Home / Cilt Bakımı / Siyah Nokta Giderici Maskeler Nedir? Nasıl Uygulanır?
siyah nokta giderici maskeler 1
Siyah Nokta Giderici Maskeler

Siyah Nokta Giderici Maskeler Nedir? Nasıl Uygulanır?

Yüzümüzü her gün yıkar ve böylece temizlemiş oluruz. Fakat gereken özeni her gün gösterdiğimizi söylemek mümkün değildir. Yüz temizliğine gösterilmeyen özen, zaman için özellikle burun, alın ve çene bölgesinde siyah noktalar oluşmasına neden olur. Bu noktalar sıradan yüz yıkamasıyla geçmeyeceği için, bunlardan kurtulmak için siyah nokta giderici maskeler kullanılmalıdır.

Siyah Nokta Giderici Maskeler Uygulanmadan Yapılması Gerekenler

Aşağıda nasıl uygulanacağını anlattığımız farklı maske türleri vardır. Bunların banyo sonrasında uygulanması, etkilerinin daha yüksek olmasına neden olacaktır. Fakat banyo sonrasında uygulama imkanınız yoksa bile mutlaka buhar banyosu yapmanız gerekiyor. Çünkü buhar sebebiyle cildiniz hem temizlenmiş olacak, hem de gözenekler genişleyecektir. Bu da uygulanacak olan maskelerin daha etkili sonuçlar vermesine neden olacaktır.

Buhar banyosu denildiği zaman bunun nasıl yapılacağını bilmiyor olabilirsiniz. Söz konusu işlem için bir miktar suyu kaynatın ve ağzı geniş olan bir kabın içine suyu boşaltın. Daha sonra yüzünüzü aşırı yakın olmamak şartıyla kaba yaklaştırın. Başınıza bir havlu atarak, buharın yüzünüzle olan temasını arttırabilirsiniz.

Siyah Nokta Giderici Maskeler

siyah nokta giderici maskeler 2

Siyah nokta giderici maskeler, farklı malzemelerle hazırlanabilir. Direkt hazır olarak alınabilen bu maskeler, evde bulunan bazı malzemelerle de hazırlanabilir. Böylece cildinize kimyasal madde sürmeden siyah noktalardan kurtulabilirsiniz.

Limon Karbonat Maskesi

Evlerde rahatlıkla bulunan limon ve karbonat, siyah noktalarla mücadelede etkili sonuçlar verir. Limon, yağların ve diğer kirlerin çözünmesini kolaylaştırırken, karbonat ise bunların ciltten tamamen sökülüp atılmasını sağlamaktadır.

Siyah nokta giderici maskeler arasında bulunan limon karbonat maskesinin hazırlanması son derece kolaydır. Bunun için 1 yemek kaşığı karbonat ile yarım limon uygun bir kapta karıştırılır. Macun kıvamını alan karışım, siyah noktaların bulunduğu bölgeye sürülür ve 15-20 dakika beklenir. Daha sonra ise ılık su ile temizlenir.

Limonlu Bal Maskesi

Limonun kirleri çözücü etkisi olduğundan yukarıda bahsetmiştik. Bu defa limonun yanında bal kullanıyoruz ve cildi aynı zamanda beslemiş oluyoruz.

Yarım limon uygun bir kaba sıkıldıktan sonra içerisine 1 tatlı kaşığı bal eklenir ve karıştırılır. Siyah noktaların olduğu bölgeye bu karışım uygulanır ve 20 dakika kadar beklendikten sonra ılık su ile yüz temizlenir.

Jelatinli Süt Maskesi

Jelatin, hayvanlardan elde edilen ve farklı amaçlar için kullanılan bir proteindir. Siyah nokta giderici maskeler içinde de yer alan mu malzemenin toz hali aktarlarda bulunabilir. Aktarlardan alınacak katkısız ve farklı bir madde içermeyen sade jelatinle süt karıştırılır. Her iki malzemeden de 1 yemek kaşığı kullanılmalıdır. Daha sonra bu karışım macun haline getirilir ve mikrodalgada 10-15 saniye ısıtılarak yüze uygulanır. Soğuduğunda katı hale gelen maske sökülür ve daha sonra yüze tonik uygulanarak işlem tamamlanır.

Yukarıdaki maske tarifleri, cildin yapısına göre farklı seviyelerde başarılı sonuçlar elde edilmesini sağlar.

Check Also

Makyaj temizleme nasıl yapılır

Makyaj Temizleme Nasıl Yapılır? Püf Noktaları| 2020

Makyaj Temizleme Nasıl Yapılır? Makyaj temizleme oldukça zor gibi gözükse de, bilmenizi isteriz ki makyaj …

Subscribe
Bildir
guest

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x