Home / Saç Bakımı / Sürekli İhtiyaç Duyacağınız Saç Bakım Sırları! | 2020
Saç Bakımı Hakkında Bilmeniz Gerekenler
Saç Bakımı Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Sürekli İhtiyaç Duyacağınız Saç Bakım Sırları! | 2020

Saç Bakımı Hakkında Bilmeniz Gereken Sırlar

Saç bakımı özellikle kadınların önem verdiği bir konu olsa da toplumda hemen hemen her kesimde önemsenmeye başlayan konulardandır. Bazı dönemlerde saçlar dış etkilere bağlı olarak son derece yıpranabilmektedir. Bu dış etkiler arasında yazın sıcak günlerinde yoğun etkisiyle güneş ışınları ve sahillerdeki toz, kum gibi faktörlerdir. Bu etkilerin sonuçları olarak saç ve saç dipleri kurur, yıpranır.

Bu durumun önüne geçmek ve yaz aylarında saçın maruz kaldığı dış etkilerden minimum seviyelerde etkilenmesini sağlamak için saçlara düzenli olarak bakım yapmak çok önemlidir. Bu şekilde düzenli bakım yapılan durumlarda saçın direnci daha yüksek olmaktadır.

Bunun dışında yaz tatilleri sırasında küçük dokunuşlarla saç bakımı konusunda büyük etkiler elde etmek de mümkün. Bazı pratik bakım taktikleri sayesinde dış etkiler ne kadar kötü olursa olsun saçların yıpranması engellenebilmektedir. Evde kolaylıkla hazırlayabileceğiniz maskeler, uygulayacağınız bakım yağları vb. şekilde saçlarınıza bakım yapmak oldukça kolaydır.

Avokado Yağı ile Harika Saçlar

Kişinin saçlarının bakımlı olabilmesi için saç diplerinin ve saç uçlarının birlikte beslenmesi gerekmektedir. Saç uçlarının ne kadar canlı ve sağlıklı olacağı saç diplerinin ne kadar sağlıklı olduğu ile de doğrudan ilgilidir. Hem saç diplerine hem de saç uçlarına gereken bakımın yapılması adına kullanılan pek çok kozmetik ürünü bulunmaktadır.

Bu ürünler temelde saç bakım konusunda mükemmel özelliklere sahip olan yağları içermektedirler. Avokado yağı da bu anlamda sıkça kullanılan yağlardan biridir. Avokado yağı diğer saç bakım yağlarında olduğu gibi üstün nemlendirme özelliğine sahiptir.
Derinin tüm bölümlerinde olduğu gibi saç diplerinde de nem dengesinin korunması bu bölgenin sağlıklı olması için en önemli parametrelerden biridir. Avokado yağının üstün nemlendirici özellikleri sayesinde saç diplerinin nem dengesi korunmuş olur.
Saçların zor şartlar altında kaldığı ve kolay yıprandığı dönemlerde akşamları saçınıza masaja yaparak avokado yağı uygulayın ve ardından durulayarak saçınızdan uzaklaştırın. Bu şekilde saçınızın yıpranmasını engellersiniz. Avokado yağı aynı zamanda yapısında bulunan zengin vitamin ve mineral içeriği ile de saçları besler.

Zeytinyağı ile Saç Bakımı

Zeytinyağı ile saç besleyen ve de nem dengesini sağlayan yağların başında gelmektedir. Zeytinyağını en belirgin özelliği üstün nemlendirme kabiliyetidir. Cildin birçok noktasında nemlendirme amacıyla kullanılan zeytinyağı ile saç dipleri ve uçlarını nemlendirme konusunda da son derece etkilidir.
Zeytinyağı ile saç bakımı uygulamasını saça direkt olarak yapmak mümkündür ancak bunun için kullanılan zeytinyağının düşük asit değerine sahip olması gereklidir. Aksi taktirde cildin pH dengesini bozabilmekte ve istenen olumlu etkiyi yaratmamaktadır. Zeytinyağı ile saç için uygulanan maskeden sonra kısa bir süre masaj yapmak ve 20 dakika beklemek yeterlidir.

Saçın yağın önemli kısmını emdiğini kısa sürede fark edebilirsiniz. Bu işlem uygulandıktan sonra rutin yıkama işlemleri yapılarak işlem tamamlanır. Bu işlemler son derece pratik ve her yerde uygulanabilir oldukları için özellikle saçların çok yıprandığı tatil günlerinde son derece hayat kurtarıcı olabilmektedirler.

Saç Bakımı Yetersiz Olduğunda Yapmanız Gerekenler

Saç bakımı yaparken kendi sağlığınızı da ihmal etmemeniz gerekmektedir. Saçlarınızın kuru veya yıpranmış olması kimi zaman beslenme şekliniz veya yetersiz beslenmenizle de ilişkili olan bir konudur. Saç bakımı yaptıktan sonra istediğiniz sonucu alamazsanız bir dermatoloğa görünmenizde fayda olabilir. Saç tipinize ve kan değerlerinize göre bir tedavi saçlarınıza iyi gelebilir.

Saç bakımı yaparken bir yandan da saç kozmetiği ürünlerini yoğun şekilde kullanıyorsanız dikkatli olmanızda fayda vardır. İçeriği saçın yapısını bozabilen kremler, parfümlü şampuanlar ve saç spreyleri saçınızın bakımını yapsanız dahi yetersiz olmasına sebep olacaktır. Ayrıca fön, maşa vb. ısıya dayalı şekillendiriciler de saç bakımı yaparken minimum yararı almanıza sebep olacaktır. Saçlarınızı mümkün olduğunca bakım yağları ile nemlendirilmiş maskelerle şımartmanızı öneririz. Aksi takdirde saçlarınızın eski haline dönmesi zorlu bir süreç olacaktır.

Saçlarınızın yıkanma sıklığı saçlarınızın bakım yağlarından gereken etkiyi görememesine sebep olabilir. Örneğin her gün yıkanan saçların şampuan ve çeşitli saç temizleyicilerden kaynaklı zarar görmesi olasıdır. Aynı şekilde uzun süre yıkanmayan saçlar da saçlarınızın bakım yağlarından alabileceği verimi azaltacaktır. Saç tipinize göre saçlarınıza uygun bir temizleme düzeni oluşturmanız işinize yarayabilir. Saçlarınızı her zaman yıkamamak ve ıslanmaktan kurtarmak için saç bonesi kullanmanız tavsiye edilmektedir.

Check Also

En İyi Saç Parfümleri

En İyi Saç Parfümleri Hangileri? | 2020

Saç Parfümü Saç parfümü, saçları kötü kokulardan arındırmak veya saçlara ekstra çekicilik katmak için kullanılmaya …

Subscribe
Bildir
guest

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x