Sirkenin saça faydaları nelerdir? Sirke saça zarar verir mi? Sirkeyi saçlara uygulama yöntemleri, saç dökülmesine, saç derisine etkileri anlatılıyor…

Birçok derde deva olan ve mucizevî etkiye sahip olan sirke, saçlar için de oldukça faydalıdır. Çok eski zamanlar da birçok hastalığın tedavisinde kullanılan sirke, içerisinde vitamin, mineral ve amino asit barındırmaktadır.

Daha sağlıklı ve parlak saçlara kavuşabilmek için sirkeyi bir kaç farklı şekilde saçlarınıza uygulayabilirsiniz.

1- Durulama suyuna sirke eklemek: Saçlarınızı yıkadıktan sonra yaklaşık bir litre suyun içerisine bir su bardağının üçte biri oranında elma sirkesi ekleyerek saçınızı bu su ile durulayabilirsiniz. Bu karışım, saçlarımızın ihtiyacı olan ph değerine sahip olduğu için saçlarınızın dengesini koruyacak ve aynı zamanda temizleyecektir.

2- Sirkeyi saç derisine uygulamak: Birçok kişi kepek sorunu ile karşı karşıya kalmıştır. Sirkenin bir diğer mucizevî etkisi de, içerisinde yer alan asit ve enzim ile bunu engellemesidir. Ayrıca sirke, saç derisi üzerinde oluşan bakterileri de yok ederek daha sağlıklı bir saç derisine sahip olmanızı sağlar.

3- Saç dökülmesi için sirke: Anti bakteriyel özelliği bulunan sirkenin, saçlarda bakteri oluşumunu engellemesi sebebi ile dökülmeye iyi geldiği birçok kişi tarafından denenmiştir. Bununla ilgili bir bilimsel bulgu elde edilmemiştir ancak, faydasını gören çok sayıda kişi mevcuttur. Saç dökülmesi için 1 çay kaşığı elma sirkesinin içerisine bir tane arı sütü kapsülü ekleyerek karıştırıp saçlarınızın seyrelen alanlarına sürebilir ve tüm gece beklettikten sonra yıkayabilirsiniz.

Faydası saymakla bitmeyen sirkenin içerisinde yer alan asit, hassas olan kişilerde kızarıklıklara ya da tahrişlere sebep olabilir. Bu sebeple sirkeyi kullanmadan evvel su ile karıştırmakta fayda vardır. Ayrıca, saç sağlığınız için organik sirke tercih etmeniz daha faydalı olacaktır.

Sirkenin Saça Faydaları ve Zararları

Sirkenin Saça Faydaları ve Zararları

Kimler Neler Demiş?

avatar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Bildir