ayaktayken , yani kasların daha sıkı olduğu anda bile selülit görülebiliyorsa bu 2. evre olarak kabul edilir. Ancak bu durumlarda yatar pozisyonda selülitler görünmez. Hem ayakta hemde yatarken selülitler gözle görülür bir şekilde ise bu 3. evre  selülit tipi olarak kabul edilir.

Kadınsan Selülit ile Karşılaşabilirsin

Selülit oluşması için kanda bulunan östrojen hormonunun dolaşması yeterli olacaktır. Bu anlamda zayıf veya kilolu olmanız hiç farketmiyor , kadınsanız selülit ile rahatlıkla karşılaşabilirsiniz.

Kilo vererek selülitten kurtulamazsınız 

Uzmanlara göre selülit başlangıcı 14 yaşından itibaren başlayabilir , yani ergenlik çağına girilmesi ile hormonların çalışmaya başlaması ile selülit riski ile karşı karşıya kalınabilir. Öncelikle şunu unutmayın , selülit rahatsızlığı yaşamak için özel sebeplere ihtiyacınız yok , her kadında görülebilir. Ayrıca genetik özellikler selülit oluşumunda rol oynayabilir , örnek verecek olursak baseni daha geniş kadınlarda daha fazla selülit oluşma riski yüksektir. Ayrıca beslenme alışkanlığına dikkat etmeyen kadınların çoğunda selülit rahatsızlığı rahatça gözlemlenebiliyor.

Selülitten kurtulmanın Etkili 22 Yolu

 1.  Her akşam yatmadan önce ve her sabah kalktığınızda ılık suya limon sıkıp için,
 2. gün içerisinde bol bol su içmelisiniz , özellikle öğünlerinizde yarım saat önce bir veya iki bardak suyu kesinlikle içmelisiniz.
 3. Düşük kalorili yemek programlarından ve hızlı zayıflatan şok diyetleri tercih etmeyin
 4. kahvaltılarınız mümkün olduğu kadar güçlü , akşam yemeklerinizi ise hafif tutmaya çalışın
 5. Gün içerisinde mutlaka taze sıkılmış meyve sularını tercih edin , ayrıca bitki çayları’da tercih edin
 6. En önemli noktalardan biri olan tuz tüketimini mümkün olduğunca azaltın , yada tuzu hayatınızdan çıkarın
 7. Spor yapmayı ihmal etmeyin , abartılı bir programa gerek yok , haftada 4 veya 5 gün düzenli yürüyün
 8. Mümkün olduğu kadar çay , kahve , kola ve alkol kullanımından uzak durun , yapabiliyorsanız özellikle kola ve alkolu hayatınızdan çıkarın.
 9. Giyim konusunda kendinizi kısıtlamanız gerekecek , topuklu ayakkabı ve özellikle dar giysileri tercih etmeyin.
 10. Peynir , süt ve yoğurdun light türlerini tüketin
 11. Normal eklemek yerine kesinlikle kepekli ekmek tüketin
 12. Şekerden uzak durmalısınız , mümkün olduğu kadar şeker yerine tatlandırıcıları tercih edin
 13. Bol bol meyve ve yeşil sebze tüketin
 14. Et tüketiminde ise kırmızı et yerine ağırlıklı olarak beyaz et tercih edin
 15. Zeytin yağına ağırlık vermelisiniz , katı yağlardan uzak durun,
 16. Mümkün olduğu kadar kızartmalardan uzak durun, onun yerine haşlama , buğulama ve fırında pişirin
 17. Yine en önemli etkenlerden iri olan sigarayı bırakmalısınız , dolaşımı yavaşlattığı için sigaradan uzak durun
 18. Unlu , yağlı ve şekerli ürünlerden uzak durmalısınız
 19. Fazla kilo aldıysanız ve selülitleriniz gözünüze batmaya başladıysa , ideal kiloda olduğunuz zamanlarda çektiğiniz fotoğrafları evinizde rahatça görebileceğiniz yerlere koyun , size  nasıl olmanız gerektiğini hatırlatacaktır ve sizi engelleyecektir.
 20. Mümkün olduğu kadar yemeklerinizi yavaş şekilde yiyin , hızlı yemek yemeyin
 21. Kuru yemişlerden  mümkün olduğu kadar  uzak durmalısınız ,
 22. Son olarak kendinizle her zaman barışık olun , kararlı ve güçlü olursanız selülit kabusunu aşabilirsiniz.

Kimler Neler Demiş?

avatar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Bildir