Tırnak yeme alışkanlığı oldukça zararlı bir alışkanlıktır. Tırnakların arasındaki kir ve mikroplar birçok hastalığa sebep olmaktadır. Bu mikropların zararlı etkilerinden kurtulabilmek için tırnak yeme alışkanlığının da bırakılması gerekmektedir. Tırnak yeme alışkanlığı sadece vücuda mikrop yaymakla kalmaz dişlerin yapısının bozulmasına da neden olur. Hatta uzun vadeli olarak devam etmesi durumunda diş etlerine zarar verebilmektedir. Ayrıca tırnak yeme alışkanlığı ellerin kötü bir görünüme sahip olmasına neden olmaktadır. Bu görünümden kurtulmak için çeşitli uygulamalar yapılabilir.

Tırnak Yeme Alışkanlığı Toplum İçinde Hoş Karşılanmaz
Bu basit uygulamaları yazımızın devamında okumanız mümkündür fakat öncelikle bu alışkanlığın daha detaylı incelemesini yapalım. Tırnak yeme alışkanlığı sağlıksız olduğu kadar toplum nezdinde hiç hoş bakılmayan bir davranıştır. Herhangi bir şekilde arkadaş ortamında otururken ya da sınıfta ders dinlerken istemsiz olarak tırnak yenmeye başlanabilmektedir. Bu alışkanlık gitgide bağımlılık haline gelmektedir ve artık eller ile parmak etleri kanamaya başlamaktadır. Parmaklar hassaslaşmaktadır ve dokunulan en ufak bir cisim bile acı verici bir hal almaktadır. Tırnak yeme alışkanlığı her yönüyle  oldukça zararlı bir alışkanlıktır.

Tırnak Yeme Alışkanlığından Kurtulma Yöntemleri
Tırnak yeme alışkanlığını bırakabilmek için uygulanabilecek basit yöntemler bulunmaktadır. Bu yöntemlerden ilki tırnakları bandaj ya da yara bandı ile sarmaktır. Bu yöntemde tırnaklar yapışkan bir bandaj ya da yara bandı ile sarılarak günden güne ya da duştan sonra yenilenmelidir. Bu şekilde tırnakların yenmesi engellenmektedir. Bir hafta sonra bu yara bantları ya da bandajlar çıkarıldığında tırnaklarda ve etlerde oluşan sağlıklı görünüm size tırnak yememe konusunda motivasyon sağlayacaktır.

Tırnak yemeyi engelleyebilecek bir başka yöntem ise bu alışkanlığı bırakma işine her gün birer tırnak yemeyerek başlamaktır. Yaklaşık 10 gün sonra 10 parmağınıza da dokunmamış olacaksınız ve bu sayede yavaş yavaş iyileşmeye başlayan elleriniz size güç verecektir.

Bu alışkanlığı bırakmak için uygulanabilecek üçüncü yöntem ise ağzı ve elleri farklı aktivitelerle meşgul etmektir. Örneğin tırnak yeme alışkanlığının stresten kaynaklandığını düşünen bir kişi bu alışkanlığını en fazla sınıfta gösterir. Fakat sınıfta bol bol not tutma eğiliminde olursa elleri meşgul olduğu için tırnak yiyecek vakit bulamaz. Bunun haricinde sakız çiğnemek, meyve sebze atıştırmak gibi durumlar da ağzı meşgul ettiği için tırnak yeme durumunu azaltıcı etkisi bulunmaktadır.

Kendinizi Ödüllendirin
Yukarı da bahsedilen yöntemleri uygulayarak tırnak yeme alışkanlığınızı bıraktığınız ya da azalttığınız taktirde kendinizi ödüllendirebilirsiniz. Özellikle bu alışkanlığı tam olarak bırakmamış olan kişiler için ödül durumu oldukça motive edicidir. Ayrıca tırnakları yara bandı ya da yapışkanlı bandajla sarma konusunda dikkat edilmesi gereken bir durum da bulunmaktadır. Bu durum tırnakların sürekli olarak gün ışığından uzak kalmamasıdır. Tırnaklar gün ışığından uzak kalarak beslenemez. Siz de bu yöntemleri uygulayarak tırnak yeme alışkanlığını bırakabilirsiniz.

Kimler Neler Demiş?

avatar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Bildir