Sirke Saç Dökülmesine İyi Gelir Mi? | 2020

Sirke Saç Dökülmesine İyi Gelir Mi?

Bazen en iyi ve en etkili güzellik ürünleri tam önünüzde veya en azından mutfak dolabınızda sizi bekliyor olabilir. Sağlıklı, parlak saçlar söz konusu olduğunda çözümü, fermente elmalardan yapılan son moda elma sirkesi şeklinde olabilir. Kuaförlerin birçoğuna göre; elma sirkesi, saçınız da dahil olmak üzere her şey için kullanılacak kadar iyi olan Tabiat Ananın armağanlarından sadece bir tanesidir.

Elma sirkesinin faydaları hakkında konuşulabilir ancak sonuçta elma sirkesinin faydaları tek bir kelimeyle kendini iyice izah edebilmektedir o da ; denge kelimesi. Birazcık sike ile saç kıvrımı azaltmaktan saç derisine parlaklık katmaya ve peeling yapmaya kadar her şeyi yaparsınız. Böylelikle sirke saç dökülmesine iyi gelir.

Ayrıca sirke saç dökülmesi üzerinde etkili olduğu halk arasında oldukça yaygın bir bilgidir. Bizler de bu yazımızda sizlere sirke saç dökülmesi üzerinde ne gibi etkilere sahip olduğunu açıklayarak bu konuda sizleri bilgilendireceğiz.


Elma Sirkesi Saça İyi Gelir Mi
Elma Sirkesi Saça İyi Gelir Mi

Sirke Saç Dökülmesini Engeller Mi?

İlk olarak dikkat etmemiz gereken nokta saç dökülmesinin hangi nedenden kaynaklandığıdır. Eğer saç dökülmeniz saç derinizde meydana gelen sorunlardan dolayı dökülüyorsa sirke bu konuda sizlere yardımcı olabilir. Çünkü sirkenin etkisi saç derisinden itibaren başlar. Zaman içerisinde saç köklerinde biriken ve saç derisindeki gözenekleri tıkayan yağ, şampuan kalıntıları, saç bakım ürünleri artıkları ve ölü saç derisi hücrelerini sirke sayesinde temizleyerek saç derinizin daha sağlıklı olmasını sağlayabilirsiniz.

Sirke Saç Dökülmesine İyi Gelir Mi?

Sirkenin Saça Faydaları Nelerdir?

  • Dengeleyici

Saç, her şey gibi, doğal bir pH aralığına sahiptir. Elma sirkesi asitlik oranı barındırmaktadır. Böylelikle saçınızın pH dengesini korurken aynı zamanda saçın sağlıklı kalması ve saçı korumaktadır. Çevreniz, ürün kullanımınız, stiliniz veya diğer dış güçler nedeniyle bu aralığın ötesine geçtiğinde, işte o zaman saçlarınızın görünümünde bir fark göreceksiniz.

Bu makaleye de mutlaka göz atmalısınız ;)  İş ve ofis için saç modelleri 2015

Saç uzmanlarına göre; sağlıklı saçların pH aralığı yaklaşık 5 veya 6, saç deriniz 4.5 ila 5.5 aralığında olduğunda sağlıklı olmaktadır diyorlar. Saç donuk, kıvırcık ve cansız göründüğünde, bu genellikle pH seviyesinin çok alkali olmasının bir sonucudur. İşte bu tarz olumsuz durumlarda elma sirkesi devreye giriyor çünkü saçın dengeye gelmesine yardımcı olacak bol miktarda doğal asit içeriyor.

  • Antimikrobiyal

Saç deriniz, çoğu zararsız olan bazı bakteri ve mantar arkadaşlarına ev sahipliği yapar, ancak bazen biraz fazla rahatlar, kaşıntı ve kepek gibi pek eğlenceli olmayan yan etkilere neden olurlar. Uzmanlara göre elma sirkesi; kafa derisi ve saç sorunlarına yol açabilecek bakteri veya mantarları kontrol etmeye yardımcı olarak kuru ve kaşıntılı bir kafa derisinin dengelenmesine yardımcı olabilir diye açıklıyor.

  • Temizleyici

Bir saniyeliğine tüm pH olayına geri dönelim: Elma sirkesi, çoğu normal şampuandan daha asidik olduğundan, aynı zamanda ölü cilt hücrelerinin pul pul dökülmesine ve kuru şampuan gibi sert su ve saç ürünlerindeki birikintilerin temizlenmesine yardımcı olur. Aynı zamanda kökündeki yağlanmayı azaltmaya yardımcı olarak yağlı saçlar için idealdir. Daha da iyisi, çoğu temizleyici şampuandan daha naziktir, böylece saçın doğal yağlarını çıkarmadan arındırmak için gerektiğinde rutininize dahil edebilirsiniz.

Sirke Saç Dökülmesi İçin Nasıl Kullanılır?

Sirkeyi kullanırken dikkat etmeniz gereken bazı noktalar bulunmaktadır. Bu noktalardan birisi de sirkeyi hangi sıklıkla kullanmanız gerektiği sorusudur. Çünkü asitli bir içeriğe sahip olan sirke, saça çok uygulandığı zaman saç köklerine zarar verebilir. Bu konuya çok ama çok dikkat etmeniz gerekmektedir.

Dikkat etmeniz gereken diğer bir nokta da saçlarınız için kullanacağınız sirkenin tamamen organik olmasına dikkat etmenizdir. Çünkü organik olan sirkeler, içerisinde yeterli derecede asit barındırır ve saçlarınıza zarar vermez. Ama içerisinde kimyasal barındıran sirke, saçlarınıza tahmin ettiğinizden daha çok zarar verebilir. Ayrıca kullanacağınız sirkeyi su ile seyreltebilirsiniz.

Bu makaleye de mutlaka göz atmalısınız ;)  Ekin Koç Saç Modeli

Saçlarınızı şampuanla yıkadıktan sonra durulayın ve bu durulamanın arkasından da bir ölçü sirkeyi üç ölçü su ile karıştırın ve bu karışımla saçlarınızı yıkayın. Ardından da saçınızı kendi haline bırakarak kurumasını sağlayın. Çünkü saçlarınızı herhangi bir fön makinesi ya da çeşitli makinelerle kurutmanız saçlarınızı hem yorar hem de saçlarınızı gereğinden fazla kurutarak köklerinden çabucak çıkmasını ya da uçlarının kırılmasına sebep olabilir. Yapacağınız bütün bu işlemlerden sonra sirke, saçlarınıza gereken bakımı yapacak ve faydasını size gösterecektir. Bütün bunların yanında saçlarınızda sirke kullanırsanız, bu saçlarınıza doğal bir görünüm ve doğal bir parlaklık verecektir.

 

Bir önceki yazımız olan Saç Boyama Hatalarını Kapatan Saç Cilası Tarifi | 2021 başlıklı makalemizde boyama sonrası cila yapımı, eve saç cilası yapımı ve kuaförlerin yaptığı cila tarifi hakkında bilgiler verilmektedir.

Subscribe
Bildir
guest

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x